عربستان رکوردِ خود در اعدامِ زندانیان را شکست | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

عربستان رکوردِ خود در اعدامِ زندانیان را شکست

 

روز یکشنبه (14 مهر 1398) پایگاه خبری «البحرین الیوم» اعلام کرد: «به رغم باقیماندنِ سه ماه به پایان سال جاریِ میلادی، شمار افرادِ اعدام شده در عربستان به ۱۶۰ نفر رسید.»

طبق گزارشِ سازمان عفو بین الملل، در سالِ گذشتۀ میلادی در عربستان سعودی ۱۴۹ نفر اعدام شدند. عربستان تنها کشور است که احکامِ مرگ را با گردن زدن اجرا می‌کند. شمار اعدام ها در عربستان در سال‌هایِ اخیر روند صعودی داشته است به طوری که رکوردِ اعدام ۷۰ نفر در سالِ ۲۰۱۳ به ۱۶۰ اعدام در سال جاری رسیده است؛ درحالی که هنوز سه ماه از سال باقی مانده است. با این حال، هنوز خطر اعدام، ۳۹ نفر را در عربستان تهدید می‌کند که برخی از آن‌ها مانند «علی النمر» کودک هستند.

آل سعود تاکنون از تحویلِ جنازۀ ۸۳ شخص اعدام شده از سال ۲۰۱۶ به خانواده‌هایشان خودداری می‌کند که جسدِ شهید آیت الله شیخ باقر محمد باقر النمر از آن جمله است. یکی از عجیب‌ترین اعدام‌های انجام شده توسط آل سعود، اعدامِ جمال خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه بود. جمال خاشقچی ۱۰ مهرماه 1397 در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید و جسدش هرگز پیدا نشد.

سرانجام «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سوم مهرماه سکوت خود را شکست و اعلام کرد که خاشقچی تحت نظارتِ وی کشته شد و همۀ مسئولیت این قتل را می پذیرد. قتل خاشقچِی ۵۹ ساله و سردبیر پیشین روزنامۀ الوطن سعودی، ضربه سختی به وجهۀ سعودی در سطح جهان و به‌ویژه محمد بن سلمان وارد کرد که برخی نتایجِ آن همچنان باقی است.

منبع خبر: شبکۀ العالم

عربستان رکوردِ خود در اعدامِ زندانیان را شکست

49