پمپئو: از دستاوردهای دیدار رهبران دو کره استقبال می‌کنیم | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

پمپئو: از دستاوردهای دیدار رهبران دو کره استقبال می‌کنیم

 

وزیر خارجه آمریکا گفت: «آمریکا از دستاوردهای دیدار رهبران کره جنوبی و شمالی استقبال می­کند و کشورش آماده است تا مذاکره با کره شمالی را هر چه سریع‌تر شروع کند.» مایک پمپئو روز چهارشنبه، 28 شهریور گفت که از وزیر خارجه کره شمالی دعوت کرده است تا هفته آینده در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند. ری یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی قرار است هفته آینده برای شرکت در نشست سازمان ملل به آمریکا سفر کند. پمپئو همچنین خاطرنشان کرد که از نمایندگان کره شمالی دعوت کرده است تا در اولین فرصت با استفان بیگن، نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی در وین دیدار کند. وی گفت: «دیدار نزدیک مقامات بلندپایه آمریکا و کره شمالی نشان‌دهندۀ آغاز رایزنی­ها برای تغییر روابط دو طرف است.» همین روز دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «دیدار رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور کره جنوبی به دستاوردهای مثبتی رسیده است.» وی با اشاره به امکان برگزاری دومین دیدارش با کیم جونگ اون در آیندۀ نزدیک پاسخ مثبت داد.

پیش‌تر در همین روز، مون جائه این رئیس‌جمهوری کره جنوبی و کیم جون اون رهبر کره شمالی دومین دیدار خود را برگزار کردند. دو طرف ضمن انتشار بیانیه مشترک پیونگ یانگ در ماه سپتامبر، درباره روند غیر اتمی شدن شبه جزیره کره و تقویت مبادلات و همکاری بین شمال و جنوب به توافق نظر رسیدند.

منبع خبر: Reuters

پمپئو: از دستاوردهای دیدار رهبران دو کره استقبال می‌کنیم

49