رئیس قوه قضائیه در مراسم بزرگداشت معلم در دانشگاه عالی دفاع ملی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضائیه در مراسم بزرگداشت معلم که در دانشگاه عالی دفاع ملی در حال برگزاری شد ،شهید مطهری را از فرزانگانی دانست که از تمامی نعمت‌های الهی بهره‌مند شده بود، گفت: خداوند متعال جهاد بلند متعالی هم به لحاظ عملی، روحی و معنوی و هم علمی به ایشان عنایت کرده بود.
وی با بیان اینکه شهید مطهری یک فیلسوف و یک متکلم بزرگ بود، افزود: این شهید بزرگوار در زمانی که هنوز حوزه‌های علمیه به صورت جدی بر مسائل روز توجه نداشتند، به مسئله حقوق‌ بشر اهتمام ویژه‌ای داشت.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: هرچند که شهید مطهری در این زمینه آثار جدی نداشت، اما همین قدر که وی 60 سال پیش متوجه شد که بحث حقوق‌ بشر یک بحث مبنایی است، جای تعمل و تفکر دارد.
آملی‌لاریجانی با اشاره به کتاب حقوق زن در اسلام ِشهید مطهری، گفت: این شهید بزرگوار در سخنرانی‌هایی که داشتند، آثار حقوق‌بشر نمایان را افشا می کردند و حتی در یادداشت‌هایش، حدود 50 صفحه راجع به حقوق بشر مطلب نوشته که لابه‌لای آن یادداشت‌ها، نکات بسیار خوبی را می‌توان یافت.
وی با بیان اینکه نظریه‌های شهید مطهری از دید عموم جلوتر بود، به یکی از بحث‌های شهید مطهری اشاره کرد و افزود: ایشان این مطلب را گفته بود که بحث حقوق بشر را اهل فکر، فیلسوفان و صاحب دین، باید تصویب و طرح کنند، نه نمایندگان مجلس؛ هرچند که شاید همه این ایرادها وارد نباشد اما می‌توان مبنای بحث‌های فلسفی باشد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: براساس این مطالب، می‌توان فهمید که اگر کنوانسیونی در مغرب زمین، طرحی تصویب کرده و در مجلس قبل از انقلاب آن را به اجرا گذاشته باشد، باید گفت که این به درد ملت ما نمی‌خورد چرا که ملت ایران مسلمان هستند.
آملی‌لاریجانی با بیان این مطلب که حقوق بشر یک بحث مهم است و کشورها گرفتار جهات عملی آن هستند، خاطرنشان کرد: امروز در دنیا با عنوان حقوق بشر کارهای بسیاری انجام می‌شود و در واقع حقوق بشر ابزاری برای فشار به ملت‌ها شده و این ابزار ناصحیح یک مشکل جهانی است.
وی افزود: ما با دنیای غرب در 3 مورد مسئله داریم که یک بخش آن عملی و یک بخش آن نظری است؛ اول اینکه مبانی حقوق‌ بشر به حق، چیست؟ در کلمات علمای ما حق مطرح شده است؛ مرحوم محقق‌ اصفهانی در این زمینه بحث‌هایی داشته ولی یک مشکل عمده در همه تحقیقات وجود دارد و آن این است که عمده نظرها معطوف به حق مجعول و قراردادی است لذا بر تحلیل حقایق حق، حق قراردادی در نظر گرفته شده است.
رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: ولی حق، محصور به اینها نیست و یکی از مهمترین مصادیق حق، حق طاعت خداوند است؛ بنابراین آیا همه حقوق را می‌توان قراردادی در نظر گرفت، خیر بلکه یک حق طبیعی و غیرقراردادی وجود دارد که آن حق طاعت خداوند است.
آملی‌ لاریجانی با اشاره به اینکه در غرب گرایش شدیدی بر حقوق قراردادی وجود دارد، به نظریه بن‌ تام و هارت اشاره کرد و افزود:‌ سوال مهمی که برای ما در تقابل با فرهنگ غرب مطرح است، این است که آیا همه حقوق قراردادی هستند یا نه و اگر نیست چه تصوراتی از عالم و آدم وجود دارد.
"اگر ما نگاهی توحیدی داشته باشیم، در جهان خلقت باید بر حقایق متعالی نیز حقی قائل باشیم که منشأ همه زیبایی‌ها است و با حق قراردادی فرق می‌کند."
وی با بیان اینکه به نظر من کسانی که بر همه حقوق قراردادی تاکید دارند، همان انسان‌های پزیتیویسم هستند، گفت: ما در برابر حقوق قراردادی باید بگوییم که حق ذاتی‌ وجود دارد که در این حق ذاتی، به حق طاعت خداوند می‌رسیم؛ بنابراین در یک جا به حقیقتی می‌رسیم که این حق قراردادی نیست. ما در مواجه با فرهنگ غرب در یک نظام تنفس می‌کنیم و باید بالاترین حق ما، حق طاعت خداوند باشد.
رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش به اعلامیه حقوق جهانی بشر اشاره کرد و گفت: در اعلامیه حقوق جهانی بشر 30 ماده و یک مقدمه آمده است که همه حقوق‌ها به خیال خودشان شمرده شده‌اند؛ اما هیچ اثری از حق طاعت خداوند دیده نمی‌شود، بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که وقتی در یک چارچوب توحیدی فکر می‌کنیم، حق طاعت خداوند را طبیعی‌ترین و بالاترین حق می‌دانیم که در زیر سایه این حق‌، حق‌های دیگر مطرح می‌شود.
آملی‌لاریجانی با طرح این پرسش که چه کسی گفته حقوق بشر غربی باید در همه عالم ثابت و حاکم باید باشد، تصریح کرد: یک مجموعه‌ای از حقوق را که نامش را اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته‌اند، پیش‌فرض‌های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی دارد لذا چه دلیلی وجود دارد که مجموعه‌ای از کشورهای مسلط جمع شوند و مطالبی برای حقوق بشر بنویسند و آن را به همه سرایت دهند، حتی کسانی که این اعلامیه را قبول ندارند.
وی به یکی از بندهای اعلامیه جهانی حقوق بشر در خصوص "آزادی انتخاب همسر" اشاره کرد و افزود:‌ در تفسیر این بند آورده‌اند که می‌توان همجنس خود را نیز به عنوان همسر انتخاب کرد و سوال این است که آیا این شد حقوق بشر، به چه دلیل باید آن را بر کل دنیا تسلط داد، این ضد حقوق بشر است نه حقوق بشر و به زور به فکر تحمیل آن بر همه اقوام هستند.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه عمده مبنای این حقوق بشر مبتنی بر لیبرال دموکراسی است، افزود: لیبرال دموکراسی از تفکرات تجدد و مدرنیته متولد می شود و یکی از مهمترین این تفکرات، تفکر فرد‌گرایی لیبرالیسم است، یعنی وقتی می‌گویند که انسان باید خودش غایت خود را انتخاب کند، آیا ناگزیر به نسبیت اخلاقی نمی‌شود، بنابراین در درون تفکر لیبرال دموکراسی نیز پارادوکس‌هایی وجود دارد.
آملی‌لاریجانی با بیان این مطلب که ما حقوق بشر را در چارچوب ارزش‌های اخلاقی می‌بینیم و معیارها و ارزش‌های اخلاقی داریم که آزادی مطلق را تضعیف می‌کند، بیان کرد:‌ دایره حق آزادی، دایره‌ای است که باید در چارچوب ارزش‌ها دیده شود.
وی اضافه کرد: تفکر لیبرال دموکراسی در حقوق بشر ابزاری است برای فشار بر کشورهایی که آن را قبول ندارند، پس حقوق‌ بشر در مقام عمل یک ابزار برای فشار است.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه دنیای غرب با استفاده از این ابزار سال‌ها ایران تحت فشار قرار داده است، گفت: ایران 34 سال مقابل تجاوز آمریکا به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و رهبری انقلاب ایستاد و اکنون ما در مقابل آمریکایی‌ها به مطرودین حقوق بشر تبدیل شده‌ایم و آنها گزارش‌های ضدانقلاب را مبنای فشار خود بر ایران قرار می‌دهند.
آملی‌لاریجانی با بیان اینکه در بیخ گوش ما شدیدترین ظلم‌ها علیه مردم بحرین می‌شود اما آن را ضدحقوق بشر نمی‌دانند، گفت: در کشور هر 2 سال یکبار یک انتخابات داشته‌ایم ولی در مقابل متهم می‌شویم که حقوق بشر را رعایت نمی‌کنیم. به ما می‌گویند که در زندان‌هایتان حقوق بشر را رعایت نمی‌کنید اما خودشان شدیدترین فجایع را در زندان‌های گوانتامو و ابوغریب را نادید می‌گیرند.
وی با بیان اینکه دنیا، دنیای زوری است، به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا در خصوص حقوق بشر ایران اشاره کرد و گفت: این بیانیه آنها در مورد اینها سرتاسر کذب است؛ در ایران می‌گویند که اعدام سیاسی می‌کنند، اما یک نفر را نام نمی‌برند که ما آن را اعدام سیاسی کرده باشیم، دروغ به این آشکاری بر هیچ کس پوشیده نیست.
رئیس قوه قضائیه تصریح کرد:‌ قطعا هر کسی که برای امنیت کشور اسلحه بگیرد و اقدامی کند، در هر کجای دنیا با او مقابله می‌شود در خود آمریکا یک بنده‌ خدایی متهم به داشتن بمب بود که او را محکوم کردند، یا در این گزارش وزارت‌ خارجه آمده است که در ایران دشمنی با خدا مجازاتش اعدام است و عنوان محاربه را که در موضوع قرآن به آن اشاره شده است، دشمنی با خدا فرض می‌کنند.
آملی‌لاریجانی در ادامه سخنان با بیان اینکه لیبرال دموکراسی به دنبال کرامت ذاتی انسان است، تصریح کرد: آنها می‌گویند انسان کرامت ذاتی دارد، همین طور است اما شماها نمی‌توانید مدعی این موضوع شوید؛ در نهج‌البلاغه نیز بارها به کرامت ذاتی انسان اشاره شده است اما آنها می‌خواهند حرف‌های زیبا بزنند، در تفکر لیبرال دموکراسی آمده که ما بی‌طرف هستیم و کاری به اعتقاد افراد نداریم، مگر شما می‌توانید چنین ادعایی داشته باشید؟
وی ادامه داد: ما در فرهنگ دینی‌مان باید برای ثبات مبانی معرفتی خود تلاش کنیم. بحث حقوق‌بشر مهم است اما نباید غفلت کنیم تا چیز وارداتی‌ای که آنها می‌خواهند برای ما صادر شود. باید دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه به این مطالب به صورت دقیق بپردازند، البته شهید مطهری پیشگام این موضوع بود.
رئیس قوه قضائیه با بیان این مطلب که امروز کل دنیا با حقوق بشر مواجه است، به نظر برخی از تحلیلگران درباره حقوق بشر اشاره کرد و افزود: آنها معتقدند جنگ آینده جنگ حقوق بشری است و ما باید مسلح باشیم.
آملی‌لاریجانی در ادامه سخنانش به سخنان اخیر مقام معظم رهبری اشاره کرد و یادآور شد: ایشان تاکید کرده‌اند که جوامع اسلامی باید تمدن‌سازی اسلامی کنند و بنده معتقدم راه آن، همان راهی است که شهید مطهری در پیش گرفته بود.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: هویت اسلامی بودن اتفاقا جهت امنیت ملی را دارد؛ پاره‌ پاره کردن جهان اسلام به ضرر همه مسلمانان است؛ گمان نکنید با کنارگذاشتن اسلام پیشرفت می‌کنید، اسلام قدرت اول ما را ایجاد می‌کند.
پس از پایان سخنرانی آیت‌الله آملی‌لاریجانی، وی از تعدادی از اساتید دانشگاه عالی دفاع ملی تقدیر کرد.
همچنین پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه دکتر ابراهیم حسن‌بیگی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی گزارشی از فعالیت علمی این دانشگاه را ارائه داد و با بیان اینکه دانشگاه عالی دفاع ملی تحقیقات علمی مناسبی را انجام داده است، گفت: این دانشگاه مرکز تحول در علوم انسانی را ایجاد کرده است، همچنین مطالعات دانشجویی به صورت گروهی براساس رهنمودهای رهبری صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: 200 موضوع راهبردی این دانشگاه در حال مطالعه است و ما در همایش‌های راهبردی شرکت می‌کنیم. نشریات علمی دانشگاه نیز توسعه یافته است.

رئیس قوه قضائیه در مراسم بزرگداشت معلم در دانشگاه عالی دفاع ملی

49