روسیه و چین پول ملی را جایگزین دلار می‌کنند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

روسیه و چین پول ملی را جایگزین دلار می‌کنند

 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرد مسکو و پکن قصد دارند در مبادلات تجاری خود بیشتر از پول ملی خود و نه دلار استفاده کنند تا این مبادلات را با توجه به تنش بین روسیه و کشورهای غربی به سطح بی‌سابقه‌ای برسانند.

رئیس‌جمهور روسیه بعد از دیدار با شی جینپینگ همتای چینی خود در مجمع اقتصادی ولادی ووستوک گفت: «طرف روس همانند طرف چینی علاقۀ خود را به استفاده فعالانه از پول ملی در مناسبات مشترک تأیید کرد.»

ولادیمیر پوتین گفت: «این کار به ثبات عملکرد بانک‌ها در عملیات واردات - صادرات در شرایط پر خطر در بازارهای جهانی کمک خواهد کرد.»

این اظهارات در شرایطی بیان شد که کشورهای غربی بعد از آغاز بحران اوکراین در سال 2014، تحریم‌های اقتصادی بیش از پیش سنگینی را به روسیه تحمیل کرده‌اند. آمریکا نیز در ماه‌های اخیر در واکنش به اتهام دخالت روسیه در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 و مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روس و دختر او در انگلیس در ماه مارس تحریم‌های خود را تشدید کرده است.

چین نیز بعد از آنکه واشنگتن موانع گمرکی برای برخی کالاهای چینی ایجاد کرد وارد جنگ تجاری با واشنگتن شده و تدابیر تلافی جویانه اتخاذ کرده است. روابط اقتصادی و دیپلماتیک بین چین و روسیه در سال‌های اخیر در شرایط پر تنش بین مسکو و کشورهای غربی تقویت شده است. به گفتۀ ولادیمیر پوتین،‌ حجم مبادلات تجاری بین پکن و مسکو در نیمۀ نخست سال با یک سوم افزایش به 50 میلیارد دلار رسیده است. رئیس جمهور روسیه گفت:‌ «دلایل کافی وجود دارد به این فکر کنیم که ما تا پایان سال به سطح بی‌سابقۀ 100 میلیارد دلار خواهیم رسید.» وی در آغاز این دیدار از «روابط اطمینان‌بخش بین دو کشور در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و نظامی» تمجید کرد.

رئیس جمهور چین نیز با بیان اینکه «دوستی ما هر زمان تقویت می‌شود» رسیدن به سطح جدید در روابط دو کشور را خواستار شد. نظامیان چینی در تمرین نظامی ووستوک - 2018 حضور دارند که روز سه‌شنبه (20 شهریور 1397) ارتش روسیه این مانور را با مشارکت بی‌سابقه تجهیزات و نظامیان خود در منتهی‌الیه شرقی این کشور آغاز کرد.

منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما

روسیه و چین پول ملی را جایگزین دلار می‌کنند

49