رئیس مجلس در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه عالی دفاع ملی: کشورهای غربی نمیتوانند فناوری هسته ای ایران را محدود کنند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه کشورهای غربی در مذاکرات اخیر به دنبال محدود کردن غنی سازی و تاخیر در تحقیقات هسته ای هستند گفت: اما به طور حتم آنها به توفیقی دست پیدا نخواهند کرد و ما راه خود را ادامه می دهیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه) در آغاز سال تحصیلی دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی وضعیت امنیت کشور پایدار و مستمر است گفت: ایران از نظر دموکراسی کشوری برجسته است و بعد از انقلاب شاهد بودیم که نهادهای دموکراتیک در کشور ایجاد شدند و در آینده هم فرزندان ما از یک ساختار دموکراتیک برخوردار هستند که این مسئله بسیار مهم است. از طرفی دیگر وضعیت الهام بخشی و دموکراسی در ایران بسیار ممتاز بوده و این موضوع موجب امنیت نسبتا پایدار در کشور شده است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به چالش های بین المللی ایران به ویژه در حوزه مذاکرات هسته ای گفت: قطعا موضوع فناوری صلح آمیز هسته ای ایران می تواند معادلات منطقه ای تغییر ایجاد کند اما شاهد هستیم که کشورهای غربی به دنبال محدود کردن این فناوری هستند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر ایران باکشورهای غربی و به ویژه گروه 1+5 افزود: در مجموعه مذاکرات کشورهای غربی بیشتر به دنبال محدود کردن ایران در حوزه غنی سازی و تاخیر در تحقیق و توسعه این حوزه هستند اما قطعا به این توفیق دست پیدا نخواهند کرد. از طرفی دیگر البته همه می دانند که این گونه موارد شاید در مسائل تاخیر ایجاد کند اما تاثیری در روند کشور ندارد.

دکتر لاریجانی افزود: از طرفی دیگر کشور در حوزه اجتماعی دچار آُسیب هایی است که باید آنرا علاج کرد به ویژه مسئله مواد مخدر یک آسیب بزرگ است و باید برای رفع آن مبارزه کرد. همچنین توجه به برخی پدیده های اجتماعی مانند سرقت های مسلحانه بسیار ضروری است اما قطعا آسیب اصلی کشور در حوزه اقتصاد است که باید برای آن راه علاج پیدا کرد.

وی افزود: ما در الهام بخشی و دموکراسی مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی ما بر مدیریت اقتصادی است باید برای حل آن برنامه ریزی کرد از طرفی دیگر شاهد هستیم که تربیت مدیران از نظر فکر کلان اقتصادی دقیق نبوده و نیست و گاه این موضوع با برداشت های سطحی سیاسی پیوند می خورد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به وضعیت اعتبارات دستگاههای نظامی و نیروهای مسلح در کشور گفت: قطعا حجم اعتبارات کنونی کفاف این حوزه را نمیدهد البته در سال گذشته حدود 7 هزار میلیارد تومان برای این بخش اختصاص داده شد اما مشکلات این حوزه با این گونه اقدامات حل نمی شود.

دکتر لاریجانی ادامه داد: در شرایط کنونی حدود 80 درصد از بودجه کشور صرف امور جاری و 15 درصد صرف امور عمرانی می شود و چون بودجه کشور دولتی است تا زمان تزریق آن موتور اقتصاد راه نمی افتد. از این رو باید به دنبال آن بود که چگونه بودجه جاری را کاهش و تولید را افزایش داد.

رئیس مجلس با اشاره به میزان هدررفت اعتبارات و منابع طبیعی در کشور گفت: متاسفانه در تهران حدود 28 درصد از منابع آبی هدر می رود از این رو باید قبول کنیم که اداره اقتصاد نیازمند تغییر است و به تغییرات عمده اقتصادی نیاز داریم.

وی با اشاره به وضعیت معوقات بانکی گفت: در سال 84 این موضوع حدود 8 هزار میلیارد تومان بود که متاسفانه در سال 91 به 64 هزار میلیارد تومان رسید که در این رابطه برخی دغل کاری اقتصادی و برخی مشکلات تولید کنندگان دخیل بود از طرفی دیگر این موضوع نشان میدهد که تاکنون موتور اقتصادی راه نیفتاده است از این رو جدا از پیشرفت های زیربنایی و تولید فن آوری در کشور این بخش به عنوان آسیب بزرگ باید مورد توجه قرار گیرد. از این رو اگر می خواهیم در شرایط بین المللی و منطقه ای نقش تاثیرگذار داشته باشیم باید بنیه اقتصادی کشور تغییر کند که اقتصاد مقاومتی کلید و راه این موضوع است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دشمن همواره به دنبال تعقیب و محدود کردن ما است از این رو اگر ما می خواهیم در برابر این اقدامات بیاستیم باید نقاط ضعف را شناسایی ، در این حوزه ها سرمایه گذاری و آنها را رفع کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه شروع سال تحصیلی امسال با هفته دفاع مقدس مصادف شده که امیدوارم مدرسه علمی همراه با تعشق به وطن و فداکاری باشد و امیدوارم در مسیر تحصیلات در کشور به دستاوردهای مهم دفاع مقدس توجه شود زیرا این موضوع یک تجربه سنگین و پر قدر برای کشور است و شاید در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هنوز حق این پدیده ادا نشده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: به طور حتم دستاوردهای دفاع مقدس اقتضا می کند تا در دانشگاهها و مراکز پژوهشی به این امر توجه شود و اثرات آن در داخل کشور از لحاظ فرهنگی ، اجتماعی و عزت مندی مورد توجه قرار گیرد به ویژه برخی سوالات در این موضوع وجود دارد و در سطح رسانه ها مطرح می شود مانند موضوع فتح خرمشهر و چگونگی خاتمه جنگ که گاهی به علت نبود کارهای پژوهشی این مسائل با سلیقه افراد همراه می شود بنابراین باید در جهت تحقیق های واقع بینانه و مستند تلاش شود.

رئیس مجلس با اشاره به تغییر در توزیع قدرت میان کشورهای جهان گفت: بعد از جنگ جهانی شرایط سیاسی به دو قطب بزرگ تبدیل شد اما امروز این موضوع در حال تغییر است و مقوله چند قطبی در حال رخ دادن است و قطب های متنوع در شرف ایجاد شدن هستند.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر موضوع رویکرد شرق از نظراقتصادی و نظامی مسئله مهمی بوده و دارای تاثیرگذاری بسیاری است به طور مثال قدرت کشور چین از نظر اقتصادی ، سرمایه ای ، جمعیتی و قابیلت های نظامی در شرایط کنونی به نحوی است که کشورهای غربی نمی توانند از آن را مد نظر قرار ندهند.

دکتر لاریجانی افزود: قدرت های نوظهور در دنیا هم دارای اهمیت بسیاری هستند البته شاید این قطب ها، قطب های تاثیرگذار در سطح جهانی نباشند اما در بحث منطقه ای دارای تاثیرات بسیاری هستند و گاهی این کشورها با تشکیل نوعی اتحادیه دارای قدرت بیشتری می شوند.

رئیس مجلس با بیان اینکه در تحولات جهانی مقوله استقلال سیاسی موجب امنیت بیشتر کشورها و قدرت ها می شود گفت: در گذشته این گونه نبود و قدرت هایی مانند روسیه مرعوب شرایط بین المللی بوده و نمی توانستند که به ظرفیت های خود بپردازند اما هم اکنون قدرت های جدید ظهور پیدا کردند.

وی با اشاره به بیداری سیاسی مردم جهان برای دستیابی به استقلال گفت: این صرفا متعلق به منطقه ما نیست بلکه در کل جهان رخ داده که در تحقق و بروز این اتفاق رسانه ها نقش بسیاری داشته اند و در آمریکا، اروپا ، آسیا و منطقه شاهد این هستیم که توجه کشورها به این حوزه موجب بروز یک نوع پراکندگی در تغییر جغرافیای کشورها می شود و هویت ملی برخی کشورها از سطح اتصالات قبلی در حال جدا شدن است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر در شرایط کنونی شاهد تحقیر نهادهای بین المللی در جهان هستیم این درحالی است که بعد از جنگ جهانی این نهادها برای ثبات و امنیت کشورها شکل گرفت و البته در پایه گذاری این نهادها یک نوع عدالت سیاسی و جهانی لحاظ نشد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: امروزه شاهدیم نهادهایی مانند شورای امنیت حیثیت جود را از دست می‌دهند به طوریکه در تشکل ائتلاف آمریکا و کشورهای غربی – عربی خارج از این نهادها تصمیم گرفته شده است که به عراق و سوریه حمله کنند این درحالی است که نهادهایی مانند شورای امنیت برای تصمیم گیری در همین موضوعات ایجاد شده بودند بنابراین وقتی که در حساس ترین موضوعات این نهادها را کنار بگذاریم یعنی در اصل نهادی مانند شورای امنیت تحقیر شده و کارآمدی خود را از دست داده است.

وی افزود: در موضوع اوکراین هم شاهد تشکیل ائتلاف غرب علیه روسیه بودیم همچنین در حمله قبلی آمریکا به عراق و موضوع هسته ای ایران هم شاهد بودیم که کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا خارج از شورای امنیت ائتلافی را تشکیل دادند.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه بی تاثیر کردن نهادهای بین المللی مانند شورای امنیت موجب بروز چالش ها و جنگ های جدید در جهان می شود گفت: رئیس جمهور آمریکا اخیرا مطرح کرد که در سوریه چون دولت مرکزی توان برخورد با تروریست ها را ندارد ما این اقدام را انجام می دهیم از این رو به نظر می رسد که آمریکا در حال ایجاد یک ضابطه جدید در جهان است.

وی ادامه داد: اما قطعا این اظهارات و اقدامات بهانه است چون دولت سوریه به علت همان حمایت های کشورهای غربی به ویژه آمریکا از تروریست ها دچار مرارت هایی شده است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نابرابری های اقتصادی در صحنه جهانی گفت: پیش بینی می شود که این نابرابری های در آینده بیشتر شود. هر چند در غرب آمریکا ، اروپا و برخی کشورهای اقماری مانند ژاپن اقتصاد دارای پیشرفت های مناسبی است و مجموع تولید ناخالص ملی این کشورها حدود 35 هزار میلیارد دلار بوده اما قطعا در این کشورها نابسامانی هایی در حوزه اقتصاد وجود دارد که همین موضوعات مقامات کشورها را نگران کرده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: یکی از کارشناسان بین المللی در رابطه با تبعیض اقتصادی در آمریکا می گوید که در سال 1980 ، 5 درصد از جمعیت آمریکا صاحب 16.5 درصد از درآمد کل آمریکا و 40 درصد جمعیت این کشور صاحب 14.4 درصد درآمدها هستند. اما در سال 2008، 5 درصد از جمعیت آمریکا صاحب 21.5 درصد از درآمد کل و 40 درصد صاحب 12 درصد از این درآمدها هستند که این موضوع نشاندهنده افزایش شکاف طبقاتی در آمریکا است.

وی ادامه داد: در توزیع ثروت در کشور آمریکا نیز یک درصد از جمعیت آمریکا صاحب 33.8 درصد ثروت این کشور بوده و حدود 50 درصد از جمعیت آمریکا صاحب 2.5 درصد از ثروت آمریکا بوده اند که این نوع نحوه توزیع ثروت در این کشور نگرانی هایی را برای مقامات آن ایجاد کرده است و این موضوع نشان دهنده شکاف طبقاتی در اقتصاد کشورهای لیبرال است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: برژنسکی یکی از مقامات و مشاوران کشور آمریکا در گزارشی می گوید که 4 مسئله مهم به ترتیب تغییر رویکردها از شرق به غرب و نقش بیداری سیاسی، علت کاهش جاذبه جهانی آمریکا، نتایج ژئوپلتیک افول آمریکا و قربانیان این تغییر قطب بندی و راههای احیای آمریکا پیش روی این کشور است که باید به آنها توجه کند.

وی ادامه داد: این موضوعات در کل نشان میدهد که شرایط بین المللی از نظر قطب بندی ، چالش ها با مسائل متعددی مواجه است و این اتفاقات تاکنون به ویژه در سه دهه اخیر رخ نداده بود. از طرفی دیگر تحولات منطقه هم متاثر از این عوامل و شرایط است زیرا بیداری اسلامی منطقه جدا از بیداری سیاسی کل جهان نیست.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه رفتارهای حمایتی آمریکا نسبت به رژیم صهیونیستی و تحقیر جوانان منطقه موجب خیزش منطقه ای شد گفت: قطعا موضوع بیداری اسلامی یک پدیده واقعی است حال ممکن است برخی قدرت ها در کشورهای منطقه بر روی این وقایع و تحولات خاک بپاشند اما قطعا این جریان زنده بوده و حرکت می کند و در طول تاریخ سرکوت ها و خاک پاشی ها اثر نداشته و در نهایت آن جریان از جایی دیگر بیرون می آید.

وی ادامه داد: به طور مثال در کشور یمن برخی با نیروهای نظامی و سرکوب خواستند جریان بیداری و انقلاب را خفه کنند اما باز پیروز نشده و جریان انقلاب از جایی دیگر سر برآورد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به نفرت مردم منطقه از ساسیت های خصمانه و تجاوزگرایانه آمریکا تصریح کرد: این موضوع در نظرسنجی های موسسات معتبر خارجی بارها به مقامات این کشورها اعلام شده است.

وی گفت: نفرت مردم منطقه از آمریکا بسیار مهم است و تا وقتی که سیاست های آمریکا در منطقه تغییر نکند این رویکرد و نگاه مردم شدت پیدا خواهد کرد و فکر نکنم که سیاست های آمریکا تغییری پیدا کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به رشد تروریسم و افراطی گری در تحولات منطقه افزود: اقدامات افراط گرایان و تروریست ها تاثیر خود را در منطقه گذاشته است البته در بیست سال گذشته شرایط این جریان های تروریستی رو به سقوط است اما در سال 2001 آمریکا با حمله به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریست این جریان ها را بار دیگر تقویت کرد و از آن زمان تاکنون تروریست ها در تمام کشورها رشد کرده اند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در شرایط کنونی آمریکا و ائتلاف آن عملیات های خود را در سوریه آغاز کرده اند و خیلی جالب است که با این ائتلاف کوچک می خواهند ریشه تروریست را بخشکانند اما این معقول نیست که باحملات هوایی بتوان تروریست ها را نابود کرد زیرا این افراد در مناطق مختلف پخش هستند و نمی توان با حملات هوایی آنرا از بین برد. ازاین رو آمریکا با حمله هوایی تنها موجب افزایش نفرت مردم و کشته شدن غیرنظامیان می شود.

وی گفت: در اشغال عراق نیز پس از حمله آمریکا شاهد بودیم که برخی افراد به ویژه جوانان به جریان های تروریستی پیوستند از طرفی دیگر برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا در شرایط کنونی می خواستند که از تروریست ها بهره تاکتیکی ببرند اما موفق به این اقدام نشدند و هم اکنون جریان تروریستی در حال گسترش است و این جریان نسبت به دهه های قبل قدرت بسیاری پیدا کرده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: از طرفی دیگر یکی از اهداف آمریکا و غرب از حمایت از گروههای تروریستی این بود که می خواستند با این اقدام جریان های مجاهد منطقه را لکه دار کنند به طور مثال جریان انقلاب به عنوان جریان مجاهدت در منطقه محسوب می شود که آمریکا با حمایت از گروههای تندرو می خواست به این جریان ضربه بزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات کنونی در بحث گرایش کشورها به ویژه کشورهای قدرتمند به مقوله انرژی در منطقه گفت: به نظر می رسد که نیاز قدرتهای جهانی به انرژی های منطقه در حال کاهش است به طوریکه این کشورها سرمایه گذاری های بسیاری را در بحث انرژی های نو انجام دادند تا نیازشان را به مناطق نفت خیز کم کنند.

وی ادامه داد: براساس گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی، تولید آمریکا در سال 2014 از طریق تولید و استخراج نفت در مناطق این کشور به ویژه منطقه SHAER بیش از تولید کشورهایی مانند عربستان و روسیه خواهد شد و قطعا آمریکا دیگر نیاز خود را در این حوزه مرتفع می کند.

رئیس مجلس با اشاره به وضعیت قدرتهای اقتصادی و علمی در منطقه افزود: در گذشته حوزه علم و فناوری در انحصار بلوک های قدرت بود اما این شرایط تغییر کرد و هم اکنون شاهد رشد علمی مناطق دیگر دنیا به ویژه ایران هستیم. بنابراین ممکن است از نظر اقتصادی ایران دارای شرایط خوبی نباشد اما از نظر علمی و فناوری به دستاوردهای و جایگاه مناسبی رسیدیم. اما باید به این موضوع توجه داشت که قطعا باید از انرژی در کشور استفاده کنیم. اما نباید آینده را به این موضوع وصل کنیم بنابراین ایران به عنوان یک کشور دموکراتیک و الهام بخش باید خصوصیت های قدرت ملی خود را حفظ کند.

وی با بیان اینکه در شرایط رکودی کشور احتیاج به همت بلندتری داریم، گفت: 85 درصد بودجه کشور در بخش جاری و تقریبا 15 درصد آن در بخش عمرانی هزینه می‌شود و تا وقتی که بودجه عمرانی تزریق نشود موتور اقتصاد هم راه نمی‌افتد، در همه بخش‌ها باید بودجه جاری کاهش یابد و بهره‌وری و تولید افزایش پیدا کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با آسیب‌شناسی بخش‌های مختلف اقتصادی، ریشه اصلی چالش اقتصادی کشور را مدیریت‌های اقتصادی دانست و افزود: به این بخش باید بیش از سایر بخش‌ها توجه شود، فکر مدیران اقتصادی کشور چه مدیران در دستگاه‌های دولتی و چه مدیران در دستگاه‌های نظامی از نظر اقتصادی فکر دقیقی نیست، حتی این مساله برخی اوقات با سیاست نیز پیوند می‌خورد و مشکلات زیادی برای کشور به وجود می‌آورد.

لاریجانی ادامه داد: نرخ رشد اقتصادی طی سال‌های 84 تا 91، 6.9 درصد بود ولی این نرخ در سال 91 به منفی 5.8 درصد سقوط کرد، علت آن را تحریم‌های اقتصاد بیان کردند اما باید گفت درآمدهای نفتی در برخی سال‌ها بسیار کمتر از دوران فعلی بوده است اما به دلیل اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی وضعیت کشور اینگونه شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بهره‌وری عوامل تولید نیز وضعیت نامناسبی داریم، در سال 84 رشد بهره‌وری عوامل تولید 8.5 دهم درصد بوده است که در سال 91 به منفی 9 دهم درصد سقوط کرد.

وی تصریح کرد: در سال 84 رشد ارزش افزوده بخش صنعت 13.6 درصد بود که در سال 91 به 4.9 درصد کاهش یافت، همچنین در حوزه معدن در سال 84 از 3.8 به 2.3 درصد رسیده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه دولت دست بر معادن می گذارد و آنها را ول نمی کند در غیر این صورت و در صورت توسعه این مناطق آبادانی بیشتر و اشتغال ایجاد می شود.

وی افزود: از طرفی دیگر قرار بود سیاست های اصل 44 قانون اساسی مردمی شود اما نشد و تبدیل به نیمه دولتی شد همچنین در رابطه با ارزش افزوده در بخش کشاورزی در سال 84 حدود 9.3 درصد بود که در سال 93 این مقدار به 4.9 کاهش یافت. همچنین در بحث واردات از سال 84 تا 91 حدود 550 میلیارد دلار به کشور محصولات وارد شده است. از طرفی دیگر کالاهای واسطه ای در سال 90 ، 57 درصد و کالاهای سرمایه ای 15.1 درصد بوده است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: درباره میزان بیکاری هم باید گفت که براساس قانون برنامه پنجم توسعه آمار این حوزه باید به حدود 8.4 درصد می رسید اما نرخ بیکاری در سال 93 حدود 10.3 درصد بود.

رئیس مجلس با اشاره به وضعیت کنونی اقتصاد کشور گفت: یکی از علل وضعیت کنونی اقتصاد مدیریت آن است که واقعا باید برای تربیت مدیریت اقدامات مناسبی صورت گیرد. از طرفی دیگر یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد حوزه اقصاد است./

رئیس مجلس در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشگاه عالی دفاع ملی: کشورهای غربی نمیتوانند فناوری هسته ای ایران را محدود کنند

49