روسیه به خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پاسخ داد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

روسیه به خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پاسخ داد

 

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه طی دیداری با وزرای دفاع و امور خارجه، «سرگئی شویگو» و «سرگئی لاوروف» در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روسیه از مشارکت در پیمان منع موشک‌های هسته‌ای کوتاه‌برد و میان‌برد (INF) کناره‌گیری می‌کند.»

ولادیمیر پوتین اظهار داشت: «ما به شرح زیر ادامه کار خواهیم داد: پاسخ ما یک پاسخ متقابل خواهد بود. رقبای آمریکایی اعلام کرده‌اند که مشارکت خود را در این پیمان به‌حالت تعلیق درآورده‌اند پس ما نیز به‌حالت تعلیق درمی‌آوریم.» در همین زمان، او دستور داد تا فعالیت‌ها برای آغاز مذاکرات در مورد INF متوقف شود. ولادیمیر پوتین اظهار داشت: «همۀ پیشنهادهای ما همچنان مانند گذشته در این زمینه روی میز قرار دارد و درهای مذاکره باز هستند، در عین حال، از هر دو وزارتخانه می‌خواهم که هیچ مذاکره‌ای در این زمینه را آغاز نکنند. منتظر می‌مانیم تا رقبای ما آمادۀ آن باشند تا با هم گفتگوی برابر و پرمحتوا در مورد این موضوع مهم - هم برای ما، و هم برای رقبایمان و هم برای کل جهان - داشته باشیم.»

رئیس‌جمهور روسیه یادآور شد که مسکو سال‌ها است موضوع مذاکرات اساسی در مورد موضوعات خلع سلاح در همۀ جوانب را مطرح کرده است. وی گفت: «و در سال‌های اخیر ما هیچ حمایتی برای ابتکارات خود از جانب رقبای خود ندیدیم.» وی از وزیر دفاع خواست تا وضعیت را پس از تصمیم ایالات متحده ارزیابی کند، که «شویگو» پاسخ داد که طرف روسی بیش از یک سال است که شاهد نقض کامل پیمان INF توسط واشینگتن بوده است. به گفتۀ وی، ایالات متحده در واقع خیلی وقت است که این موشک‌ها را تولید کرده است، در این راستا، او پیشنهاد کرد تا کار بر روی استفاده از موشک‌های کروز دریایی «کالیبر» را در نسخۀ زمینی و ایجاد پایگاه‌های زمینی موشک‌های هایپرسونیک بالستیک میان‌برد ​​و کوتاه‌برد آغاز کنند. پوتین نیز با این پیشنهاد موافقت کرد.

رئیس‌جمهور روسیه همچنین گفت که پس از تعلیق مشارکت در پیمان INF، روسیه، بدون افزایش بودجۀ وزارت دفاع، سلاح‌های جدیدی را ایجاد خواهد کرد. وی در این مورد به گزارش شویگو گوش داد، که اطمینان می‌داد که وزارتخانۀ او در روزهای آینده، یک اصلاح بودجه‌ای را پیشنهاد می‌کند که این اصلاح موجب می‌شود تا این فعالیت‌ها را در حجم بودجه‌ای که برای این سال ارائه شده است، انجام دهند. علاوه بر این پوتین خاطرنشان کرد که روسیه موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد خود را تا زمان نمایش چنین سلاح‌هایی توسط آمریکایی در اروپا و دیگر کشورها به نمایش نخواهد گذاشت. وی افزود: «ما بر این باوریم که اگر سلاح‌های میان‌برد و کوتاه‌برد توسط ایالات متحده، نه در اروپا و نه در سایر نقاط جهان ظاهر نشوند، روسیه نیز آن‌ها را به نمایش نخواهد گذاشت.»

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

روسیه به خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پاسخ داد

49