واکنش آمریکا به تحوّلات اوکراین | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

واکنش آمریکا به تحوّلات اوکراین

 

وزیر امور خارجۀ آمریکا با خطرناک توصیف‌کردن توقیف کشتی‌های اوکراینی از سوی روسیه، نسبت به تنش‌های میان مسکو و کی‌یف واکنش نشان داد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجۀ آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم‌کردن اقدام روسیه در توقیف کشتی‌های اوکراینی از مسکو خواست این کشتی‌ها و خدمۀ آن‌ها را آزاد کند. وزیر امور خارجۀ آمریکا در بیانیۀ خود اقدام روسیه را تشدید تنشی خطرناک و نقض قوانین بین‌المللی خوانده است.

پمپئو در بیانیۀ خود تصریح کرده است: «ایالات متحده این اقدام تهاجمی روسیه را محکوم می‌کند. ما از روسیه می‌خواهیم که سه کشتی را به اوکراین بازگرداند، خدمۀ بازداشتی را آزاد کند و به تمامیت ارضی و استقلال اوکراین بر اساس مرزهای بین‌المللی شناخته شده و قلمرو دریایی‌ احترام بگذارد.» وزیر خارجۀ آمریکا همچنین خواستار خویشتن‌داری روسیه و اوکراین و مذاکرات مستقیم رو در روی رهبران دو کشور شده و بار دیگر بر حمایت آمریکا از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین حمایت کرده است.

وزیر خارجۀ آمریکا در بیانیۀ خود تصریح کرده است: «همان‌گونه که در بیانیۀ کریمه اعلام کردیم، ایالات متحده تلاش روسیه برای الحاق کریمه به خاک خود را رد می‌کند.» پیش از پمپئو، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز به روسیه هشدار داد که توقیف سه کشتی اوکراینی «نقض انزجارآمیز تمامیت ارضی اوکراین» است.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

واکنش آمریکا به تحوّلات اوکراین

49