هشدار سرلشکر باقری به اخلال‌گران در امنیت ایران/ تکرار برخورد در صورت ادامۀ ناامنی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

 

هشدار سرلشکر باقری به اخلال‌گران در امنیت ایران/ تکرار برخورد در صورت ادامۀ ناامنی

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «ما بر اساس منشور سازمان ملل متحد دفاع از خود را حق مشروع خود دانسته و اجازه نمی‌دهیم ناامنی به داخل خانه‌های ما، جمعیت و کشورمان بیاید و با ریشۀ این توطئه‌ها مقابله خواهیم کرد.»

 

سرلشکر پاسدار محمد باقری در چهلمین مراسم دانش‌آموختگی دانشگاه علوم انتظامی امین با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت اباعبدالله الحسین این مراسم را نشانه‌هایی از سربازی نیروهای مسلح در مکتب امام حسین دانست و اظهار کرد: ما از عاشورا و مکتب عاشورا درس بندگی، ایثار، نپذیرفتن ذلت، و جانفشانی و فداکاری را آموخته‌ایم و افسران و دانشجویانی که امروز مفتخر به دریافت درجه شدند قدم در مسیر مقدس خدمت به میهن و مردم می‌گذارند.

وی با بیان اینکه خدمت به مردم ایران به میهن اسلامی و کشورمان افتخار و خدمتی مقدس و بی‌نظیر است، افزود: این حکومت مقدس نتیجه 14 قرن تلاش همه علما، صلحا، شهدا و مردمی است که مجاهدانه با ظلم جنگیدند و آرزوی استقرار چنین حکومتی را داشتند و به لطف خداوند این نظام مقدس شکل گرفت و ما چهلمین سالگرد تشکیل این نظام را گرامی می‌داریم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به عنایت ویژه رهبری نسبت به نیروی انتظامی، گفت: ایشان همواره تأکید داشتند که مسئولان نیروهای مسلح با همه توان از نیروی انتظامی پشتیبانی کنند تا این نیرو بتواند مسئولیت‌های متنوع و سنگین خود در جای جای کشور را به خوبی انجام دهد.

سرلشگر باقری با تقدیر و ابراز رضایت از نظم مراسم رژه دانشجویان دانشگاه نیروی انتظامی امین، اضافه کرد: نیروی انتظامی یکی از ارکان اقتدار میهنمان است که مسئولیت سنگینی را برعهده داشته و در تمامی ابعاد اجتماعی و در پهنه عظیم جغرافیایی کشورمان مسئولیت‌های سنگینی برعهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی همان طور که باید نمایش دهنده اقتدار کشور باشد باید با مردم مهربان و غمخوار آن‌ها بوده و مردم نیروی انتظامی را مرجع و پناهگاه خود بدانند و در صورت بروز مشکل برایشان با آسودگی خاطر به نیروی انتظامی مراجعه کنند که به حمدالله اینچنین است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح افزود: همچنین نیروی انتظامی باید در مقابل مجرمان به عنوان نیروی قاهره حکومت عمل کرده تا آن‌ها بدانند که اگر کوچکترین دستی برای برهم زدن امنیت کشور را داشته باشند قبل از ورودشان به میدان نیروی انتظامی با آن‌ها برخورد می‌کند.

سرلشکر باقری با تأکید بر وظیفه خطیر نیروی انتظامی درباره آگاه سازی جامعه و فرهنگ سازی مردم نسبت به وظایف اجتماعی‌شان به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر جزو واجباتی است که آحاد مرم و بخشهای حاکمیتی و از جمله نیروی انتظامی وظایفی را در این خصوص دارند و خوشبختانه نیروی انسانی علی‌رغم مسئولیت سنگینی که در اجرای این فریضه الهی دارد، در این راه از شماتت نادآن‌ها و بدخواهان هیچ هراسی نداشته است.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون حراست از مرزهای کشور بر عهده مرزبانی نیروی انتظامی گذاشته شده است، از توسعه کمی و کیفی مرزبانی ناجا تقدیر کرد و افزود: خوشبختانه مرزهای ما در امنیت کامل هستند و باید روز به روز این امنیت بیشتر شده تا فرصت برای فعالان اقتصادی فراهم شود و آحاد ملت احساس آرامش داشته باشند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه سخنانش به نقش نیروی انتظامی در کنترل التهابات اجتماعی اشاره کرد و گفت: نیروی انتظامی مسئول آرامش اجتماعی در برخی التهابات جامعه است و در مقاطعی که التهابات اجتماعی در جامعه رخ داده، نیروی انتظامی توانمندی و کارآمدی خود را نشان داده است و از این رو واحدهای انسانی و یگآن‌های ویژه و امداد باید همواره آمادگی خود را برای حفظ آرامش کشور ارتقا داده و در صورت بروز التهابات اجتماعی به گونه‌ای عمل کنند تا مردم را آگاه سازند و به آن‌ها اطمینان دهند که راه پیشبرد خواسته‌هایشان مذاکره و گفت‌وگو است و در عین حال عده‌ای قلیل که ممکن است قصد هتاکی داشته باشند را از صف مردم جدا کرده و براساس قانون با آن‌ها برخورد کنند.

سرلشکر باقری در ادامه با تأکید بر میزان پشتیبانی از نیروی انتظامی به منظور ارتقای توانمندی و انجام وظایف این نیرو گفت: خداوند نعمت بزرگی به ما داده و کشورمان در منطقه ناآرام غرب آسیا امن‌ترین کشور است و چه بسا بر اساس شاخصهای امنیت، جزو چند کشور محدوده امن و آرام در سراسر جهان باشد که این افتخار بزرگی برای نیروی انتظامی و همه ماست.

وی با تقدیر از جانفشانی‌های پرسنل ناجا و گرامیداشت یاد شهدای نیروی انتظامی به وضعیت امروز کشور پرداخت و افزود: امروز کشور ما با جنگ بزرگ اقتصادی و روانی مواجه هستند و در این میان نیروهای انتظامی و مسلح نیز مسئولیت‌هایی را عهده دارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: در این میان ارتش، سپاه و وزارت دفاع مسئولیت دفاع در برابر تهدیدات نظامی را عهده دارند و همزمان نیروی انتظامی مسئولیت برقراری انضباط و آرامش و امنیت در کشور را عهده‌دار است و این مسئولیت بزرگی است چرا که هر فعالیت توسعه‌ای اقتصادی و اجتماعی و حتی مذهبی نیازمند امنیت و آرامش است و خدا را شاکریم تحت فرماندهی معظم کل قوا و جانفشانی نیروهای مسلح در مقابله با تهدیدات و دشمنی‌ها پاسخی دندان شکنانه داده‌ایم و همه کارشناسان دنیا امروز اذعان دارند ایران به عنوان کشوری که با بیشترین تهدیدات مواجه است، آرام‌ترین شرایط را تجربه می‌کند.

سرلشکر باقری تأکید کرد: ما در تمام زمینه‌ها در کنار مسئولان سه‌قوه و مسئولان نظام هستیم و کمک می‌کنیم تا این عزیزان بتوانند در پیروی از تدابیر رهبری مسئولیت‌های خود را به‌خوبی انجام داده و کشور را به سمت شرایط بهتر پیش برند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به موضوعات منطقه‌ای اخیر گفت: امروز ما در منطقه‌ای ناآرام به سر می‌بریم که ناآرامی آن عمدتاً وارداتی بوده و حاصل فعالیت‌های آمریکا و اذناب منطقه‌ای آن است و این منطقه به عنوان گنج کره زمین مورد طمع قدرت‌های استکباری قرار داشته و بهانه آن‌ها برای حضور در منطقه ناامن نگه داشتن آن است.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: همه دنیا دیدند که استکبار جهانی با یک بازو گروه‌های تروریستی را ایجاد کرد و با بازوی دیگر ادعای جنگیدن با آن‌ها را داشت و امروز همه اذعان دارند کشورمان در آرامش منطقه سهمی بی‌بدیل داشته است و مقامات کشورهای عراق و سوریه زمانی که از ما دعوت کردند تا حداقل به صورت مستشاری در منطقه حاضر شویم، قدردان زحمات نیروهای ما هستند.

سرلشکر باقری با اشاره به تحرکات تروریستی برخی گروه‌ها در منطقه کردستان عراق نیز گفت: دشمنان ده‌ها توطئه را طراحی کردند که هیچ یک از آن‌ها به نتیجه نرسید و یکی از آن‌ها تبدیل یکی از کشورهای همسایه به پایگاهی برای ناامن کردن سرزمین ما بود و امروز همه دنیا دید که برخورد ایران با این مراکز فساد چگونه بود.

وی اضافه کرد: اتفاق موشکی اخیر بخش کوچکی از ماجرا بود و بخش بزرگ آن قدرت تدبیر، توان اطلاعاتی و توان فرماندهی ما بود که با قدرت موشکی اخیر به نمایش گذاشته شد و باید دشمنان بدانند چنانچه چنین توطئه افکنی‌هایی ادامه یابد نیروهای مسلح ایران ساکت نخواهند نشست و اگر چه ما همواره صبور بوده و تذکر داده و پیغام می‌دهیم ولی در صورت ادامه یافتن این توطئه‌ها چاره‌ای جز برخورد نخواهیم داشت.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: ما بر اساس منشور سازمان ملل متحد دفاع از خود را حق مشروع خود دانسته و اجازه نمی‌دهیم ناامنی به داخل خانه‌های ما جمعیت و کشورمان بیاید و با ریشه این توطئه‌ها مقابله خواهیم کرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افزود: پس از این اقدامات و تحرکات چندین بار تذکراتی به آن‌ها داده شد و حتی مسئولان اقلیم کردستان نیز تذکراتی به این گروه دادند که متاسفانه گوشی برای شنیدن آن نداشتند لذا اینگونه اقدامات آن‌ها برای ما قابل تحمل نبود.

وی با تاکید بر اینکه دولت عراق و اقلیم کردستان نباید اجازه تشکیل مقرهایی در مناطق تحت نفوذشان بدهند  که در آن‌ها اقداماتی برای ناامنی در کشورهای همجوار انجام می‌شود تصریح کرد: واقعیت آن است که مسئولان اقلیم کردستان و دولت عراق باید این افراد را که مجرم هستند تحویل جمهوری اسلامی دهند و اگر نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند حداقل باید این افراد و گروه‌ها را از کشورشان اخراج کنند.

سرلشکر باقری گفت: اگر اقدامات این گروه‌ها و افراد ادامه یابد اتفاق اخیر می‌تواند تکرار شود و پاسخ موشکی اخیر ما حق دفاع از خود بود و اجازه نمی‌دهیم این نا امنی‌ها ادامه یابد.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا در این حملات موشکی به تمام اهداف از پیش طراحی شده دست یافتیم یا خیر گفت: کاملا چنین اتفاقی افتاد و ما تمام اقدامات اطلاعاتی، طرح‌ریزی صحنه و نهایتا عملیاتی موشکی‌مان به صورت دقیق انجام شد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پایان خاطر نشان کرد:‌ به هر حال اینکه در چنین فاصله‌ای موشکی به اهداف مورد نظر شلیک و به محل جلسه مورد نظر اصابت کند، این موضوعی اتفاقی نیست و امیدواریم دیگر نیاز به تکرار چنین پاسخ‌هایی نباشد.

منبع خبر: پایگاه خبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

هشدار سرلشکر باقری به اخلال‌گران در امنیت ایران/ تکرار برخورد در صورت ادامۀ ناامنی

49