پاسخ اقدام تروریستی حله را در میدان نبرد می دهیم/ روند تشکیل بسیج در کشورهای دیگر توقف ناپذیر است | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

سردار سلامی:

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: امروز بسیج در میان کشورهای منطقه ریشه زده است و حزب الله لبنان به عنوان یک ساختار قدرتمند دفاعی در شرق مدیترانه از حیثیت، استقلال، عزت و شرف مردم لبنان و حتی مسلمانان دیگر و فلسطینیان دفاع می کند.

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی دفاع پرس، سردار سرتیپ پاسدار «حسین سلامی» جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در برنامه تلویزیونی متن و حاشیه، گفت: تفاوتی در ماهیت بسیجی و پاسدار وجود ندارد، چون همه ما در یک جبهه می جنگیم و از یک رهبر و ولی فقیه دستور می گیریم.

وی افزود: ایده شکل گیری بسیج از اندیشه نورانی حضرت امام نشات گرفته است.

سردار سلامی با اشاره به اینکه امروز بسیج در میان کشورهای منطقه ریشه زده است، عنوان کرد: حزب الله لبنان به عنوان یک ساختار قدرتمند دفاعی در شرق مدیترانه از حیثیت، استقلال، عزت و شرف مردم لبنان و حتی مسلمانان دیگر و فلسطینیان دفاع می کند؛ حزب الله نمونه مجسمی از بسیج جهان اسلام در کشوری دیگر است.

وی گفت: وقتی شما انصارالله یا مردم مسلمان یمن را امروز می بینید که در مقابل سیاست های جنایتکارانه آمریکا که توسط رژیم سعودی مدیریت میدانی می شود را پاسخ می دهد و  یک شبکه مقاومت پایان ناپذیر مستحکمی را در کنار دریای سرخ در یمن ایجاد کرده است، این نماد دیگری از گسترش شجره طیبه بسیج در جهان اسلام است.

جانشین فرمانده کل سپاه تصریح کرد: اگر گسترش مدل بسیج امروز در جامعه سوریه نبود، و انگیزه ها و اعتقادات مردم سوریه را در حمایت از
  امنیت ملی و نظام مستقر به خدمت گرفته نمی شد، طبیعتا امروز در سوریه تحولات به نفع نظام سلطه، آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی رقم خورده بود.

وی ادامه داد: آن حقیقتی که توانست در سوریه معادلات میدانی را به نفع جبهه مقاومت تغییر بدهد، تشکیل نیروهای مردمی بود که توانست قوه مکملی را برای ارتش سوریه بسازد و آستانه تحمل این مقاومت را گسترش بدهد که امروز ما آثار آن را شاهد هستیم.

سردار سلامی خاطرنشان کرد: آن چیزی که توانست در عراق دولت مرکزی این کشور را از هجوم بی سابقه تروریست های تکفیری خصوصا داعش نجات دهد و امروز حلقه محاصره را بر گروههای تروریستی در موصل تنگ کند و به تدریج تمام سرزمین عراق را از لوث این عناصر پاکسازی کند، تشکیل بسیج مردمی تحت عنوان «حشدالشعبی» بود.

وی همچنین گفت: البته شکوفه های بسیج در سایر بلاد اسلامی هم قد کشیده و شما در بحرین، افغانستان، سوریه و دیگر بلاد اسلامی نمادهای برجسته و درخشانی از توسعه این شجره مبارکه طیبه ملاحظه می کنید؛ بنابراین بسیج بتدریج در حال گسترش مساحت شکل گیری و حضور خود در تحولات سیاسی، امنیتی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام و مرزهای آن در حال گسترش است.

جانشین فرمانده کل سپاه افزود: لذا ما به بخش مهمی از تشکیل این تشکل جهانی دست پیدا کرده ایم و این روند یک روند توقف ناپذیر است.

وی گفت: بسیج و مرزهای او در حال گسترش است و این روند توقف ناپذیر است.

سردار سلامی اضافه کرد: در درجه نخست این اعتقاد، باور و تفکر بسیجی است که به جهان اسلام منتقل شده است. مدل تفکر بسیجی، اینست که نبرد در فضای نابرابر در مقابل قدرتهای بزرگ ممکن است، پیروزی بر این قدرتها ممکن است، این قدرتها که خود را با ابعادی جهانی توصیف می کنند در مقابل کبریایی خداوند ناچیز هستند.

وی در تبیین شاخص‌های تفکر بسیجی گفت: تفکر بسیجی در حقیقت تفسیر آیه های آسمانی در قرآن و تبدیل آنها به واقعیت های زمینی است. تفکر بسیجی تفکر حمایت از مستضعفان است، تفکر ایستادگی و مقاومت در برابر بی عدالتی ها است.

جانشین فرمانده کل سپاه اضافه کرد: تفکر بسیجی تفکر حقیقت جویی، آزادیخواهی، کرامت انسان، عزت انسان و حمایت از محرومان است.

وی گفت: تشکیلات بسیج براساس ساختار اجتماعی هر محیطی شکل می گیرد. مثلا حزب الله در لبنان با توجه به ساختار اجتماعی، سیاسی و همینطور جغرافیای دفاعی منطقه شکلی کاملا لبنانی به خود گرفته است و با ساختار انصارالله که یک نهاد بسیجی در یمن است، بدلایل شرایط جغرافیایی، ساختار قبیله ای و اقتضائات امنیتی آن منطقه متفاوت است

سردار سلامی بیان کرد: بسیج های منطقه وابستگی فیزیکی با بسیج ما ندارند، اما از آموزه های بسیج، روحیات و حمایت های معنوی بسیج ما الهام می گیرند و ممکن است از آموزشهای بسیج ما استفاده کنند. اما بسیج در محیط های آنها مدیریت میدانی ندارد.

 

وی عنوان کرد: بسیج نماد جهانی سازی اعتقاد دینی و انقلابی جهان اسلام است؛ بنابراین در منطق بسیج مرزهای جغرافیایی مرزهای اعتقادات، آرمانها، باورها و تفکرات است. بسیج یک مجموعه بزرگ، گسترده و بسیار عظیمتر از هر جریان سیاسی در جامعه ما هست و واقعا بسیج در ذیل و دامنه هیچ جریان سیاسی نمی گنجد. بسیج مروج گفتمان انقلاب اسلامی است که ریشه آن در تفکر و اندیشه ولی فقیه نهفته است.

 

جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه کدامیک از جریان های سیاسی ما در مقابل با تهاجم فرهنگی غرب وارد شده و یک نظام فکری جهت جدال فرهنگی با دشمن دارند، افزود: بسیج در مقابله با تهاجم فرهنگی با تمام ظرفیت های خود وارد میدان می شود. بسیج در حوزه اقتصاد مقاومتی و محرومیت زدایی نیز فصل گسترده ای را گشوده است، آیا جریانات سیاسی اصلا به چنین موضوعی فکر می کنند. بسیج در عرصه رسانه و فضای مجازی دارای فتوحات گسترده‌ای است. بسیج به عنوان یک جریان مسلط انقلابی بی پایان در جامعه ما عمل می کند و به هیچ حزب و جریانی وابستگی ندارد و افرادی که چنین شبهاتی طرح می کنند، هدفشان این است که بسیج را از کارکرد سیاسی-انقلابی بیندازند.

 

وی خاطرنشان کرد: بسیج تلاش می کند تا مطالبات بر حق انقلابی و ملی مردم را از مسئولان طلب کند و فضایی را جهت ورود افکار عمومی در مقابل ناهنجاریهای که جامعه را تهدید می کند، ایجاد نماید.

سردار سلامی در پایان در خصوص اقدامات تروریستی در حله گفت: اینها عناصر میدانی آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند، همانطور که می دانید جنگ در لبنان، سوریه، یمن، عراق و نقاط دیگری از بلاد اسلامی جریان دارد و همه می دانند حمایت های مستشاری و معنوی نظام ما از جریان مقاومت و نظام های مشروع ادامه دارد و طبیعتا پاسخ آنها در میادین جنگ داده خواهد شد. و اینگونه اقدامات تروریستی واکنشی است به شکست های تروریست های تکفیری و حامیان آنها که از نیروهای مقاومت اسلامی ضربه خورده اند.

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ اقدام تروریستی حله را در میدان نبرد می دهیم/ روند تشکیل بسیج در کشورهای دیگر توقف ناپذیر است

49