وزیر خارجۀ آمریکا: آمریکا از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر خارجۀ آمریکا: آمریکا از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود

 

وزیر خارجۀ آمریکا در واکنش به رأی دیوان بین‌المللی دادگستری به نفع ایران، اعلام کرد کشورش عهدنامۀ «مودت» با تهران را لغو می‌کند.

 

به نقل از اسکای‌نیوز، مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا در واکنش به رأی روز چهارشنبه (11 مهر 1397) دادگاه لاهه که در آن اعلام شده تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری آمریکا علیه ایران می‌تواند ناقض مفادی از پیمان مودت میان دو کشور باشد، اعلام کرد دولت ترامپ این پیمان را فسخ می‌کند.

وی که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، ضمن ابراز ناخرسندی از رأی موقت روز چهارشنبه دادگاه لاهه گفت: «همین‌جا اعلام می‌کنم که دولت ترامپ به پیمان مودت با ایران (مصوب ۱۹۵۵) پایان می‌دهد. این تصمیمی است که باید ۳۹ سال پیش [یعنی پس از پیروزی انقلاب] گرفته می‌شد!»

وی همچنین با «بی‌ارزش خواندن رأی دادگاه لاهه» ادعا کرد ایران تلاش می‌کند با سوءاستفادۀ سیاسی از دیوان بین‌المللی دادگستری، آمریکا را مجبور به توقف اعمال تحریم‌ها کند. وزیر خارجۀ آمریکا در ادامه افزود: «از رأی دیوان بین‌المللی دادگستری که ایالات متحده را هدف قرار می‌دهد، احساس ناامیدی می‌کنیم.»

وی در عین حال در واکنش به رأی موقت دادگاه لاهه که از آمریکا خواسته است تداوم کمک‌های بشردوستانه به ایران را تضمین کند، مدعی شد وزارتخانه تحت امرش در حال همکاری نزدیک با وزارت خزانه‌داری است تا اطمینان حاصل کند که [با وجود تحریم‌ها] کمک‌های بشردوستانه به ایران ادامه خواهد داشت. پمپئو همچنین بار دیگر ایران را تهدیدی علیه اماکن دیپلماتیک آمریکا در عراق توصیف کرد و گفت: «آمریکا در صورت هرگونه حمله‌ای به منافعش در عراق، مستقیماً ایران را مسئول خواهد شمرد.»

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

وزیر خارجۀ آمریکا: آمریکا از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود

49