نیروهای مسلح قوی نباشند باید هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنیم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ردپای آمریکا در هرکدام از جنگ‌های منطقه مشهود بوده و امروز جریان غرب به دنبال رسیدن به منافع خود در منطقه است.
به گزارش خبرنگار دفاعی- امنیتی باشگاه خبرنگاران؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس ضمن تشکر از بسیج برای حمایت همه جانبه از این نمایشگاه گفت: در این چند سال روند مثبتی در تدوین کتب دفاع مقدس هم از نظر کمی و کیفیت شاهد هستیم که این نقطه خیلی مهمی برای پیشرفت آینده کشور است و این را باید بدانیم که خاطرات همچون اسناد معتبر نیست، اما می‌تواند خیلی از زوایا را در جنگ برای ما روشن کند.

وی تصریح کرد: فعالیت‌هایی هم در عرصه دفاع مقدس در خارج از کشور انجام شده است که امروزه با ترجمه آن به زبان فارسی می‌توانیم به زوایای مهمی برای شناخت دفاع مقدس برسیم که نمونه این آثار تالیف شده در خارج از کشور کتاب مسئول اطلاعات ارتش عراق است.

علی لاریجانی اظهار داشت: با خواندن خاطراتی از این کتاب به زوایای مهم جنگ پی می‌بریم، انگیزه تحرکات، ارزیابی صدام از درون ایران و ویژگی‌های خود صدام است که در قسمتی از این کتاب نوشته شده است که صدام به جادو و سحر نیز علاقه زیادی داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به کتب طراحی شده در راستای مقاومت نیز باید اهمیت قائل شویم، گفت: دفاع مقدس ادامه انقلاب است که دهه‌ها روی منطقه تأثیر گذاشته است که با تأمل بر آن فکر‌ها باز‌تر می‌شود و مقاومت نیز ادامه رو دفاع مقدس است که باید با مطالعه بر روی جنگ‌های مقاومت علیه رژیم صهیونیستی به آن می‌رسیم که تمامی این‌ها با دفاع مقدس ما پیوند اساسی دارد.

وی ادامه داد: سپاه و بسیج نیز در راستای نشر این کتب کمک فراوانی کرده است و با توجه به اینکه حال ناشرین از نظر اقتصادی در کشور خوب نیست، بایدکمک شوند تا بتوانند به کار تحقیقاتی در این زمینه بپردازند و نباید در این خصوص خساست نشان داد، زیرا آینده ما مبتنی بر تفکر و تحقیق بر روی دفاع مقدس است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این‌طور نشست‌ها تنها برای بزرگداشت نیست بلکه بسیاری از این موضوعات کمک می‌کند که ما خودمان و راه را بهتر بشناسیم و ما با برگزاری این نشست‌ها باید عوامل پیروزی خود را ارزیابی کنیم، زیرا دشمنی‌ها به جمهوری اسلامی ایران تمام نشده است.

علی لاریجانی با شرح نکاتی در رابطه با اینکه چطور این جنگ به وقوع پیوست گفت: در آن زمان صدام دوست داشت قهرمان عرب شود و یکی از دلایل حمله رژیم بعث عراق به ایران وضع نیروهای مسلح در داخل کشور بود و به همین دلیل صدام از این وضعیت سوء استفاده کرده و انگیزه پیدا کرد تا به ایران حمله کند.

وی ادامه داد: نکته مهم اینجاست که باید بدانیم زمانی که نیروهای مسلح یک کشور ضعیف باشد دیگر کشور‌ها وسوسه می‌شوند تا حمله کنند و اگر نیروی مسلح کشوری قوی باشد اقدامی بازدارنده برای دیگر کشورهاست، از همین رو اگر نیروهای مسلح کشور قوی نباشند، هزینه‌های بیشتری را باید پرداخت کنیم و نقش بازدارندگی آن‌ها بسیار مهم است که باید به این موضوع به خوبی توجه کرد.

علی لاریجانی تأکید کرد: فرمانده معظم کل قوا نیز حامی نیروی مسلح است تا کشور از هرگونه تهدیدی مصون بماند.

وی اظهار داشت: سپاه و ارتش امروزه یکی از قدرت‌های جهان محسوب می‌شود، از همین روست که دشمنان ما جرأت حمله به جمهوری اسلامی ایران را ندارند اما زمانی غرش‌هایی می‌کنند که توخالی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به دلیل دوم حمله عراق به ایران پرداخت و گفت: نکته دومی که باعث شد صدام به ایران حمله کند آشفتگی سیاسی در ایران بود زیرا در آن زمان بنی‌صدر نیروهای انقلابی را تخریب کرد و با نسبت دادن تهمت‌هایی به آن‌ها آن افراد انقلابی را از دولت دور کرد و از همین رو به تخریب حزب جمهوری اسلامی پرداخت و اجازه نداد شهید رجایی حتی آب خنکی از گلویش پایین رود.

علی لاریجانی تصریح کرد: منافقین و بنی‌صدر باعث آشفتگی سیاسی در کشور شدند و جمهوری اسلامی بعد از آن خفقان زمان شاه توانسته بود آزادی سیاسی را در کشور حاکم کند، از همین رو منافقین و جریان چپ مارکسیست خیانت‌های زیادی را به جمهوری اسلامی ایران کردند و از این جو آزادی سیاسی سوء استفاده زیادی کردند؛ از همین رو با توهین‌های زیادی که به شهید بهشتی کردند با تخریب این شخصیت بزرگوار می‌خواستند به اهداف شوم خود برسند.

علی لاریجانی تأکید کرد: حفاظت از آزادی آدابی دارد و نباید به گونه‌ای برخورد کرد که فرزندان انقلاب در کشور تخریب شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی عامل سوم حمله صدام به ایران را آمریکا و غربی‌ها دانست و گفت: آمریکا و غربی‌ها به دنبال منافع خود بودند تا بتوانند انقلاب را از پا دربیاورند، از همین رو با استفاده از صدام می‌خواستند به این هدف شوم خود برسند.

وی ادامه داد: در کتابی که توسط مسئول اطلاعات ارتش عراق نوشته شده است، وی اعتراف به ارتباط عراق با آمریکا و غرب برای حمله به ایران کرده است.

علی لاریجانی اظهار داشت: در آن زمان آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و شوروی کمک زیادی به صدام کردند و بعد از مدتی که پی بردند صدام بازدهی ندارد وی را از بین بردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امروزه ما شاهد آنیم که در هرکدام از جنگ‌های منطقه ردپای آمریکا وجود دارد و امروز جریان غرب هم که برای مقابله با داعش به وجود آمده به جای حمله به این گروهک تروریستی زیربناهای سوریه را مورد هدف قرار می‌دهد.

علی لاریجانی گفت: نماینده پنتاگون چند روز قبل اعلام کرده بود که برخورد ما با داعش در عراق تاکتیکی و متفاوت است اما برخورد ما با داعش در سوریه راهبردی است که این اظهارات نشان‌دهنده آن است که به این دلیل این ائتلاف ضد داعش را ایجاد کرده‌اند تا بتوانند منطقه را به نفع خود به پیش بگیرند.

وی ادامه داد: آن‌ها گروهی را در سوریه آموزش داده‌اند که مکان‌هایی که آمریکا و همپیمانانش مورد هدف قرار می‌دهند را به نفع معارضین تصرف کنند، از همین رو برنامه آن‌ها با امضای توافقنامه امنیتی با افغانستان و اینگونه درگیری‌های منطقه کاملاً روشن است که آن‌ها در تلاشند منطقه را به نفع خود پیش ببرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشورهای دنباله رو غرب در منطقه هم باید بدانند که صدام زمانی می‌خواست قهرمان عرب شود، اما بعد تفاله عرب شد و از همین رو آن‌ها باید حواسشان را جمع کنند که آمریکا بعد از رسیدن به اهداف خود دیگر با آن‌ها کاری ندارند و باید کشورهای منطقه بدانند که اکنون بازیچه دست غرب شده‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حین جنگ هم مردم ما با آن شایط سخت توانستند با حمایت‌های امام(ره) سرافرازانه عبور کنند و به اهداف انقلابی خود برسند.

نیروهای مسلح قوی نباشند باید هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنیم

49