ردّ پای موساد در پرونده‌سازی دانمارک علیه ایران | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ردّ پای موساد در پرونده‌سازی دانمارک علیه ایران

 

مقامات رژیم صهیونیستی در ادامۀ سیاست خصمانه و سناریوی بحران‌سازی منطقه‌ای روز چهارشنبه (9 آبان 1397) اعتراف کردند که تل‌آویو در جریان پرونده‌سازی دانمارک علیه ایران نقش مستقیم داشته است.

 

روزنامۀ صهیونیستی جروزالم‌پست به‌نقل از سازمان اطلاعات (موساد) گزارش داد: «این سازمان به دانمارک اطلاعاتی داد که طرح ایران برای ترور رهبر یک گروه مخالف تهران در یک کشور اسکاندیناوی را خنثی کرد.» بر اساس این ادعا، اطلاعاتی که موساد در اختیار دانمارک گذاشته است، منجر به بازداشت یک ایرانی‌تبار شده که ادعا می‌شود تصمیم به ترور یکی از رهبران گروهک جدایی‌طلب را داشته است. براساس این گزارش، موساد همچنین مدعی شده است که ماه ژوئن 2018 (خرداد 97) نیز دربارۀ برنامۀ احتمالی حمله به کنفرانس گروهک منافقین در فرانسه، اطلاعاتی در اختیار مقام‌های پاریس قرار داده است. سناریوی دانمارک علیه ایران، روز سه‌شنبه (8 آبان 1397) و پس از آن شکل گرفت که «فین بورچ اندرسون» رئیس سازمان اطلاعات این کشور در جریان یک کنفرانس خبری بدون ارائۀ سندی مدعی شد: «قرار بود رهبر گروه موسوم به الأحوازیه ترور شود.»

«دکتر بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران ضمن تکذیب این ادعا، آن را توطئه‌ای از سوی دشمنان برای تحت‌تأثیر قرار دادن روابط رو به گسترش ایران با اروپا ارزیابی کرد. وی اخبار مغرضانه منتشره درخصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک و ادعای انتساب آن به جمهوری اسلامی ایران را تکذیب کرد.

گروهک تروریستی و جدایی‌طلب «الأحوازیه» مسئولیت حمله به رژۀ نیروهای مسلح (30 شهریور 1397) در اهواز را بر عهده گرفت. در آن حمله، 24 تن از شهروندان ایرانی از جمله چند غیرنظامی شهید و 60 نفر زخمی شدند.

منبع خبر: العالم فارسی

ردّ پای موساد در پرونده‌سازی دانمارک علیه ایران

49