مناطقِ کاهش تنش نباید پناهگاهی برایِ تروریست‌ها باشد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستیدمناطقِ کاهش تنش نباید پناهگاهی برایِ تروریست‌ها باشد

 

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانسِ خبریِ مشترک با «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهورِ ترکیه گفت: «در این دیدار توافق شد که مناطقِ کاهش تنش نباید پناهگاهی برای تروریست‌ها باشد.»

وی همچنین با اشاره به این موضوع که گاهی اوقات نیروهایِ سوری از سویِ برخی گروه‌هایِ مسلح در اِدلب مورد حمله قرار می‌گیرند، گفت: «روندِ آستانه بیشترینِ قابلیت را برایِ حلِ درگیری‌ها در سوریه دارد.» پوتین با تأکید بر ضرورتِ حفظِ تمامیتِ ارضی سوریه اضافه کرد: «در این دیدار بر فعال کردنِ کمیتۀ تهیۀ قانون اساسیِ سوریه توافق حاصل شد.»

اردوغان نیز در این کنفرانسِ خبری ضمن اشاره به تحویلِ موشک‌هایِ سامانۀ اس 400 به ترکیه، تأکید کرد که با رئیس‌جمهورِ روسیه در خصوصِ همکاری‌هایِ دفاعی دیگر نیز سخن گفته است. وی به وضعیت اِدلب نیز اشاره کرد و مدعی شد که حملاتی به غیر نظامیان در این استان صورت می‌گیرد و در اثرِ این حملات صلح در منطقه آسیب دیده است.

رئیس‌جمهور ترکیه اضافه کرد که گام‌هایِ بسیار مهمی با مسکو برایِ حمایت از غیرنظامیان در شمالِ سوریه اتخاذ شده است و هدف قرار گرفته شدن غیرنظامیان در ادلب سبب خواهد شد تا توافقِ سوچی با شکست مواجه شود.

وی اضافه کرد که هدفِ ترکیه توقفِ درگیری‌ها در اِدلب و بازگرداندنِ ثبات به منطقه بوده و آنکارا نمی‌تواند به تعهداتِ خود بر اساسِ موافقت‌نامۀ سوچی عمل کند مگر آنکه حملاتِ نظام سوریه متوقف شود. رئیس‌جمهور ترکیه همچنین از آمریکا خواست به تعهداتِ خود دربارۀ ایجادِ منطقۀ امن در شمالِ سوریه عمل کند.

پوتین نیز در ادامۀ کنفرانس خبری گفت: «موجِ آوارگان سوری، بار سنگینی را بر دوشِ ترکیه ایجاد کرده است و از تلاش‌ها برایِ کاهشِ تشدید تنش‌ها در شمال سوریه حمایت و نگرانیِ ترکیه دربارۀ منطقۀ امن به دلیلِ تعداد زیاد آوارگان سوری که در این کشور حضور دارند را درک می‌کنیم.»

منبع خبر: شبکۀ العالم

مناطقِ کاهش تنش نباید پناهگاهی برایِ تروریست‌ها باشد

49