وزیرخارجه آلمان: اروپا تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام خواهد کرد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

به گزارش خبرگزاری «دویچه­وله»، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با روزنامه‌های متعلق به گروه رسانه‌ای آلمانی "فونکه" تأکید کرد، تا زمانی که جمهوری اسلامی به برجام پایبند است، اتحادیه اروپا نیز از توافق هسته‌ای پشتیبانی می‌کند. او تصریح کرد: «ما اروپائیان تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام خواهیم کرد، چرا که این توافق بر میزان امنیت و قابلیت محاسبه افزوده است.»

به گفته‌ی وزیر خارجه آلمان، اتحادیه اروپا برای حفظ برجام با دیگر امضاءکنندگان توافق هسته‌ای (چین و روسیه) نیز رایزنی خواهد کرد. او افزود: «گفت‌وگوهای ما در هفته‌های آتی آسان نخواهد بود، اما تا زمانی که ما شانس آن را داریم که این توافق مهم در راه خلع‌سلاح جهانی را حفظ کنیم، نباید از هیچگونه تلاشی فروگذار کنیم.» آلکساندر گراف لامبزدورف، مسئول سیاست خارجی در حزب دموکرات آزاد آلمان دولت این کشور را فراخوانده تا اقداماتی مشخص برای حفاظت از بانک‌ها و شرکت‌هایی انجام دهد که در ایران فعالیت اقتصادی دارند و با توجه به خروج آمریکا از برجام نگران تحریم و مجازات از سوی ایالات متحده هستند.

او در این رابطه تصریح کرد: «برای بسیاری از بانک‌ها که در بازار آمریکا هم فعال هستند، دشوار است که پروژه‌های شرکت‌های آلمانی در ایران را مورد پشتیبانی مالی قرار دهند. این شامل حال اکثر بانک‌ها می‌شود.»

به گفته‌ی لامبزدورف، بانک‌های دولتی در سطح ملی و اروپایی می‌توانند در این راستا وارد عمل شوند و معاملات بانک‌های خصوصی را برعهده گیرند، چرا که بسیاری از آن‌ها در آمریکا فعالیت ندارند و از خطر تحریمات ایالات متحده مصون هستند.

وزیرخارجه آلمان: اروپا تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام خواهد کرد

49