فواد ایزدی مطرح کرد: نگاه به احقاق حقوق ملت‌ها در "هندسه جدید جهانی" | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

فواد ایزدی مطرح کرد:
نگاه به احقاق حقوق ملت‌ها در "هندسه جدید جهانی"
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: هندسه جدید جهانی و تحول قدرت سبب شده امروز دنیا در وضعیتی قرار بگیرد که مردم آن مانند دهه های پیش حاضر نیستند از حقوق خود بگذرند و ملت ها بر احقاق حقوق خود تاکید دارند.
فواد ایزدی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین‌المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی"، اظهار کرد: به عقیده بنده نقش ایران در تحولات منطقه و هندسه جدید جهانی نقشی موثر و بی بدیل است.
وی افزود: ایران اسلامی نخستین کشوری بود که در آن شاهد حرکتی عظیم بودیم و این حرکت بعدها با عنوان بیداری اسلامی مشهور شد و در واقع ایران اسلامی پیشرو این حرکت است.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان وجه تمایز جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با دیگر کشورها خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در جریان انقلاب اسلامی حکومتی ایجاد کرد که هم مردم سالار بوده و هم بر پایه های موازین اسلامی تشکیل شد و بسیاری از مردم خواهان چنین حکومتی هستند.
ایزدی با تاکید بر اینکه حرکت عظیم جمهوری اسلامی ایران در جریان پیروزی انقلاب اسلامی تبعات بسیاری در دیگر کشورها داشت، گفت: کشورهایی که به نوعی مستقیم و یا غیرمستقیم شاه را حمایت می کردند، متوجه این مسئله شدند که در حکومتی نظیر جمهوری اسلامی نمی شود نفوذ کرد و با وجود چنین حکومتی نمی توانند به منافع خود رسیده و حرکتی بر ضد و مخالف اسلام شکل دهند.
وی با اشاره به تاثیرات انقلاب اسلامی در کشورهای مسلمان خاطرنشان کرد: فروپاشی بلوک شرق در افغانستان خود نمونه بارزی از تاثیرات انقلاب اسلامی در کشورهای اسلامی بوده که با تکیه بر آنها می توان گفت انقلاب اسلامی در تحول قدرت جهانی و هندسه جدید جهانی که مقام معظم رهبری از آن یاد کرده اند، تاثیر بسزایی داشته است.
این استاد دانشگاه مطالعات بین الملل تصریح کرد: در تحولات جهانی 35 ساله گذشته جمهوری اسلامی ایران نقشی تعیین کننده و اساسی داشته و باید گفت تحولات منطقه به ویژه در جهان اسلام نشات گرفته از پایمردی و ایستادگی و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی بوده که در برابر استکبار و طاغوت ایستادگی کرد.
ایزدی اظهار کرد: هندسه جدید جهانی و تحول قدرت سبب شده امروز دنیا در وضعیتی قرار بگیرد که مردم آن مانند دهه های پیش حاضر نیستند از حقوق خود بگذرند و ملت ها بر احقاق حقوق خود تاکید دارند.
وی با بیان اینکه برگزاری اجلاس ها و همایش هایی در مسیر بیداری و روشنگری و آگاهی بخشی به جوامع مسلمان در عصر حاضر مسئله ای مهم و ملزم بوده، خاطرنشان کرد: امروز جهان در پیچی تاریخی قرار گرفته و عبور به سلامت از این دوره گذار نیازمند آگاهی است و همایش هایی در این مسیر می تواند کمکی شایان برای رسیدن به اهداف بلند تحول قدرت جهانی باشد.

فواد ایزدی مطرح کرد: نگاه به احقاق حقوق ملت‌ها در "هندسه جدید جهانی"

49