ساخت بزرگترین میزلرزۀ منطقۀ غرب آسیا | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

ساخت بزرگترین میزلرزۀ منطقۀ غرب آسیا

 

میزلرزه منحصر به فردی در منطقۀ غرب آسیا با ۶ درجۀ آزادی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری ژاپنی‌ها در راستای انجام تحقیقات کاربردی راه‌اندازی می‌شود.

 

دکتر علیرضا رهایی، عضو هیأت علمی دانشکدۀ عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص راه‌اندازی میزلرزه منحصر به فرد در منطقۀ غرب آسیا گفت: قرار است طی توافقاتی که با جایکا (سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) داریم میزلرزه‌ای را در دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه این میزلرزه با ۶ درجه آزادی و تناژ بالا است، گفت: با استفاده از این میز، مطالعات دقیق و گسترده‌ای می‌توان در خصوص زلزله و اثر آن بر سازه‌های حساس انجام داد.

دکتر رهایی با تأکید بر اینکه شش درجه آزادی در میزلرزه در منطقۀ غرب آسیا بی‌نظیر است، گفت: این پروژه بیش از یک سال است که شروع شده است و اکنون زمین و فندانسیون بتن‌ریزی شده و آماده هستند.

وی با بیان اینکه این میزلرزه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نصب می‌شود، خاطر نشان کرد: اکنون منتظر انتقال تجهیزات از اسپانیا و ژاپن برای نصب هستیم. این کشور برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینۀ مهندسی زلزله با کمک محققان کشور از این میزلرزه بهره می‌گیرند. این میزلرزه صرفاً تحقیقات بنیادی را انجام نمی‌دهد بلکه تحقیقات کاربردی کشور نیز روی آن انجام خواهد گرفت؛ همچنین تکمیل مطالعات ریز پهنه‌بندی تهران هم با استفاده از این میز صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نمونه‌های کوچک سازه‌ای روی میزلرزه شبیه‌سازی می‌شوند، گفت: البته که دانشجویان زلزله هم می‌توانند از این میز در مطالعات خود بهره ببرند. میز لرزان از زمان شروع و تخصیص منابع یک سال به طول می‌انجامد که به بهره‌برداری برسد. پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و معاونت علمی در این پروژه همکاری دارند.

میزلرزه در ابعاد و تناژ مختلف، به‌صورت یک‌محوره و چندمحوره بسته به نیاز و کاربرد ساخته می‌شود و از آن در آزمایشگاه‌های سازه و زلزله جهت شبیه‌سازی نوسانات زلزله و مدلسازی بر روی سازه‌های بتنی، فلزی و بنایی استفاده می‌شود.

منبع خبر: شبکۀ خبر

ساخت بزرگترین میزلرزۀ منطقۀ غرب آسیا

49