نه امنیت می‌خریم و نه امنیت می‌فروشیم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

نه امنیت می‌خریم و نه امنیت می‌فروشیم

 

دکتر «محمد‌جواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان در همایشِ بزرگداشتِ روزِ جهانیِ حقوقِ بشر اسلامی و کرامتِ انسانی که در مرکزِ همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: «گروهی از کشورها آینده و امنیتِ خود را در گرویِ وابستگی می‌بینند و امنیت را قابلِ خریداری تصور و فکر می‌کنند با پرداختِ پول و خریدِ اسلحه می‌توانند امنیتِ خود را حفظ کنند و از تاریخ نیز درس نمی‌گیرند.»

وی افزود: «مگر عربستان 75 میلیون دلار در اختیارِ رژیم صدام قرار نداد که علیهِ ایران مبارزه و مردمِ ایران را به خاک و خون بکشد؟ چرا نفهمید، پول امنیت نمی‌آورد و بعد از این صدام همان سلاح را علیهِ عربستان بکار برد. هنوز هم امید دارند که رژیمِ صهیونیستی که 70 سال است خانۀ برادران و خواهرانشان را اشغال کرده و امروز هم گنبدِ آهنین‌اش نمی‌تواند حتی در برابرِ موشک‌هایِ حماس مقاومت کند، در برابرِ دریوزگی‌شان از آن‌ها حمایت کند.»

وزیر امور خارجه اضافه کرد: «قدرتِ جمهوری اسلامی در این است که گفتمانِ دیگری را به جهان معرفی کرده است. گفتمانی که مبنایِ قدرت، مشروعیت، امنیت، پیشرفت و استقلالِ خود را مردمش می‌داند نه یک قدرتِ خارجی. ما هیچ وقت امنیت نمی‌خریم و هیچ وقت امنیت نمی‌فروشیم زیرا امنیت، پیشرفت و مشروعیتِ خود را از مردم می‌گیریم. غربی‌ها ما را تحریم می‌کنند؛ البته تحریم لغتِ غلطی است و نباید از آن استفاده کنیم زیرا تحریم در لغت به معنایِ ابزارِ اجرایِ قانون است.آنچه آن‌ها انجام می‌دهند تروریسم است و هدفِ تحریم‌ها مردم و انسان‌ها هستند.»

دکتر ظریف افزود: «وحشت از ایران به خاطرِ سلاحِ هسته‌ای و حضورِ منطقه‌ای نیست بلکه از گفتمان و نگرش ماست. گرچه براساسِ فتوایِ رهبر معظم انقلاب از سلاح‌هایِ هسته‌ای استفاده نمی‌کنیم اما هر توانی را که نیاز باشد برایِ تقویتِ این گفتمان ایجاد می‌کنیم. از حرف و ارائۀ نظر ما می‌ترسند تا اجازه

ندهند ما با مردم‌شان صحبت کنیم زیرا از گفتمان و نگرشِ ما هراس دارند.»

دکتر ظریف اضافه کرد: «گفتند صدام می‌تواند از انواعِ سلاح‌ها علیهِ شما استفاده کند و یک رژیمِ بین‌المللیِ کنترلِ صدورِ تسلیحات را درست کردند. این کمیته، نامش برایِ منعِ صدور تسلیحات بود اما در اصل فقط ایران را تحریم کردند و بانیانِ نظامِ کنترلِ تسلیحات از کمک به عراق کم نگذاشتند. در جنگِ تحمیلی ما برایِ دفاع از خودمان یک وسیلۀ درست نداشتیم اما مقاومت کردیم و جنگ تمام شد. امروز دارایِ سلاح‌هایی هستیم که خودمان می‌سازیم. شکایت می‌کنند که چرا سلاح می‌سازید. مگر توقع دارید امنیت‌مان را به شما واگذار کنیم. اگر به شما واگذار می‌کردیم که امنیت نداشتیم.»

وزیر امور خارجه افزود: «یک راکتورِ هسته‌ای برایِ ایران در دهۀ 50 میلادی بر اساسِ طرحِ آیزن هاور ساختند. در آن زمان برایِ این راکتور سوختِ 90 درصد در نظر گرفتند. بعد از انقلاب به 20 درصد تبدیل کردند و در سالِ 90 میلادی به ما گفتند نمی‌توانید از ما اورانیومِ غنی‌سازی 20 درصد بخرید. خواستیم از یک کشورِ دیگر بخریم مانع شدند. خیال کردند ما چشم می‌گوییم چون عادت به این گفتمان دارند. علتِ اینکه از ما دلخور هستند این است که این گفتمان را نپذیرفتیم. خیال کردند ایران هم چشم می‌گوید. اگر چشم می‌گفتیم که الان اینجا نبودیم.»

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه

نه امنیت می‌خریم و نه امنیت می‌فروشیم

49