وزیر امور خارجۀ آمریکا: هیچ تغییری در رفتار ایران مشاهده نکرده‌ایم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر امور خارجۀ آمریکا: هیچ تغییری در رفتار ایران مشاهده نکرده‌ایم

 

«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجۀ آمریکا در مصاحبه‌ای با نقض حرف‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور این کشور گفته که بعد از خروج از برجام، هیچ تغییری در رفتار ایران مشاهده نشده است.

 

نقض سخنان ترامپ

پمپئو در مصاحبه با رادیو فاکس‌نیوز با متهم‌کردن ایران به آنچه به گفتۀ وی «فعالیت‌های مخرب» خوانده شده گفت: «تلاش ما این است که آن‌ها را مجاب کنیم رفتارشان را تغییر دهند.» وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که «تغییری در رفتار ایران مشاهده نشده است.» پمپئو گفت: «نشانه‌ای از هیچ‌گونه تغییر در رفتار آن‌ها ندیده‌ایم. هیچ تغییری. اصلاً.» سخنان پمپئو در حالی بیان شده که دونالد ترامپ بعد از خروج از برجام، بیش از ۱۰ بار ادعا کرده رفتار ایران بعد از این اقدام کاملاً تغییر کرده و این کشور به مکانی متفاوت تبدیل شده است. ترامپ ادعا کرده قبل از روی کار آمدن او ایران در حال تصرف منطقۀ غرب آسیا (منطقۀ خاورمیانه) بوده، اما اکنون اوضاع تغییر کرده و این کشور اکنون برای بقایش تلاش می‌کند.

اروپایی‌ها و برجام

وزیر خارجۀ آمریکا در ادامه دربارۀ ماندن اروپایی‌ها در توافق هسته‌ای برجام اظهارنظر کرده و گفته هر روز گفتگوهایی میان دو طرف در اینباره در جریان است. پمپئو گفت: «تاکنون اروپایی‌ها داخل توافق مانده‌اند. آن‌ها موضع متفاوتی نسبت به ما گرفته‌اند اما ما تقریباً هر روز با آن‌ها گفتگو کرده‌ایم.» وی با توصیف برجام به‌عنوان «بدترین توافق تاریخ» گفت: «چالش بدترین توافق تاریخ این بود که به برنامۀ موشک‌های ایران و تروریسم این کشور نپرداخت. هیچ‌کدام از این کارها را انجام نداد.»

منبع خبر: العالم فارسی

وزیر امور خارجۀ آمریکا: هیچ تغییری در رفتار ایران مشاهده نکرده‌ایم

49