کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد : "همایش نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" پایه‌گذار برنامه‌ریزی تحولات‌ آینده جامعه اسلامی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد
"همایش نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" پایه‌گذار برنامه‌ریزی تحولات‌ آینده جامعه اسلامی
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی، در حقیقت پایه‌گذاری برای برنامه‌ریزی تحولات آینده جهان اسلام محسوب می‌شود.
امیر موسوی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی"، با اشاره به طرح موضوع هندسه جدید جهانی از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد:‌ به نظر بنده طرح موضوع هندسه جدید جهانی از سوی رهبر معظم انقلاب حاوی دو نکته است، نخستین نکته بحث حق وتو برای 5 کشور دنیا است که به ناحق تعیین شده و به دلیل شرایط بعد از جنگ‌های جهانی اول و دوم به این کشور‌ها اختصاص داده شد و پس از آن هم به خاطر قدرت و داشتن تسلیحات هسته‌ای و شرایط جهانی خاصی که در اختیار داشتند توانستند حق وتو را حفظ کنند و تسلط ناعادلانه‌ای بر مسائل دنیا داشته باشند.
وی افزود: البته باید در نظر داشت که جمهوری اسلامی ایران از طریق دوستان خود در منططقه و در دنیا و سازمان‌های بین‌المللی، به‌ویژه بعد از ریاست جنبش عدم تعهد تحرکات ویژه‌ای را در این رابطه داشته که حداقل کشور‌های اسلامی بتوانند چنین حقی را در شورای امنیت داشته باشند.
کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: نکته دوم در این موضوع، توزیع ناعادلانه امکانات اقتصادی در میان ملت‌های دنیا است که جای احتکاری بوده و سیاست‌های تبعیض‌آمیز اعمال می‌شود؛ به ‌گونه ای که امروز شاهدیم تعدادی از کمپانی‌های غربی و صهیونیستی بر بخش اعظمی از اقتصاد جهان حاکم هستند و این تبعیض را هم اعمال می‌کنند.
وی با اشاره به بیداری ملت‌های جهان اسلام در سال‌های اخیر گفت: بیداری اسلامی زمانی که در منطقه آغاز شد با اقتدار بود ولی به خاطر چند ضعف سبب شد که به انحراف کشیده شود و یا از سوی قدرت‌های جهانی و مزدوران آن‌ها در منطقه مصادره و از اهداف اصلی خود دور شود.
موسوی اضافه کرد: یکی از نقاط ضعف این تحرکات و بیداری بزرگ در منطقه، رهبریت بود بدین معنا که متاسفانه این تحرکات فاقد رهبری با تدبیر، شجاع و آگاه و مسلط بر مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بود و از این رو شاهد بودیم که این حرکت ها مصادره شده و یا به انحراف کشیده شدند و حتی مورد سوء استفاده قدرت‌های جهانی قرار گرفتند و افرادی در راس امور قرار گرفتند که توانایی رهبریت حرکت‌ها را نداشتند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام در بیداری ملت‌ها و تاثیر در هندسه قدرت جهانی گفت:‌ باید نخبگان خود را سازماندهی کرده و رهبریتی از میان آنان انتخاب شود و حرکت‌ها را هدایت کند؛ قطعا با تشکیل جلسات و همایش‌های متعددی در داخل و خارج از کشورهایشان و با کمک نخبگان سایر کشور‌های اسلامی و جمهوری اسلامی ایران می‌توانند حرکات بزرگی را در آینده ای نزدیک در منطقه رقم بزنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه علما و اندیشمندان جهان اسلام با ایجاد تشکلاتی قوی و اتحاد می‌توانند تحرکات منطقه را مدیریت و هدایت کنند، اظهار کرد: امروز مشکل اساسی منطقه ما تندروی‌ها و تکفیری‌ها هستند، امروز اهل تشیع و تسنن قربانی این گروه‌ها می‌شوند و مورد حمله این گروه‌ها قرار می‌گیرند؛ از دیگر مشکلات در منطقه این است که استکبار با سیاست‌های خود چهره‌ خشنی از اسلام را به نمایش گذاشته که این ها همه می طلبد علما و نخبگان منطقه با اتحاد خود و با همفکری و برنامه‌ریزی صحیح و طرح‌های عملیاتی چهره واقعی اسلام را به جهانیان نشان دهند.
موسوی در خاتمه خاطرنشان کرد: همایش بین‌المللی نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی قطعا می‌تواند پایه‌گذاری برای برنامه‌ریزی تحولات آینده جهان اسلام و نیز اتحاد نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام باشد.

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد : "همایش نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" پایه‌گذار برنامه‌ریزی تحولات‌ آینده جامعه اسلامی

49