مشروح/ لاریجانی در همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی": راه پیشرفت جهان اسلام در تمام عرصه ها مقاومت است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

مشروح/ لاریجانی در همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی":
راه پیشرفت جهان اسلام در تمام عرصه ها مقاومت است
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: : راه پیشرفت جهان اسلام مقاومت در تمام عرصه ها اعم از عرصه سیاسی و عرصه علمی و دفاعی و نظامی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب تونس و شرایط عراق برای قدرت های جهانی قابل پیش بینی نبود و آنها نسخه دیگری در خاورمیانه و جهان اسلام داشتند اما نقشه آنها اجرایی نشد.
به گزارش روابط عمومی همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی، علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" با اشاره به این مطلب اظهار کرد: در سوریه، عراق، افغانستان و جنگ 33 روزه نیز آنها به دنبال همین اهداف از پیش تعیین شده بودند اما اتفاقات دیگری افتاد.
لاریجانی افزود: سیاسی شدن و جوامع و فعال شدن جوامع سیاسی از موارد قابل توجه معادلات جدید جهانی است، برژینسکی سالها قبل به رهبران آمریکا این موضوع را هشدار داده بود که مورد توجه مقامات آمریکایی قرار نگرفت.
وی با اشاره به روحیه حماسی ایجاد شده در جوامع اسلامی گفت: حالت خمودگی از جوامع اسلامی در حال از بین رفتن است و جای خود را به شور و نشاط سیاسی می دهد. نمونه بارز آن را می توان در فلسطین و گروه های مبارز، در لبنان و جریان حزب الله می باشند و گروه های خنثی و منفعل به حاشیه رانده شده اند.
البته گروه های مخرب وجه این حماسه گری را از بین برده اند.
وی با تاکید بر اینکه مسلمانان برای پیروزی نهایی به راه اولیا خدا و پیامبر و سلوک حضرت علی به جلو بروند
افزود: نقش شور آفرینی جدید در برهم زدن مکر جدید جهانی باشد.
لاریجانی ادامه داد: ما باید به وعده الهی ایمان داشته باشیم که راه حق گرایی نصرت را با مسلمانان همراه می
کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر وحدتی را بخواهیم خلق کنیم که با مخاطراتی نیز همراه است با توجه به
نقاط ضعف و قوت خود و دشمنان می توانیم آنرا اجرایی کنیم ،اشتباهات دشمنان در منطقه می تواند فرصتی برای مسلمانان باشد. جنگ طلبی ها آنها در سال های اخیر در منطقه صرفا باعث شکست آنها آنها شده است، جرج بوش پس از پایان جنگ عراق گفت برج دموکراسی ایجاد می کنیم که این اتفاق به هیچ وجه نیفتاد،در افغانستان که طبق اعلام خود تا پایان 2014 قصد خروج دارند و به هیچ کدام از اهداف خود نرسیدند، در فلسطین علی رغم ضعف برخی از فریب خوردگان نتوانستد طرح قابل توجه پیش رویی ارائه نمایند، آنها دل خوش به هواداری و همراهی دیکتاتورهای منطقه هستند که این هم به شکست خواهد انجامید، چرا که ملت ها بیدار شده اند و این موضوعات را نمی پذیرند.
وی افزود: حالا در شرایط جدید بین المللی قدرت هایی پیروز خواهند شد که حرف نو برای ظهور و تسلط دارند.
جریان های تکفیری اصیل نیستند و دست ساز قدرت های خارجی برای آبروریزی است.
لاریجانی در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت قدرت اقتصادی در کشورهای اسلامی اشاره کرد و افزود: ترکیه و ایران و اندونری و مالزی و بسیاری از کشورهای اسلامی صاحب قدرت اقتصادی دارند و عراق در این ببین صاحب انرژی های مهمی است.
وی با اشاره به اهمیت صنایع و تجهیزات تکنولوژیک گفت:ملل اسلامی درابتدای راه هستند اما در برخی کشورها در برخی صنایع صاحب نظر هستند.
لاریجانی با مثال زدن مساله هسته ای ایران افزود: این بغضی که در موضوع هسته ای نسبت ایران وجود دارد
به خاطر هراس آنها ازاین آزادی عمل در حوزه عملی و تکنولوژیک است .
لاریجانی گفت: آنها باپروژه ایران هراسی می خواهد این اتفاق را محدود کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین مساله شورآفرینی و حماسی ملت ها در مصر تونس و دیگر کشورهای عربی است که با حساب گری باید به آنها توجه کرد.
لاریجانی خاطر نشان کرد: راه آینده مسلمانان هم دشمنان بیرونی دارد هم دشمنان داخلی که فرصت ها
با وجود این دشمنان قابل استفاده به صورت کامل نیست، آنها دنبال مکر سیاسی هستند و با دادن چند شکلات به کشورها قصد دارند تا شورآفرینی سیاسی را خاموش کنند.
وی افزود: راه ارتباط با خارج از دنیای مسلمان اجباری است که از سوی قدرت های دنیا به آنها اعمال می شود تا با دیگر کشورهای مسلمان در ارتباط نباشند.
لاریجانی تاکید کرد: راه پیشرفت مقاومت است چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه علمی و دفاعی و نظامی.
لاریجانی با بیان خاطره ای از دیدار با یکی از وزرای کشورهای منطقه گفت: وی برای من تعریف کرد که سالها پیش یک ازوزیران قدرت های اروپایی به کشور ما آمد و به من گفت: ما حاضریم ایران حتی سلاح هسته ای داشته
باشد اما برنامه های مارا درمنطقه مداخله نکند و آنها را به هم نریزد. این نشانه قدرت روزافزون ایران در معادلات منطقه ای است.
وی با اشاره به پیشرفت های کشورهای غربی گفت: آنها از دوقرن پیش پیشرفت های خود را شروع کرند ما می توانیم به نگاه به مسیر آنها به مقصود خود برسیم. اما عدم مدیریت و راحت طلبی مسئولان کشورهای اسلامی باعث کندشدن سرعت
این پیشرفت شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره سید جمال الدین اسد آبادی گفت: او مهمترین عامل پیشرفت مسلمانان را در سرمایه گذاری در توده ها و گرایش به تعلیمات و آگاهی های اسلام می دانست.
لاریجانی با اشاره به مشکلات پیش روی این پیشرفت ها افزود: سطحی نگری از دیگر مشکلات رسیده به مقصودها است. مسئولان ممل اسلامی فراز نگری نمی کنند و نگاه آینده نگر ندارند.
لاریجانی افزود:ما علی رغم شور آفرینی در فکر اسلامی و قدرت اقتصادی باعث پیشرفت نشده است ما می توانیم از این شرایط ژله ای با استفاده از فرصت ها بر مشکلات داخلی پیروز شویم و با همفکری نخبه ها و همگرایی بین ملل دورتربیندیشند.
وی در پایان تاکید کرد: ما مسئولیتی تاریخی داریم ودراین میسربا توجه با شرایط کنونی دنیا که شمال قدرت ایجاد شده برای مسلمانان و ضعف دشمن است نهایت بهره را ببریم.
گفتنی است همایش بین المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی با حضور جمعی از نخبگان اندیشمندان، رهبران و متفکران جهان اسلام از 32 کشور جهان به مدت 2 روز در مرکز همایش های صدا و سیما در حال برگزاری است.
انتهای پیام/

مشروح/ لاریجانی در همایش "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی": راه پیشرفت جهان اسلام در تمام عرصه ها مقاومت است

49