ساقط شدنِ گلوبال هاوک، هند را در خریدِ پهپاد از آمریکا به تردید انداخت | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستیدساقط شدنِ گلوبال هاوک، هند را در خریدِ پهپاد از آمریکا به تردید انداخت

 

رسانۀ هندیِ «ایندیا تایمز» اعلام کرد: «تشکیلاتِ نظامی هند، به ریاستِ نیروی هواییِ این کشور به موجبِ اتفاقی که ماهِ گذشته (تیر ماه 1398) در خلیج‌فارس رخ داد و در آن پهپادِ «گلوبال هاوک» آمریکا از سویِ ایران هدف گرفت و منهدم شد، برای خریدِ تسلیحات از آمریکا دچار تردید شده است.»

به نوشتۀ این رسانه، مقاماتِ نظامی هند اکنون نگرانی‌هایی دربارۀ قیمت و کاراییِ پهپادهای آمریکایی و همچنین دوام آن‌ها دارند.

بنا به گزارشِ این رسانه، ارتش هند در حالِ بررسیِ طرحی برای خریدِ ۳۰ فروند پهپاد از آمریکا به ارزش ۶ میلیارد دلار بوده است، اما پس از آنکه ایران توانست گران‌ترین پهپاد آمریکا را هدف قرار دهد، نظامیانِ هندی در تواناییِ پهپادهای آمریکا برای پرواز در مناطقِ مورد مناقشه از جمله کشمیر، به شک افتاده‌اند.

بر اساسِ طرح اولیه، نیروی زمینی و هواییِ ارتش هند قصد داشتند هر کدام ۱۰ پهپاد «پریدیتور بی» از آمریکا بخرند. نیروی دریایی هند هم به دنبال خرید ۱۰ پهپادِ جاسوسی با برد بلند بوده است.

به گفتۀ منابعِ نظامی هندی، قیمتِ بالایِ پهپادهای آمریکایی از دیگر عواملی است که موجبِ تردید نظامیان هند در خرید این پهپادها شده است. به گفتۀ این منابع، پهپادهایِ مورد نظرِ هند هریک ۱۰۰ میلیون دلار قیمت دارند و برایِ تجهیز آن‌ها به سامانه‌هایِ تهاجمی از جمله بمب‌های هدایت‌شونده با لیزر و موشک‌های هل‌فایر باید ۱۰۰ میلیون دلار دیگر برای هر پهپاد هزینه کرد.

بهترین مدلِ پهپادهایِ آمریکا موسوم به آر کیو 4 گلوبالِ هاوک ماه گذشته توسط ایران بر فراز خلیج‌فارس ساقط شد. قیمتِ هریک از این پهپادها بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار برآورد شده است.

منبع خبر: شبکۀ العالم

Predator-B

RQ-4 Global Hawk

ساقط شدنِ گلوبال هاوک، هند را در خریدِ پهپاد از آمریکا به تردید انداخت

49