سازمان شفافیت بین‌الملل: دُبی به پناهگاه جهانی برای پولشویی بدل شده است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

سازمان شفافیت بین‌الملل: دُبی به پناهگاه جهانی برای پولشویی بدل شده است

 

سازمان شفافیت بین‌الملل با انتشار گزارشی به مسئلۀ پولشویی گستردۀ جهانی در دبی پرداخت و تأکید کرد که مجرمان در این شهر می‌توانند به راحتی املاک خریداری کنند.

سازمان شفافیت بین‌الملل، گزارشی دربارۀ فعالیت‌های غیرمجاز مالی در شهر دبی در امارات عربی متحده منتشر کرده است. این سازمان اعلام کرد که دبی به پناهگاه جهانی برای پولشویی تبدیل شده است؛ چرا که «افراد فاسد و سایر مجرمین می‌توانند بدون هیچ قید و بندی املاک گران‌قیمت خریداری کنند.»

شبکۀ خبری «الجزیره» گزارش داد که این نهاد غیردولتی همانند چند نهاد نظارتی بین‌المللی دیگر اعلام کرده که دبی در عرصۀ بین‌الملل و در زمینۀ پولشویی مشهور شده است. سازمان شفافیت در گزارش سالانۀ خود دربارۀ شاخص فساد در جهان به نتایجی اشاره کرده است که شبکۀ تحقیقات مطبوعاتی برای مبارزه با فساد و جرائم مربوط به پولشویی در امارت دبی بدان دست یافته است. این سازمان در ادامه تأکید کرد که با چند میلیون پوند می‌توان در دبی ملک خریداری کرد؛ مشروط بر اینکه گردش مالی داشته باشید و به چند سؤال از سوی مقامات ذی‌ربط پاسخ دهید.

به گزارش الجزیره، این برای نخستین‌بار نیست که سازمان شفافیت نسبت به اقدامات مشکوک در بخش املاک دبی ابراز نگرانی می‌کند؛ زیرا «دومینیک دودلی» از روزنامه‌نگارانی که در مجلۀ «فوربس» آمریکا تحلیل می‌کند، گفته بود که با وجود سابقۀ منفی دبی در زمینۀ پولشویی، مقامات اماراتی تصمیمات قاطعی برای از بین بردن این تصویر نمی‌کنند.

مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته در ژوئیه 2018 (تیر 1397) با انتشار گزارشی، اعلام کرد که 44 ملک در دبی به ارزش 28.2 میلیون دلار، تحت مالکیت مستقیم افرادی قرار دارد که تحت تعقیب هستند و 37 ملک به ارزش 80 میلیون دلار نیز در این شهر تحت مالکیت کسانی قرار دارد که مستقیماً با این افراد در ارتباط هستند. این مرکز در گزارش خود تأکید کرد: «امارات به‌ویژه دبی پناهگاه امنی برای پولشویی شماری از حامیان مالی تروریسم و قاچاقچیان مواد مخدر بدل شده است.»

مجلۀ «لونوول ابزرواتور» در اکتبر 2018 (مهر 1397) اعلام کرد که تحقیقاتی در خصوص شبکۀ بین‌الملل، فرار مالیاتی و پولشویی صورت گرفته و مشخص شده که هدایت این شبکه بر عهدۀ گروه «هیلان» قرار دارد و مقر آن در امارت «رأس الخیمه» امارات است و به اطلاعات مهمی در زمینۀ پولشویی در امارات دست یافته است.

روزنامۀ «گاردین» انگلیس نیز در ژوئیه 2018 (تیر 1397) گزارش داد که جزیرۀ «کاستا دل کرایم» (Costa Del Crime) اسپانیا در جهان بدترین منطقه از نظر پولشویی است، ولی دبی در این زمینه از این جزیرۀ فراتر رفته است. به گزارش این روزنامه، بازرسان انگلیسی اطلاعات لو رفته از املاک دبی را بررسی کردند و مشخص شد که شهروندان انگلیسی طی سال‌های 2005 تا 2016 برای پنهان کردن 16.5 میلیارد پوند به عنوان مالیات‌هایی که قرار بوده به این کشور پرداخت شود، از دبی استفاده و این پول‌ها را در آن نگهداری کرده‌اند.

منبع خبر: خبرگزاری فارس

Transparency International

سازمان شفافیت بین‌الملل: دُبی به پناهگاه جهانی برای پولشویی بدل شده است

49