سرلشكر باقري: سوريه را شهيد همداني نجات داد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

سرلشكر محمد باقري رئيس ستادكل نيروهاي مسلح روز پنجشنبه،13/7/96 در مراسم دومين سالگرد شهادت سردار همداني ضمن تشكر از برگزار كنندگان اين مراسم گفت: شهيد همداني از سابقون رزمندگان انقلاب و دفاع مقدس هستند چرا كه از دوران نوجواني تا آخرين لحظات عمرش در راه دفاع از اسلام بوده است. اين شهيد از ابتداي نوجواني در راه اسلام و انقلاب حركت كرده و هيچ گاه لحظه اي به فكر آرامش نبوده و در نهايت پاداش اين تلاش را در دفاع از حرم اهل بيت(ع) دريافت كرد.

سرلشكر باقري گفت: خيلي عجيب است فاصله بين نوشتن وصيت نامه اين شهيد با زمان شهادتش كه كمتر از دو هفته است. خواندن وصيت نامه شهدا براي ما هميشه ضروري است اما وصيت نامه اين شهيد را بايد خواند و از معارف آن آموخت.

وي تصريح كرد: شهيد همداني اين مسئله را درك مي كرد كه اگر سوريه، عراق يا ديگر مناطق شكست بخورند نوبت به ام القراي اسلام مي رسد بنابراين با درك اين شرايط در آن سن وسال به سوريه رفت. اصل جبهه ما آنجا است. اگر رهبري مي فرمايند كه 25 سال بيشتر از عمر رژيم صهيونيستي نمانده به اينجاها نگاه مي كنند، رژيم صهيونيستي از اساس سست و بي پايه است اما خود را آهنين جلوه مي دهد.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح گفت: شهيد همداني در سال 90 كه شرايط خاصي در سوريه بود به آنجا رفت، يك ارتش خسته كه بايد در ده ها جبهه مقابل نيروهاي تازه نفس و با انگيزه تروريست كه از همه طرف تجهيز مي شد، بايستد. در چنين شرايطي كه بسيار سخت بود و از طرف ديگر در عراق هم صحنه ديگري باز شد شهيد همداني به آنجا رفت و با الگوبرداري از بسيج نيروهاي مردمي وارد اين مسئله شد تا مردم شيعه، سني، مسلمان و غيرمسلمان را آموزش دهند.

سرلشكر باقري خاطرنشان كرد: اگر چنين تواني و نيروهاي مردمي ايجاد نشده بود حتماً به لحاظ مادي سوريه سقوط كرده بود. سردار سليماني و شهيد همداني و ديگر فرماندهان مستشار ما با سازماندهي نيروهاي انقلاب اسلامي از كشورهاي مختلف كاري كردند كه ورق برگشت و مناطق اشغال شده آرام آرام باز پس گرفته شد. وي افزود: نفوذ كلام شهيد همداني ميان مردم سوريه كار را خيلي راحت تر كرد چرا كه نگاه سوري ها به فرماندهان ايراني نگاه به چشم يك خارجي نيست بلكه به عنوان فرشته و يك موجود مقدس است كه هرچه مي گويند مقدس است و بايد به آن عمل كرد زيرا فرماندهان ايراني بدون چشمداشت آنجا هستند. همه دلسوزان نظام به هوش باشند.

رئيس ستادكل نيروهاي مسلح گفت: خوابيدن ما به منزله خواب بودن دشمن نيست ، همه دلسوزان اسلام و نظام بايد به هوش باشند، اين خواسته فرمانده و رهبر ما است . اينها درسي است كه شهيد همداني به ما داده است، اين مسئله سن وسال و مقام و جايگاه نمي شناسد. همه بايد اين افتخار را داشته باشيم كه نعمت رزمنده بودن را داريم و آن را حفظ كنيم. نكته ديگر اينكه شهادت شهيد همداني ها منجر به رويش شهيد حججي ها، شهداي هسته اي و ديگر شهدا شده است.

وي عنوان كرد: اين شهيد افتخار سپاه تهران بزرگ است، از زماني كه اين سپاه شكل گرفته 10 فرمانده به خودش ديده و 7 فرمانده آن شهيد شده اند و هيچ تيپ و لشكر ديگري اين طور نيستند و اين افتخار شما محسوب مي­شود. جوانان هنوز هم رهرو راه شهدا هستند.

سرلشكر باقري: سوريه را شهيد همداني نجات داد

49