مواضع تركيه به مواضع روسيه و ايران نزديك شده است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما، دكتر مصطفي حامد اوغلو، كارشناس سياسي تركيه معتقد است كه مواضع تركيه در سوريه به مواضع روسيه و ايران نزديك شده است.

شبكه تلويزيوني اسكاي نيوز با اشاره به تحولات سوريه گفت: شهر ادلب از اولين شهرهايي بود كه به مناطق عاري از تنش پيوست اما با اين حال حملات هوايي و زميني روسيه و سوريه همچنان به اين شهر ادامه دارد. توجيه آنها نيز براي اجراي اين حملات وجود تروريست هاي جبهه النصره وابسته به تروريست هاي القاعده است كه اين شهر را به طور كامل در اختيار گرفته اند اما امروز تغيير بارزي كه به وجود آمده اظهارات رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه است كه از ورود ارتش كشورش به ادلب و آنهم با هماهنگي روسيه خبر داده است.

مجري اسكاي نيوز در ادامه از دكتر مصطفي حامد اوغلو، كارشناس سياسي در استانبول تركيه كه ميهمان برنامه بود پرسيد: آيا اين تحول عواقبي به همراه ندارد و نشان دهنده تغيير موضع تركيه در قبال سوريه نيست؟
مصطفي اوغلو در پاسخ گفت: ما شاهد نزديك شدن مواضع تركيه و روسيه و ايران هستيم و اين تعبير به واقعيت نزديك تر است.

وي با اشاره به تجربه تركيه در نبرد سپر فرات در سوريه گفت: تركيه با حمايت از نيروهاي ارتش آزاد سوريه توانست تروريست هاي داعش را از منطقه سپر فرات بيرون كند و امروز نيز به دنبال تكرار همان ايده است و به نوعي خواستار مهار و برخورد غير مستقيم با تروريست هاي موسوم به جبهه تحرير الشام است. گر چه تركيه به دنبال برخورد مستقيم با تروريست ها در ادلب نيست اما بسياري از نيروها و تشكل ها امروز خواهان مبارزه با تروريست هاي جبهه النصره در ادلب سوريه هستند.

حملاتي كه طي دو روز اخير عليه سركرده هاي جبهه النصره شده است شايد آنها را مجبور به تغيير برخي از مواضع خود و تلاش براي رسيدن به راه حل و كمك به تركيه براي جلوگيري از هدف قرار گرفته شدن غير نظاميان كند و همانگونه كه وزير امور خارجه تركيه نيز عنوان كرده است تركيه خواستار جدا كردن گروه هاي مسلح معتدل از جبهه النصره است. اين هدف تركيه در اين معادله دشوار است.

مجري اسكاي نيوز در ادامه گفت: علاوه بر هزاران مخالفي كه از مناطق ديگر همچون حلب به ادلب آورده شده اند هزاران نفر از خانواده هاي آنان از جمله ارتش آزاد سوريه نيز به همراه آنان در اين شهر مستقر شده اند. اينها كساني هستند كه نمي توانند جلوي جبهه النصره بايستند. اگر نيروهاي تركيه در اين منطقه با تروريست هاي جبهه النصره وارد جنگ شود آيا مي تواند بساط اين تروريست ها را در اين منطقه برچيند و آن را به ارتش آزاد بسپارد؟ تاكتيك آينده تركيه در مقابل مناطق عاري از تنش چيست و آيا تركيه مي توان آرامش نظامي را در اين مناطق حفظ كند تا در آينده به آرامش سياسي برسند؟

حامد اوغلو در پاسخ به اين سؤال گفت: وقتي كه بسياري از گروه هاي مسلح پس از آزاد سازي مناطق مختلف سوريه تجميع شدند، پيش بيني مي شد كه شهر ادلب به آخرين پايگاه آنان و آخرين مكان بحران در سوريه تبديل شود. اين در حالي است كه درگيري ميان جبهه الشام و ديگر گروه هاي مسلح در طول اين سالها متوقف نشده است.

اين كارشناس سياسي تركيه اي در ادامه تصريح كرد: تركيه امروز به دنبال يك راه حل غير نظامي و جمع كردن بساط تروريست هاي جبهه النصره است و شايد جبهه النصره نيز به دنبال تشكيل يك هيئت غير نظامي است اما اين طرح آنان تا كنون عملي نشده است و شايد برخي از مخالفان هستند كه نمي خواهند هيبت اين جبهه كاسته شود.

مصطفي حامد اوغلو همچنين تاكيد كرد كه تركيه به دنبال برخورد نظامي با هيچ يك از تشكل هاي سوري در ادلب و ديگر شهرهاي سوريه نيست همانگونه نبرد سپر فرات اينگونه عمل كرد. در نبرد سپر فرات نيز نيروهاي تركيه فقط به حمايت از نيروهاي ارتش آزاد سوريه پرداختند. آنها در خط مقدم مبارزه با داعش بودند و نيروهاي تركيه فقط به حمايت هاي لجستيكي و اطلاعاتي و فني و حملات هوايي از نيروهاي ارتش آزاد بسنده مي كردند و در صورت دخالت نيروهاي تركيه در ادلب نيز همين اتفاق خواهد افتاد.
وي با اشاره به فصل الخطاب بودن خواست روسيه در سوريه گفت: وقتي كه نيروهاي روسي به طور مستقيم سركرده هاي جبهه النصره را هدف قرار مي دهد شايد بتوان گفت كه اين اقدام گامي براي اجبار تروريست ها به نرم تر شدن و عقب نشيني و همچنين تقويت طرف مقابل و برچيده شدن تروريست هاي جبهه الشام است.

مواضع تركيه به مواضع روسيه و ايران نزديك شده است

49