قلب کروز و پهپادهای ایرانی زیر ذره‌بین متخصصان جهانی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

موتور مینی جت یکی از موتورهای مورد نیاز سامانه‌های مختلف پرنده با فن‌آوری پیچیده است که تنها تعداد معدودی از کشورهای جهان، صاحب فن‌آوری ساخت آن هستند.

بیش از یک دهه است که متخصصان صنایع دفاعی کشورمان با ساخت موتور مینی جت که "طلوع 4" نام گرفته، موفق شده‌اند نیروهای مسلح و سایر بخش‌های صنعت را در این زمینه به خودکفایی در تولید این محصول برسانند و نمونه‌های دیگر آن همچون طلوع 5 نیز در مراحل تولید قرار دارد.  

از جمله دستاوردهای مهمی که غرفه نهادهای رسمی کشورمان در نمایشگاه EURASIA2018 به عنوان اولین نمایشگاه و ایرشوی بزرگ کشور ترکیه، در معرض دید مردم و متخصصان قرار داده‌اند، نمونه‌ای از موتور طلوع 4 است که در برخی پهپادها و موشکهای مشهور ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است. به عنوان مثال، پهپاد کرار که به عنوان اولین پهپاد ایرانی دارای موتور جت شناخته می‌شود، از این نمونه بومی بهره می‌برد و علاوه بر سرعت 900 کیلومتر بر ساعت، برد تا 1000 کیلومتر و سقف پرواز 7500 تا 12هزار متر را برای "کرار" به همراه داشته است. امکان پرواز کرار از هر نقطه برای دفاع هوایی یا انجام حمله علیه اهداف تعیین شده، اوج ‌گیری مناسب و سرعت بالا از نکات مثبتی است که با کمک بهره گیری از موتور ایرانی فراهم آمده و می ‌تواند به اجرای موفق ماموریت‌های رزمی توسط کرار کمک کند.

قلب کروز و پهپادهای ایرانی زیر ذره‌بین متخصصان جهانی

49