سردار سلامی: دیپلماسی با تقویت بنیه دفاعی کارآمد است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: دیپلماسی وقتی کارآمد است که ما بنیه خود را قوی کنیم و راه‌های استراتژیک دشمن را مسدود کنیم.

 

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاریتسنیم، چهارمین همایش طلایه‌داران اقتصاد مقاومتی صبح امروز با حضور سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در محل سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد.

سردار سلامی در ابتدای سخنرانی خود ضمن تسلیت ایام رحلت رسول اعظم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) و همچنین تسلیت شهادت جمعی از زائران اربعین حسینی گفت: امروز ریشه‌های عظیم شجره طیبه بسیج در سرتاسر جهان ریشه گسترانده و مایه آرامش اطمینان قلب مسلمانان شده است، بسیج جمع مردان و زنان صالح و مومن است که با ایمان و عمل صالح حیات طیبه را برای بشریت به ارمغان می‌آورند.

سردار سلامی ادامه داد: بسیج پناهگاه محرومان، مستضعفان و یاور ستمدیدگان و عینیت یافته جهاد، شهادت، فداکاری،ایثار، جوانمردی، شرف و کرامت است.

وی با تاکید بر اینکه بسیج مروج گفتمان ولایت فقیه در جامعه ماست عنوان کرد: بسیج
  نه تنها در عرصه کلام که در عرصه اقدام و عمل نیز پیشگام و بیرقدار ترویج این گفتمان است و نهادی است که هرگز نفوذ دشمن بر آن امکان پذیر نیست.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با بیان اینکه برای من یک افتخار بزرگ است که در جمع طلایه داران اقتصاد مقاومتی حضور دارم و به این حضور افتخار می کنم تصریح کرد: بسیج به عنوان فرمول و راه حلی همه جانبه و عمیق برای حل هر بحرانی است که جوامع انسانی ممکن است به آن گرفتار شوند.

سردار سلامی گفت: روند کارها مطابق امیال و سلیقه دشمنان ما پیش نرفت، اینها همه به دلیل ظرفیت های انقلاب اسلامی بود که انقلاب اسلامی تمام این دشمنی ها را در هاضمه خود هضم کرد و موج انقلاب اسلامی را شکوفا کرد.

وی تصریح کرد: استفاده از عناصر اقتصادی می تواند الگوی دفاع همه جانبه بر علیه دشمنان نظام جمهوری اسلامی باشد؛ این دشمن در دشمنی و تقابل همه جانبه و وسیع خود با استفاده از تحریم ها و فشار اقتصادی تمام اهداف سیاسی خود را محقق میکند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران بیان داشت: ما اکنون متوجه شدیم بدون استقلال سیاسی نمیتوان با این دشمن تقابل کرد و اقتصاد هم برای دشمن یک هویت سیاسی است و هرچه دشمن به ایجاد عرصه های اقتصادی و مالی در یک کشور و ملت نفوذ کند بیشتر امیال سیاسی خود را پیاده می سازد و وقتی این نفوذ شکل گرفت، فرهنگ و منش یک ملت هم دستخوش تغییراتی باب میل امریکا می شود به عنوان مثال؛ رستوران مک دونالد در همه جای دنیا شعبه های خود را گسترش داده و با این حرکت امیال اجتماعی و فرهنگی جوامع دنیوی را تحت تاثیر قرار داده؛ تصاویر برهنه روی پوشاک ها در صنعت پوشاک و در خیابان ها و شهرها و معابر عمومی مردم، فرهنگ کشورها را از درون می پوساند و سرمایه گذاری خارجی درون کشور، الگوهای مصرف، الگوهای اجتماعی و دیگر عوامل اثرگذار در جامعه را با ابزار اقتصاد و نفوذ اقتصادی در آن کشور مسلط و مسلح می کند.

سردار سلامی در ادامه این گفته خود تاکید کرد: اقتصاد یک هویت فرهنگی و سیاسی است که نمیتوان از طریق آن به دشمن تکیه کرد.

وی عنوان کرد: دشمنی که ما می‌شناسیم وقتی قدرت تاثیر اقتصادی پیدا می‌کند حتی علیه متحدان خود هم عمل می‌کند، در همین امسال سال 2016 آلمان به عنوان قوی‌ترین متحد امریکا، وقتی شرکت اپل را 13 میلیارد دلار جریمه کرد، امریکایی
ها هم به تعبیر خود در تقابل با این حرکت آلمان، بانک بریچه را 14 میلیارد دلار جریمه کرند؛ به گونه‌ای که رهبران آلمان این حرکت امریکا را به مثابه جنگ مستقیم علیه آلمان گزارش دادند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: نزدیک‌ترین شریک آمریکا در منطقه یعنی عربستان سعودی که تابعیت سیاسی آمریکا را پذیرفته و ابزار دست سیاست‌های اقتصادی و نفتی امریکا علیه ایران و کشورهای عربی و کشورهای منطقه شده است، این متهم آمریکا هم وقتی گزارش 11 سپتامبر منتشر شد، دولت امریکا و سیستم قضایی امریکا یک جنگ حقوقی تمام عیار را علیه عربستان شروع کردند.

سردار سلامی با بیان اینکه آمریکا علیه چین هم فعالیت‌ها و واکنش‌های این چنینی را نشان داده است ادامه داد: آمریکا که در گذشته از جغرافیا و ژئوپولوتیک به عنوان ابزارهای فشار سیاسی استفاده میکرد، اما امروزه تکیه گاه فشارهای سیاسی امریکا ابزار اقتصاد است، بنابراین جنگهای امریکا در منطقه با تغییر شکل خود به صورت جنگ‌های نیابتی و جنگ های اقتصادی درآمده است.

وی با تاکید بر اینکه هدف آمریکا از رنج ملت‌ها؛ شکستن آنها در مقابل سیاست‌های خود است بیان کرد: رهبری معظم انقلاب با دشمن شناسی که متکی بر عقلانیت و وحی الهی به میدان آمده و در عرصه نبرد با استکبارجهانی با یک تدبیر عمیق و با استفاده از ظرفیت‌های لازم کاخ آرزوهای آمریکا را بر سر او ویران کرده است، ما امروز از دیوار بلند تحریم های دشمن عبور کرده‌ایم و این به برکت هدایتهای ولی فقیه است، رهبری در ابتدای سال 95 در حرم رضوی گفتند دو راه بیشتر نداریم؛ یا باید قوی باشیم و با استکبار جهانی مبارزه کنیم یا باید درمقابل آن تسلیم شویم و راه سومی وجود ندارد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تاکید کرد: تنها راه برداشتن تحریم
ها، تقویت بسته اقتصاد مقاومتی در کشور است. دیپلماسی وقتی کارآمد است که ما بنیه خود را قوی کنیم و راههای استراتژیک دشمن را که در مسیر شکست ما برگزیده است، مسدود کنیم.

سردار سلامی در ادامه تصریح کرد: ما در دفاع و بازدارندگی با تکیه بر نیروها و قوت داخلی، موشکها را از درون ذهن جوانان خود بیرون کشیدیم و توانستیم نیروی دفاعی خود را قوت بخشیم.

وی با اشاره به توافق‌نامه برجام عنوان کرد: آیا دشمن با توافق نامه‌ای به نام برجام، دشمنی نسبت به ما را به دوستی تبدیل میکند؟ آیا ما تغییر کردهایم و یا دشمن؟ آیا ما از دین خود دست برداشتهایم یا اینکه او از خوی استکباری یا استیلاطلبی دست برداشته؟ بنابراین ما نمیتوانیم به برجام به عنوان نقطه اتصال دو دشمن که دارای ارزشهایی متفاوت و متقابل هستند نگاه کنیم؛ این بخشی از تقابل نظام سلطه با ماست، ما در این فضا باید ایستادگی کنیم و نگذاریم استکبارجهانی سرمایههای ما را با کالاهای خود معاوضه کند و فرصتهای ما را از بین ببرد.

 

==============

 

 

 

 

 

سردار سلامی: دیپلماسی با تقویت بنیه دفاعی کارآمد است

49