عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: "هندسه جدید جهانی" بدون حضور امت اسلامی قابل ترسیم نیست | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:
"هندسه جدید جهانی" بدون حضور امت اسلامی قابل ترسیم نیست
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط حاضر هندسه جدید جهانی بدون حضور جامعه اسلامی قابل ترسیم نیست.
محمد اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین المللی "نقش اسلام در هندسه قدرت جهانی" اظهار کرد: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند در سال‌های اخیر نشانه هایی از تغییر در شرایط جهان دیده می شود که به دنبال آن هندسه قدرت جهانی هم در حال تغییر است، بنابراین باید تمهیدی اندیشیده شود که دنیای اسلام هم با توجه به اهمیتی که دارد و گفتمان برتری که ارائه می دهد، بتواند در این هندسه جدید نقش آفرینی کند.
وی افزود: دنیای اسلام از جهات مختلف در معادلات جهانی حائز اهمیت است و دنیا به خصوص در سال های اخیر نشان داده است که بدون کمک گرفتن از کشورهای اسلامی نمی تواند مشکلات و معضلات پیش روی خود را حل کند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به مذاکرات ایران و گروه 5+1 اشاره کرد و افزود: در در حال حاضر همان طور که ملاحظه می کنید کشور ما به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند جهانی پای میز مذاکره با شش کشور قدرتمند دیگر می نشیند و یا برای حل موضوعاتی مانند بحران سوریه از کشور ما کمک گرفته می شود، این مسئله نشان می دهد که کشور عزیز ما به عنوان یک کشور ممتاز در دنیای اسلام توانسته است تاثیرگذاری خوبی در معادلات جهانی داشته باشد.
اسماعیلی استقلال خواهی ملت ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را دلیل اصلی این تاثیرگذاری دانست و گفت: کشور ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در برابر هیچ کشور قدرتمندی از شرق و غرب جهان کرنش نشان نداد بنابراین توانست با اتکا به ارزش‌های اصیل اسلامی عزت خود را در سراسر جهان حفظ کند.
وی بیداری اسلامی و مقاومت مردم لبنان و فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی را ناشی از الگو قرار دادن عزت مندی ملت ایران به عنوان یک کشور اسلامی دانست و تصریح کرد: کشور ما به عنوان یک کشور عزتمند توانست جهت دهی خود در مبارزه با کشورهای زورگوی جهانی را به کشورهای دیگر اسلامی مانند بحرین، مصر، یمن و لیبی انتقال دهد و شما مشاهده کردید که آنها چگونه حاکمان وابسته خود را سرنگون کردند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان استفاده از ظرفیت دانشمندان و علمای برجسته جهان اسلام را هم مهم قلمداد و خاطرنشان کرد: شخصیت های برجسته جهان اسلام با توجه به اعتقادات محکم، نیروی ایمان و اخلاصی که دارند، می توانند با هم اندیشی با یکدیگر نقش دنیای اسلام را در ترسیم هندسه جدید جهانی به خوبی مشخص کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی: "هندسه جدید جهانی" بدون حضور امت اسلامی قابل ترسیم نیست

49