کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد : ضرورت رهایی از استبداد جوامع اسلامی در مسیر تحول قدرت جهانی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد
ضرورت رهایی از استبداد جوامع اسلامی در مسیر تحول قدرت جهانی
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اگر جهان اسلام بخواهد در هندسه قدرت جهانی تاثیرگذار باشد لازمه آن رهایی از استبداد است.
حسین رویوران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی" اظهار کرد: جهان اسلام همه ملزومات قدرت را دارد و اگر مجموع اینها کنار هم باشد یک جمع حسابی نمی شود بلکه تبدیل به یک جمع هندسی خواهد شد.
وی افزود: این جمع هندسی به ظرفیت ها و توانایی های جهان اسلام در هندسه قدرت جهانی مرتبط بوده که این ظرفیت ها در مجموع یک توان عظیم برای اسلام در مسیر تحول قدرت جهانی ایجاد می کند.
کارشناس مسائل خاورمیانه از ظرفیت های غنی جهان اسلام یاد کرد و گفت: ظرفیت های جغرافیایی، معادن اقتصادی و انرژی بسیاری در کشورهای اسلامی وجود داشته و در واقع جهان اسلام از توان اقتصادی و پیشرفت علمی بالایی برخوردار است.
رویوران خاطرنشان کرد: امروز اسلام در قلب کشورهای آمریکایی و اروپایی نفوذ کرده و این مسئله یک موقعیت سوق الجیشی از حیث تنگه ها و ظرفیت های سرزمینی بلاد اسلامی ایجاد کرده است.
ضرورت رهایی از استبداد جوامع اسلامی در مسیر تحول قدرت جهانی
وی تصریح کرد: از حیث ظرفیت سیاسی باید گفت متاسفانه ملل اسلامی درگیر یک وابستگی بزرگ هستند و اگر به دنبال مصادیق آن بگردیم، فقط ایران در میان کشورهای اسلامی از استقلال برخوردار بوده و اگر جهان اسلام بخواهد در هندسه قدرت جهانی تاثیرگذار باشد لازمه آن رهایی از استبداد است.
کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه بیداری اسلامی نشان داد اراده کشورهای اسلامی بر رهایی از استبداد است، گفت: ملل اسلامییه دلیل اینکه از استقلال برخوردار نبوده در نتیجه تجربه بالایی نداشته و غرب از این فرصت استفاده می کند و گاهی به شکل آشکار در قالب کودتا و گاهی با جریان های پوپولیستی ناکارآمدی در این کشورها ایجاد می کنند.
بیداری اسلامی یعنی عزم ملت ها برای رهایی از استبداد
رویوران تصریح کرد: اما در مجموع جهان اسلام نشان داده که امروز اراده و عزم لازم برای رهایی از استکبار را داشته و می تواند در هندسه قدرت جهانی نقشی مهم را داشته باشد.
وی گروههای تکفیری را مصداق خوارج زمان توصیف کرد و افزود: گروههای تکفیری انحرافی و خوارج زمان بوده و دست ساخته خود غربی ها هستند و متاسفانه غرب به دلیل شناختی که دارد از این مسیر در ما رخنه کرده است.
کارشناس مسائل خاورمیانه القاعده را گروهی دست ساز در افغانستان توسط آمریکا دانست و خاطرنشان کرد: هدف از تشکیل این گروه های تکفیری مقابله با جریان اسلام بوده تا روند توسعه اسلام تنزل کند چرا که ایدئولوژی اسلام در مقابل استکبار خواهی مستکبرین است.
رویوران گفت: برای مثال آمریکا پروژه براندازی در سوریه را کلید زد و از افراطیون و تکفیری ها در این مسیر کمک گرفت، به هر حال متحجرین جاهلی همواره هستند اما نکته مهم این است که تکفیری ها و افراطیون در اقلیت بوده و با گسترش اگاهی در جهان اسلام راه به جایی نمی برند.
وی با تاکید بر این مطلب که جهان اسلام باید در اتحادی بی نظیر مانع از اثرگذاری مخالفان اسلام شوند، گفت: آنچه مسلم بوده این است که امروز اسلام می تواند در هندسه قدرت جهانی نقش انکارناپذیری داشته باشد که این مسئله در گرو رهایی کامل جوامع اسلامی از بند استبداد و اتحاد جهان اسلام است.

کارشناس مسائل خاورمیانه تاکید کرد : ضرورت رهایی از استبداد جوامع اسلامی در مسیر تحول قدرت جهانی

49