نخست‌وزیر انگلیس بر حفظ برجام تأکید کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

نخست‌وزیر انگلیس بر حفظ برجام تأکید کرد

 

«ترزا می»، نخست‌وزیر انگلیس با تأکید بر حفظ برجام گفت که ایران به این توافق هسته‌ای پایبند است.

 

نخست‌وزیر انگلیس در مصاحبه‌ای با شبکه سی.بی.اس اظهار داشت: «با توجه به آنچه که شاهدیم، معتقدیم که ایران این کار را انجام می‌دهد.» وی در این گفت‌وگو افزود: «ما معتقدیم که این توافق باید حفظ شود و طرف‌های دیگر نیز که در حصول توافق مشارکت داشتند، همگی اعتقاد دارند که باید حفظ شود.» ترزا می با بیان اینکه مسألۀ پایبندی ایران به توافق هسته‌ای موضوعی است که او و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص آن «اختلاف نظر» دارند اما گفت: «ما با آمریکا موافقیم که باید به جنبه‌های دیگر رفتار ایران هم بپردازیم.»

به‌نوشتۀ تارنمای سی.بی.اس، نخست‌وزیر انگلیس از موشک‌های بالستیک و نحوه عملکرد ایران در منطقه به‌عنوان سایر موضوعاتی نام برد که به‌زعم او باید به آنها پرداخت. او در یک ادعای تکراری دیگر، گفت: «ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که توافق هسته‌ای مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود.»

این ادعا در حالی است که ایران بارها این ادعاها را رد کرده و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و پایبندی ایران به برجام را همواره تأیید کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت 1397 از برجام خارج شد؛ اقدامی که با اعتراض شدید طرف‌های برجام مواجه شد. ترامپ اعلام کرد، تحریم‌هایی را که طبق برجام برداشته شده بود، باز می‌گرداند. اتحادیۀ اروپا اعلام کرده که با اجرای «قانون انسداد» از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا حمایت می‌کنند.

منبع خبر: ایرنا

نخست‌وزیر انگلیس بر حفظ برجام تأکید کرد

49