طرح ایران و روسیه دربارۀ امنیت خلیج‌فارس همگرا است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

طرح ایران و روسیه دربارۀ امنیت خلیج‌فارس همگرا است

 

دکتر «محمد‌جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه (11 شهریور 1398) در جمع خبرنگاران و کارشناسانِ مسائل روسیه در سفارت ایران در مسکو گفت: «بینِ طرح‌های ایران و روسیه برایِ برقراری امنیت در خلیج‌فارس نوعی همگرایی بنیادی وجود دارد.»

دکتر ظریف گفت: «هر دو طرح، مستلزمِ همکاریِ همۀ دولت‌های منطقه‌ است، نه مستلزمِ درگیری آن‌ها. این مبنایِ مستحکمی برایِ همکاری میان روسیه و ایران است.»

وی اضافه کرد: «ممکن است هنگامِ بحث بر سر جزئیات، اختلاف‌هایی میان دیدگاه‌هایِ ما و روسیه وجود داشته باشد، اما مهم این است که گرایشمان به سویِ همکاری است.»

دکتر ظریف اظهار داشت: «روابطِ ایران و روسیه در شش سال گذشته، رشدِ چشم‌گیری یافته که این روابط در تاریخِ مناسبات ایران و روسیه پیش از انقلاب اسلامی و در دورۀ پس از پیروزیِ انقلاب نیز سابقه نداشته است.»

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: «روابط دو کشور بر اساسِ منافع مشترک و بر اساسِ دیدگاه‌های مشترکِ بین‌المللی بنا شده و این وضعیت در روابطِ بین دو کشور بی‌سابقه است.»

دکتر ظریف گفت: «امروز همکاری‌هایی که بین ایران و روسیه است چه در سطحِ دوجانبه چه در سطحِ منطقه‌ای و بین‌المللی در گذشته سابقه نداشته و من معتقدم این همکاری‌ها به نفعِ منطقه و صلح و امنیتِ بین‌المللی و حتماً به نفع ایران است.»

دکتر ظریف دربارۀ مسائلِ مربوط به سوریه گفت: «ایران، روسیه و ترکیه اختلاف‌هایِ روشنی در خصوصِ سوریه دارند. اما ما یک تفاهمِ مشترک هم داریم، یعنی هدفِ مشترکی که کمک کرد آستانه به موفق‌ترین چارچوب در خصوصِ سوریه تبدیل شود. ما می‌خواهیم درگیری‌ها به اتمام برسند. می‌خواهیم گروه‌هایِ جدایی‌طلب که تمامیتِ ارضیِ سوریه را تهدید می‌کنند، منحل شوند.»

وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: «آمریکایی‌ها هدفِ متفاوتی در سوریه دارند. آنها از روزِ اول به دنبال سرنگون کردن حکومتِ سوریه بودند و هنوز هم همین هدف را دنبال می‌کنند. اگر ترکیه دنبال این باشد که منافعش را از طریقِ گفت‌وگو با آمریکایی‌ها پیش ببرد، به نظر ما این بهترین گزینه نیست. اگر بخواهیم کاملاً صادق باشیم، هدفِ آمریکا مبارزه با ایران در سوریه است نه تأمینِ امنیت برای سوریه.»

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت

طرح ایران و روسیه دربارۀ امنیت خلیج‌فارس همگرا است

49