وزیر امور خارجه روسیه: روسیه هر کاری برای حفظ برجام می‌کند | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر امور خارجه روسیه: روسیه هر کاری برای حفظ برجام می‌کند

 

وزیر امور خارجۀ روسیه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که کشورش هر کاری که لازم باشد، برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام انجام خواهد داد.

 

«سرگئی لاوروف» در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بیان این مطلب افزود: ایران به‌طور کامل به تعهدات خود در توافق هسته‌ای پایبند بوده است بنابراین مسکو تمام توان خود را برای حفظ این توافق به کار خواهد گرفت. وی افزود: آمریکا به‌صورت یک‌جانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده است حال آن‌که ایران به‌طور کامل به تعهدات خود در این توافق پایبند بوده است و روسیه خود را موظف به حمایت از توافق هسته‌ای می‌کند که توسط شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.

 

نئو فاشیسم در اوکراین

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد که «ناسیونالیسم رادیکال و نئو‌فاشیسم در اوکراین رشد کرده است و متأسفانه در آن مجرمان به‌عنوان قهرمان معرفی می‌شوند.»

وی گفت: تنها راه پایان‌یافتن درگیری‌های داخلی طولانی در اوکراین اجرای کامل و بدون قید و شرط توافق مینسک است و روسیه خواستار اجرای کامل این موافقتنامه بوده که توسط سازمان ملل مورد تأیید قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: ما از فعالیت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین و از این سازمان در راستای حمایت از تصمیمات سازمان ملل متحد، پشتیبانی می‌کنیم اما اوکراین رویۀ دیگری را در پیش گرفته است.

 

هشدار به اقدامات یک جانبه علیه فلسطین

وزیر امور خارجۀ روسیه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع فلسطین اشاره کرد و گفت: نمی‌توان موضوع فلسطین را نادیده گرفت و مسکو نسبت به اقدامات یک‌جانبه برای حل مسألۀ فلسطین و اسرائیل هشدار می‌دهد.

وی افزود: با وجود پیچیدگی وضعیت در سوریه، عراق، یمن ولیبی نمی‌توان مناقشه طولانی مدت فلسطین را نادیده گرفت چرا که تصمیم منصفانه برای بهبود وضعیت در منطقۀ غرب آسیا لازم و ضروری است.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه بار دیگر بر لزوم بازگشت به مذاکرات بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و ابتکار صلح عربی در خصوص مسألۀ فلسطین تأکید کرد.

منبع خبر: ایرنا

وزیر امور خارجه روسیه: روسیه هر کاری برای حفظ برجام می‌کند

49