واکنش واشنگتن به درخواست کرۀ شمالی برای حذف پمپئو: آمریکا آمادۀ ادامۀ گفتگو است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

واکنش واشنگتن به درخواست کرۀ شمالی برای حذف پمپئو: آمریکا آمادۀ ادامۀ گفتگو است

 

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه (۲۹ فروردین 1398) در واکنش به درخواست کرۀ شمالی مبنی بر حذف مایک پمپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحده از مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که «واشنگتن آمادۀ مذاکره با پیونگ‌یانگ است.» سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «آمریکا آمادۀ ادامۀ گفتگو با کرۀ شمالی در چارچوب مذاکرات سازنده است.» این سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد که ایالات متحده در جریان درخواست پیونگ‌یانگ مبنی بر حذف آقای پمپئو قرار دارد اما به طور مستقیم در این باره اظهار نظر نکرد.

ساعاتی پیش از این سخنان، کرۀ شمالی خواستار حذف مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده از مذاکرات هسته‌ای شده بود. خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی به نقل از کوون‌جونگ‌گون، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجۀ این کشور نوشته بود: «می‌ترسم اگر بار دیگر آقای پمپئو در این مذاکرات شرکت کند، جو حاکم رو به وخامت رفته و به بن‌بست منجر شود.»

وزیر خارجۀ آمریکا در سال ۲۰۱۸، چهار بار به کرۀ شمالی سفر کرده است. مایک پمپئو با وجود ابراز امیدواری برای رسیدن به توافقی با کرۀ شمالی، مواضع سختی دربارۀ خلع تسلیحات هسته‌ای این کشور گرفته است. در مقابل کرۀ شمالی خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است، اما آقای پمپئو پیش‌شرط لغو تحریم‌ها را خلع سلاح هسته‌ای کرۀ شمالی و پایان دادن به برنامۀ هسته‌ای این کشور قرار داده است. درخواست کره شمالی برای حذف آقای پمپئو از جمع مذاکره‌کنندگان آمریکا در حالی مطرح می‌شود که این کشور در این هفته یک سلاح تاکتیکی هدایت‌شوندۀ جدید را نیز آزمایش کرده است.

منبع خبر: یورونیوز فارسی

واکنش واشنگتن به درخواست کرۀ شمالی برای حذف پمپئو: آمریکا آمادۀ ادامۀ گفتگو است

49