وزیر خارجۀ کرۀ شمالی: هرگز یک‌طرفه سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذاریم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

وزیر خارجۀ کرۀ شمالی: هرگز یک‌طرفه سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذاریم

 

وزیر خارجه کرۀ شمالی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد پیونگ‌یانگ هرگز یک‌طرفه تسلیحات اتمی خود را کنار نمی‌گذارد.

 

وزیر امور خارجه کرۀ شمالی در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر تأکید کرد کرۀ شمالی بدون پایبندی آمریکا به تعهداتش هرگز از سلاح‌های اتمی خود دست نخواهد کشید.

«ری یونگ هو»، وزیر خارجه کرۀ شمالی، روز شنبه (7 مهر 1397) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد پیونگ‌یانگ تا زمانی که نتواند به آمریکا اعتماد کند، هرگز از سلاح‌های اتمی خود دست نخواهد کشید. وی همچنین از آمریکا خواست به تعهدات خود در نشست سنگاپور بین «کیم جونگ اون» و «دونالد ترامپ» پایبند باشد.

پس از نشست سنگاپور بین سران دو کشور، دونالد ترامپ و دیگر مقامات آمریکا بارها مدعی شدند که کرۀ شمالی در حال برچیدن سلاح‌های اتمی خود است.

وزیر خارجه کرۀ شمالی با انتقاد از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا و با بیان این‌که تحریم‌ها بی‌اعتمادی را بیشتر می‌کنند، افزود: خیال خامی است اگر تصور شود ادامه تحریم‌ها و خودداری آمریکا از اعلام رسمی پایان جنگ کره در نهایت کرۀ شمالی را به زانو در می‌آورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآوری کرد آمریکا کشوری است که پیش از کرۀ شمالی سلاح هسته‌ای داشته و تنها کشوری است که تاکنون از این سلاح استفاده کرده است.

سران آمریکا و کرۀ شمالی روز سه‌شنبه 12 ژوئن 2018 (22 خرداد 1397) پس از کش‌ و قوس‌های فراوان در سنگاپور برای نخستین بار با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. این نخستین باری بود که یک رئیس‌جمهور آمریکا در زمان حضور در کاخ سفید با رهبر کرۀ شمالی دیدار می‌کرد. رؤسای جمهور قبلی آمریکا حاضر به انجام این کار نشده بودند. از این رو، بسیاری از تحلیلگران این دیدار را به‌ویژه با توجه به هسته‌ای شدن کرۀ شمالی، یک پیروزی بزرگ برای پیونگ‌یانگ و مذاکرۀ کرۀ شمالی با آمریکا را نیز «مذاکره‌ای از موضع قدرت» می‌دانند.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

وزیر خارجۀ کرۀ شمالی: هرگز یک‌طرفه سلاح اتمی خود را کنار نمی‌گذاریم

49