واردات نفت ژاپن از ایران در ماه آگوست 65 درصد افزایش یافت | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

واردات نفت ژاپن از ایران در ماه آگوست 65 درصد افزایش یافت

 

 

آمارهای وزارت اقتصاد ژاپن نشان می‌دهد که میزان وارات نفت خام این کشور از ایران در ماه آگوست نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 65 درصد افزایش یافته است.

 

واردات نفت خام ژاپن از ایران در ماه آگوست در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 65 درصد افزایش یافته و پنجمین ماه متوالی است که نسبت به ماه قبل از آن افزایش داشته است.

این گزارش افزود؛ این مسأله نشان‌دهندۀ این است که پالایشگاه‌های ژاپنی تلاش می‌کنند قبل از آغاز تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر 2018 تا جایی که ممکن است از ایران نفت وارد کنند.

براساس این گزارش، طبق آمارهای وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن، در ماه آگوست، ژاپن روزانه 177475 بشکه و طی یک ماه مجموعاً 3.39 میلیون بشکه نفت خام از ایران خریده است.

در ادامه این گزارش آمده است، با توجه به نیاز ژاپن به نفت ایران، پالایشگاه‌های این کشور از مقامات دولتی این کشور خواسته‌اند تا از آمریکا برای ادامه واردات از ایران معافیت تحریمی دریافت کنند.

دولت آمریکا در ماه اردیبهشت 1397 به بهانه‌های واهی از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 که در سال 2015 امضا شده بود به‌صورت یک‌جانبه و غیرقانونی خارج شد و تحریم‌هایی که در چارچوب این توافق به حالت تعلیق در آمده بودند را طی دو مرحله بازگرداند.

مرحلۀ دوم این تحریم که شامل اعمال دوباره تحریم‌های نفتی است قرار است از نیمه ماه نوامبر 1397 اجرایی شود. ترامپ کشورهای خریدار نفت ایران را تحت فشار قرار داده است تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند و به مرور آن را به صفر برسانند. این درحالی است که بیژن زنگنه همواره تأکید کرده است که ایران مشتری‌های لازم برای ادامه فروش نفت بعد از اجرایی‌شدن تحریم‌ها را در اختیار دارد.

منبع خبر: فارس

واردات نفت ژاپن از ایران در ماه آگوست 65 درصد افزایش یافت

49