کشف جسد روزنامه‌نگار منتقد سعودی در استانبول | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

کشف جسد روزنامه‌نگار منتقد سعودی در استانبول

 

خبر‌های اولیه حاکی از پیداشدن جسد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه است.

 

به‌نقل از الجزیره، خبر‌های اولیه حاکی از پیداشدن جسد جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور سعودی در یکی از مناطق استانبول ترکیه است. وی از هفتۀ گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول به‌طرز مشکوکی ناپدید شده بود.

الجزیره پیش از این به‌نقل از پایگاه «میدل ایست‌آی» اعلام کرده بود که جمال خاشقجی قبل از کشته‌شدن در کنسولگری عربستان در استانبول، شکنجه شده است.

خبرگزاری رویترز نیز شب گذشته گزارش داد دو منبع آگاه ترکیه‌ای گفته‌اند برآورد اولیۀ پلیس این کشور حاکی از آن است که جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده است.

این منابع آگاه ترکیه‌ای گفته‌اند که خاشقجی ترور شده و جسدش از کنسولگری به بیرون منتقل شده است.

یکی از این منابع گفته بود: «ارزیابی اولیۀ پلیس ترکیه این است که خاشقجی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول کشته شده، ما معتقدیم این قتل با برنامه‌ریزی قبلی صورت گرفته و جسد او به بیرون از کنسولگری منتقل شده است.»

انتشار گزارش‌ها دربارۀ احتمال ترورشدن این روزنامه‌نگار منتقد سعودی با واکنش‌های زیادی همراه شده است. سازمان عفو بین‌الملل در همین رابطه با بیان اینکه ترور جمال خاشقجی پیام وحشتناکی برای منتقدان سعودی است، عنوان کرد این اتفاق به این معنی است که منتقدان [آل‌سعود] حتی در خارج از عربستان نیز امنیت جانی ندارند.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

کشف جسد روزنامه‌نگار منتقد سعودی در استانبول

49