روسیه بزرگترین آزمایشِ موشکیِ تاریخ خود را برگزار می‌کند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

روسیه بزرگترین آزمایشِ موشکیِ تاریخ خود را برگزار می‌کند

 

رسانه‌هایِ روسی روز دوشنبه (13 آبان 1398) گزارش کردند که روسیه در حالِ آماده شدن جهت انجامِ دست‌کم پنج آزمایش موشکیِ جدید در سالِ آیندۀ میلادی است.

روزنامۀ «مسکو تایمز» اعلام کرد: «این اقدامِ جدید روسیه بزرگترین آزمایشِ موشکی در تاریخ این کشور نام گرفته است. در مرحلۀ اولیۀ آزمایش، موشک‌های بالستیک «سارمات» که در ناتو شیطان-2 لقب گرفته شاملِ پرتاب دو موشک با کلاهکِ شبه جنگی از یک سیلوی موشکی از منطقۀ آزمایش موشکی «پلستسک» در «کامچاتکا» می‌شود. همچنین روسیه قصد دارد دست‌کم پنج پرتابِ موشکی از منطقۀ پلستسک انجام دهد.»

یک منبعِ نزدیک به وزارت دفاع روسیه نیز به روزنامۀ ودوموستی گفت که این سامانۀ موشکی در سالِ 2021 به بهره‌برداری می‌رسد. در حالی که وزارت دفاع روسیه در موردِ این گزارشِ روزنامه‌ها اظهار نظری نکرد، اما یک مسئولِ بخش دفاعی این کشور تأیید کرد که مسکو قصد دارد آزمایشِ موشک‌های «سارمات» را اوایلِ سال 2020 آغاز کند. روسیه می‌گوید این موشکِ جدید می‌تواند حداکثر تا 15 کلاهکِ جنگی را حمل کند. این موشک 10 هزار کیلومتر برد دارد و قادر است منطقه‌ای به اندازۀ «تگزاس» را از بین ببرد.

وزارت دفاع روسیه چندی قبل نیز از شلیک موفقِ یک موشکِ قاره‌پیمای خود از شهر «آستراخان» واقع در شمالِ دریای خزر خبر داد. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این موشکِ قاره‌پیما از منطقۀ نظامیِ «کاپوستین یار» شلیک شد.

منبع خبر: شبکۀ العالم

روسیه بزرگترین آزمایشِ موشکیِ تاریخ خود را برگزار می‌کند

49