سوریه: سقوط هواپیمای روسیه نباید مانع جنگ با تروریسم شود | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

سوریه: سقوط هواپیمای روسیه نباید مانع جنگ با تروریسم شود

 

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در پیام تسلیت خود به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در ارتباط با سقوط هواپیمای این کشور و کشته شدن نظامیان روسی، ابراز امیدواری نمود که این حادثه باعث قطع مبارزه با تروریسم در سوریه نشود. متن پیام منتشر شده به این شرح است: «ما کاملاً مطمئنیم که مصیبتی مانند این، نباید مانعی برای ادامۀ مبارزه با تروریسم باشد، مبارزه­ای که در آن خون نظامیان ما و شما ریخته شده است و آخرین قربانیان آن، افرادی بودند که در هواپیمای ایل-۲۰ حضور داشتند.»

وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که 17 سپتامبر (26 شهریور) در ساعت 23 به وقت مسکو، ارتباط با هواپیمای روسی ایل-20 که به پایگاه خود در حیمیم برمی‌گشت، قطع شد. این هواپیما در فاصلۀ 35 کیلومتری ساحل دریای مدیترانه پرواز می‌کرد. وزارت دفاع روسیه اطلاع داد که تقریباً در همان لحظه چهارجنگندۀ اف-16 رژیم صهیونیستی به تأسیسات سوری در لاذقیه حمله کردند. براساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، جنگنده‌های این رژیم، هواپیمای روسی را مخفی کرده و آن را در معرض شلیک سیستم ضد هوایی سوریه قراردادند. در نتیجه ایل-20 با شلیک سیستم موشکی اس-200 سوریه از بین رفت. 15 نظامی روسی در این هواپیما بودند. وزارت دفاع روسیه خاطر نشان نمود که هواپیماهای صهیونیست­ها شرایط خطرناکی را در منطقه لاذقیه ایجاد کرده‌اند، سیستم هدایت هوایی رژیم صهیونیستی ممکن نبود که ایل-20 را ندیده باشد. در ضمن رژیم صهیونیستی به فرماندهی ارتش روسیه در سوریه در خصوص عملیات برنامه‌ریزی شده در منطقه لاذقیه اطلاع نداده بود. وزارت دفاع روسیه اقدام تحریک‌آمیز این رژیم را خصمانه نامید و حق خود می‌داند که پاسخ مناسبی به آن دهد.

منبع خبر: SANA

سوریه: سقوط هواپیمای روسیه نباید مانع جنگ با تروریسم شود

49