روسیه به کسی اجازه نمی‌دهد با زبانِ زور صحبت کند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

روسیه به کسی اجازه نمی‌دهد با زبانِ زور صحبت کند

 

«سرگئی ریابکوف»، معاونِ وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاریِ تاس تأکید کرد: «مقاماتِ مسکو، در رابطه با وضعیتِ به وجود آمده دربارۀ پیمانِ نابودی موشک‌هایِ برد کوتاه و متوسط، به کسی اجازه نمی‌دهد تا با آن‌ها با زبانِ زور صحبت کند.»

این دیپلماتِ بلند پایه گفت: «ما به کسی اجازه نمی‌دهیم که با ما با شیوۀ اعمال فشار، تهدید و استفاده از زبانِ زور برخورد کند. طرفِ روسی امیدوار است که عقلِ سلیم و توجه به امنیّتِ کلِ قاره اروپا و امنیتِ جهانی از سایرِ ملاحظاتِ مربوط به استفاده از زور و اعمالِ فشار در تمامِ سیاست‌ها پیشی بگیرد.»

ریابکوف اعلام کرد: «مسکو به آمریکا و ناتو پیشنهاد می‌کند تا به موازاتِ روسیه، مهلتِ قانونی برایِ استقرارِ موشک‌های دارایِ برد کوتاه و متوسط تعیین کنند.»

وی دربارۀ امکانِ بازگشت به توافقنامۀ مربوط به کنترل بر چنین سیستم‌هایی، یادآور شد: «هیچکس مسئلۀ توافق را از دستورِ کار حذف نکرده است. البته ما مبتکرِ انجامِ مذاکرات با آمریکایی‌ها نخواهیم بود و این مسئله را رئیس‌جمهوریِ روسیه در اولِ ماهِ فوریۀ سال جاری (12 بهمن 1397) آشکارا اعلام کرد. ولی به آمریکا و دیگرِ کشورهایِ عضو ناتو پیشنهاد کرده‌ایم که امکانِ اعلام مهلتِ قانونی برای استقرارِ موشک‌هایِ دارای بردِ کوتاه و متوسط، همانطور که ما اعلام کرده‌ایم، را مشخص کنند.»

سرگئی ریابکوف در عینِ حال یادآور شد که مسکو قصد ندارد به اظهاراتِ مقامات ناتو دربارۀ عدم استقرارِ موشک‌های هسته‌ای در اروپا اعتماد کند.

وی افزود: «تاکنون مقاماتِ ناتو به ما اطمینان داده‌اند که چنین قصدی را ندارند. ولی نمی‌توان به چنین وعده‌هایِ کلی اعتماد کرد. ناتو به طورِ مکرر وعده‌هایِ خود و تعهداتی که بر عهده گرفته را نقض کرده و طرح‌ها و اهدافِ خود را تغییر داده است، به همین دلیل مسلماً نمی‌توان به چنین اظهاراتی اطمینان کامل داشت.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین یادآور شد: «ایالات متحده با از بین بردنِ توافقاتِ بسیار مهمی در عرصۀ کنترل تسلیحاتی، از جمله پیمانِ نابودیِ موشک‌هایِ برد کوتاه و متوسط، در نهایت به منافعِ خودِ واشنگتن آسیب می‌رساند. تصمیم‌گیریِ مقاماتِ آمریکایی دربارۀ خروج از پیمانِ موشکی، تأثیر بسیارِ منفی بر امنیتِ راهبردی جهان دارد. این مسئله نه تنها باعثِ تقویتِ ثبات جهانی نمی‌شود، بلکه منجر به تقویتِ مواضعِ آمریکا هم نخواهد شد و این مسئله در نهایتِ امر به ضررِ منافع خود آن‌ها می‌باشد.»

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

روسیه به کسی اجازه نمی‌دهد با زبانِ زور صحبت کند

49