ردپای صهیونیست‌ها در سیاست‌های ترامپ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ردپای صهیونیست‌ها در سیاست‌های ترامپ

 

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از زمان حضورش در کاخ سفید همه سیاست‌های احزاب دست‌راستی صهیونیستی را به ویژه در مسئلۀ فلسطین و توافق هسته‌ای دنبال کرده و اکنون با شنیده‌شدن زمزمه‌هایی مبنی بر ریاست وی بر جلسه آتی شورای امنیت، ردپایی از حضور صهیونیست‌ها در این جلسه نیز دیده می شود.

 

روز شنبه (17 شهریور 1397) پایگاه خبری صهیونیستی «واللا» به‌نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو احتمالاً در جلسه آتی شورای امنیت که دونالد ترامپ ریاست آن را برعهده خواهد داشت، شرکت می‌کند.

این رسانه صهیونیستی در ادامه به‌نقل از همین منابع افزوده است: مذاکرات اولیه‌ای برای حضور نتانیاهو در این جلسه و حتی در مورد پیشنهادات صورت گرفته است.

گمانه‌زنی این رسانه صهیونیستی در مورد حضور نتانیاهو چه یک تبلیغ رسانه‌ای باشد یا واقعیت تنها این حقیقت را نشان می دهد که ترامپ دنباله رو سیاست‌های احزاب دست‌راستی صهیونیستی است.

بحث در مورد نقش گروه‌های فشار صهیونیستی در آمریکا بر رؤسای جمهور این کشور و کمک‌های مالی که این گروه ها به نامزدهای ریاست‌جمهوری در آمریکا می کنند، موضوع تازه‌ای نیست.

شاید نزدیک‌ترین شخص از گروه‌های لابی صهیونیستی به رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا «جرد کوشنر» تاجر و سرمایه‌دار آمریکایی یهودی‌تبار و شوهر ایوانکا باشد. به‌نوشتۀ روزنامه نیویورک تایمز، کوشنر از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکن و غیره حدود 761 میلیون دلار دریافت می کند و روابط اقتصادی زیادی با رژیم صهیونیستی دارد.

ترامپ در اولین اقدام کوشنر را به سمت مشاور خود منصوب کرد و مأموریت های زیادی را دربارۀ مبارزه با داعش و مذاکرات صلح منطقۀ غرب آسیا به وی واگذار کرد. کوشنر نقش مهمی در طرح موسوم به معاملۀ قرن دونالد ترامپ که در خصوص مسئلۀ فلسطین است، دارد.

کوشنر در اولین سفر دونالد ترامپ به فلسطین اشغالی او را همراهی کرد و این بخشی از مأموریت او در کاخ سفید در مورد طرح معاملۀ قرن است.

روابط نزدیک لابی صهیونیستی که این بار در قامت یکی از نزدیکان ترامپ ظاهر شده، می‌تواند به‌خوبی رابطۀ نزدیک تیم ترامپ با صهیونیست‌ها را نشان دهد. در نتیجه اقدامات ضد فلسطینی رئیس‌جمهوری آمریکا از جمله قطع کمک‌های مالی این کشور به «آنروا» و نیز قطع کمک مالی 20 میلیون دلاری به بیمارستان‌های قدس که به‌عنوان راهبرد جدید دولت آمریکا برای فشار بیشتر بر گروه های فلسطینی عنوان شده دور از انتظار نخواهد بود.

نکتۀ دیگر موضوع تمجید و تحسین‌هایی است که مقام‌های صهیونیستی نثار دونالد ترامپ می‌کنند. تحسین و تمجید از ترامپ به‌گفته یکی از سناتورهای پیشین آمریکا بهترین راه برای تحت تأثیر قراردادن ترامپ است و به‌نوشتۀ اسفند 1396 پایگاه خبری «میدل ایست آی» به‌نظر می‌رسد که بنیامین نتانیاهو، به این پند گوش کرده است.

دیپلماسی توییتری ترامپ و نتانیاهو نیز گواه بر این مدعا است که هرگاه ترامپ توئیتی علیه فلسطینیان و ایران منتشر می کند، نتانیاهو به‌سرعت وارد عمل شده و به تحسین و تمجید آن می‌پردازد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سفر سال گذشته خود به واشینگتن و در جلسه‌ای با حضور هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، ترامپ را غرق تعریف و تمجیدهای خود کرد و گفت: «آقای رئیس‌جمهور، مردم ما سال‌ها و سال‌ها این اقدام شما را فراموش نخواهند کرد. دیگران هم دربارۀ همین سخنی که شما گفتید، صحبت می‌کردند. اما شما عمل کردید؛ بنابراین می‌خواهم به نمایندگی از طرف مردم اسرائیل از شما تشکر کنم.»

اشارۀ نتانیاهو به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است که رئیس‌جمهوری آمریکا سال گذشته آن را اعلام کرد و اردیبهشت 1397 نیز در مراسمی رسمی به وعده خود عمل کرد.

موضوع دیگر را می‌توان در بحث ایران و تلاش‌های دولت ترامپ علیه برنامه هسته‌ای و بحث تحریم‌ها دنبال کرد. مسئله‌ای که باردیگر نقش لابی صهیونیستی را در این کارزار نمایان می کند.

یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام خارج شد، تارنمای شبکۀ «سی.ان.بی.سی» گزارش داد، «شلدون آدلسون» میلیاردر آمریکایی به ستاد پنج نامزد انتخابات میاندوره‌ای از حزب جمهوری‌خواه که با توافق هسته‌ای مخالف بودند، کمک مالی تشویقی ارائه کرد.

آدلسون در راستای پیشبرد سیاست‌های افراطی در حمایت از رژیم صهیونیستی یکی از حامیان مالی مهم‌ترین لابی‌های صهیونیستی در آمریکا از جمله «ائتلاف یهودیان جمهوری‌خواه»، «سازمان صهیونیسم آمریکا» و «دیده‌بان آزادی» بوده است.

وی اواخر سال 2013 در یک سخنرانی در دانشگاه «یشیوا» گفته بود که آمریکا برای متوقف‌کردن برنامۀ غنی‌سازی ایران بایستی یک بمب هسته‌‌ای در یکی از بیابان‌های ایران پرتاب کند. او سپس گفت: «می‌بینید؟ بمب بعدی وسط تهران خواهد بود. بنابراین، ما حرف‌مان حرف است. می‌خواهید نابود شوید؟ حالا بروید و توسعه هسته‌ایتان را ادامه بدهید.»

از دیگر چهره‌های برجستۀ لابی صهیونیستی که از ترامپ علیه ایران حمایت مالی کرده، «برنارد مارکوس» مدیر عامل شرکت تأمین‌کننده تجهیزات تزئین ساختمانی به نام «Home Depot» است که در پیشبرد سیاست‌های او و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام نقش ایفا کرده است.

وی از گروه‌های نومحافظه‌کار و سیاستمداران راست افراطی در آمریکا از جمله «اندیشکدۀ امریکن اینترپرایز»، «مسیحی‌های متحد برای اسرائیل»، «دوستان ارتش اسرائیل»، «اندیشکدۀ هوور»، «اندیشکدۀ هادسون»، «اسرائیل پروجکت» و «اندیشکدۀ یهودی امور امنیت ملی» حمایت مالی می‌کند و در جریان انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری آمریکا هفت میلیون دلار در حمایت از کارزار انتخاباتی ترامپ هزینه کرد و 2 میلیون و 500 هزار دلار هم در حمایت از قانونگذاران جمهوری‌خواه و حامی رژیم صهیوینستی به «صندوق رهبری کنگره» و «صندوق رهبری سنا» کمک کرده است.

در این میان نباید نفوذ لابی صهیونیستی را در برخی از کشورهای عرب منطقه از جمله امارات متحده عربی، بحرین و عربستان سعودی فراموش کرد که با نفوذ از طریق فعالیت های اقتصادی و بازرگانی مثلث شومی را برای صلح و امنیت منطقه به‌وجود آورده و تا حدی زیادی سردمداران این کشورها را در سیاست‌های گروه‌های صهیونیستی در تل آویو همسو کردند؛ به‌طوری که برخی از رسانه‌ها از چراغ سبز عربستان، امارات متحده عربی و بحرین برای پذیرش معاملۀ قرن ترامپ خبر دادند.

نتانیاهو چه در جلسۀ شورای امنیت به ریاست ترامپ شرکت کند یا نکند آنچه که مشخص است این است که ترامپ بی‌تردید مواضع لابی‌های صهیونیستی را در این جلسه علیه تهران انتقال خواهد داد. موضوعی که نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (14 شهریور 1397) گریزی به آن زد و اعلام کرد که دونالد ترامپ ریاست جلسۀ شورای امنیت که ماه جاری میلادی با موضوع آنچه «نقض قوانین بین‌المللی از سوی ایران» خوانده شده است را بر عهده خواهد داشت تا رهبران جهانی را برای اتخاذ رویکردی شدیدتر علیه ایران تحت فشار قرار دهد.

منبع خبر: ایرنا

ردپای صهیونیست‌ها در سیاست‌های ترامپ

49