صفر تا صد تحولات سودان؛ آیا ارتش، انقلاب مردم را مصادره کرد؟ | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

صفر تا صد تحولات سودان؛ آیا ارتش، انقلاب مردم را مصادره کرد؟

 

مردم سودان ضمن واکنش منفی به کودتای ارتش علیه رئیس‌جمهور این کشور، اعلام کردند که تا تحقق خواسته‌های خود، به اعتراضات خیابانی و تحصن ادامه می‌دهند.

روز پنجشنبه (22 فروردین 1398) ارتش لیبی به فرماندهی «عوض بن عوف» وزیر دفاع سودان، «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور را پس از حدود 30 سال حکمرانی، از قدرت خلع و بازداشت کرد. پس از این اتفاق، بن عوف به عنوان رئیس «شورای نظامی انتقالی» سودان، سوگند یاد و پس از آن نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «کمیتۀ عالی امنیتی مسئولیت کامل امور کشور را به مدت دو سال بر عهده ‌دارد. وی همچنین، از اعلام حالت فوق‌العاده در کشور به مدت سه ماه و منع رفت و آمد به مدت یک ماه خبر داد.» بن عوف زمان برگزاری انتخابات را نیز دو سال دیگر اعلام کرد.

این در حالی است که مردم و گروه‌های سیاسی هر چند برکناری البشیر را یک پیروزی برای خود می‌دانند، ولی جانب ارتش را هم نگرفته و حتی تهدید کرده‌اند که تا تحقق خواسته‌شان و شکل‌گیری یک دولت بر‌خاسته از انتخابات، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. در عرصۀ میدانی نیز اعتراضات مردمی همچنان ادامه دارد.

اما در رابطه با ماجرای برکناری البشیر، رسانه‌ها و کارشناسان گمانه‌های متعدد و بسیار متفاوتی را مطرح کرده‌اند؛ برخی معتقدند که این کودتا یک اقدام هماهنگ‌شده میان ارتش و شخص البشیر است. روزنامۀ لبنانی «البنا» هم این گمانه را مطرح کرده که البشیر با ولیعهد عربستان در این مورد هماهنگ بوده و گواه آن نیز سفری است که بن عوف چند روز قبل از کودتا، به عربستان داشته است. البته کارشناسان این گمانه را درست نمی‌دانند و می‌گویند در حال حاضر سودان حدود 8000 نظامی را تحت چارچوب ائتلاف سعودی، در یمن مستقر کرده و این تعداد حتی بیشتر از نیروهای سعودی و اماراتی در یمن است.

ولی موافقان وجود پیوند میان ریاض و کودتاچیان سودان می‌گویند که آل‌سعود از پیروزی شفاف و آشکار مردم در سودان واهمه داشته و می‌ترسیده است که اتفاقات این کشور و پیروزی مردم، برای مردم سایر کشورهای عربی الهام‌بخش شود و آن‌ها را نیز به خیابان‌ها بکشاند، به‌گونه‌ای که کابوس بیداری اسلامی و انقلاب‌های عربی سال 2011 در تونس، مصر، لیبی، بحرین و یمن تکرار شود.

منبع خبر: روزنامۀ کیهان

صفر تا صد تحولات سودان؛ آیا ارتش، انقلاب مردم را مصادره کرد؟

49