هند مسیر رودهای منتهی به پاکستان را بست | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

هند مسیر رودهای منتهی به پاکستان را بست

 

هند بعد از ناکامی در حملۀ نظامی به پاکستان مسیر رودهایی که به این کشور می‌ریزد را بست.

«ارجن میگوال» وزیر آب هند اعلام کرد: «مسیر رودهای ستلج، بیاس و راوی را بسته‌ایم و این آب برای اجرای پروژه‌های تولید برق و سایر موارد مورد استفاده قرار خواهد گرفت.»

«نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند نیز سفر هیأت سیاسی این کشور که قرار بود برای مذاکرات آبی و عمل به قرارداد «سند طاس» راهی پاکستان شود را لغو کرد.

در سال 2018 میلادی هند توافق کرد که با وجود احداث سد بر روی رودهای منتهی به پاکستان از جاری شدن بخشی از آب که سهم این کشور است جلوگیری نخواهد کرد. چندی پیش شاه‌محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان در دیدار با رئیس بانک جهانی اعلام کرد: «ساخت سد توسط هند روی رودهای مشترک، نقض آشکار قرارداد سند طاس است که بانک جهانی باید به این موضوع رسیدگی کند.» مذاکرات هند و پاکستان درباره عمل کردن به قرارداد سند‌طاس بی‌نتیجه پایان یافت و دو کشور دست به دامان جامعۀ جهانی شدند. در سال 1960 میلادی ژنرال «ایوب خان» حاکم نظامی به نمایندگی از پاکستان و «جواهر لعل نهرو» نخست‌وزیر هند با میانجی‌گری بانک جهانی قرارداد سهم آب سند‌طاس را امضا کردند. پاکستان و هند حتی بعد از جنگ 1965 و 1971 میلادی به قرارداد سند‌طاس پایبند بودند، اما در حال حاضر هند سعی دارد این قرار داد را نادیده بگیرد. طبق قرارداد سند‌طاس آب رودهای شرقی سهم هند و رودهای غربی سهم پاکستان است.

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی خبری شبکۀ خبرگزاری

هند مسیر رودهای منتهی به پاکستان را بست

49