کوشکی مطرح کرد: ضرورت توجه جهان اسلام به هندسه جدید قدرت جهانی | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

کوشکی مطرح کرد:
ضرورت توجه جهان اسلام به هندسه جدید قدرت جهانی
یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر مسلمانان از ظرفیت‌های عظیم ملل اسلامی استفاده کرده و جهان اسلام به معنای واقعی کلمه محقق شود، آن زمان می‌تواند قطب موثر و تعیین کننده در معادلات جهانی باشد.
محمدصادق کوشکی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی همایش بین‌المللی "نقش دنیای اسلام در هندسه قدرت جهانی"، با بیان اینکه انقلاب اسلامی به عنوان قطبی جدید در جهان بعد از فروپاشی بلوک شرق بوده است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران فضای تک قطبی بعد از فروپاشی شوروی را تهدید کرد و با توجه به حرکت در این مسیر یک قطب جدید با عنوان انقلاب اسلامی ایجاد شد.
وی افزود: در واقع بیداری اسلامی و تحولات در منطقه ریشه در الگوگیری از انقلاب اسلامی داشته و این انقلاب به دلیل حمایت از مستضعفین قابلیت آن را دارد که سلطه و سلطه گران را به چالش بکشد.
این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه بیداری اسلامی و تحولات منطقه به نوعی سیر طبیعی خود را طی می‌کنند، گفت: باید این حرکت‌ها سیر طبیعی خود را طی کرده تا به بلوغ سیاسی برسد و اینکه برخی معتقدند انحراف‌هایی در این تحولات دیده می‌شود، صحیح نبوده و تعبیر انحراف نادرست است.
کوشکی تاکید کرد: تعبیر انحراف به این حرکت‌ها و خیزش‌ها دقیق نیست بلکه این فراز و نشیب‌ها در مسیر طی کردن روند طبیعی برای رسیدن به بلوغ سیاسی مشخص و مبرهن است.
وی خاطرنشان کرد: این حرکت‌ها و خیزش‌ها یک آغاز مجدد برای تحولات بعدی بوده و از همین حیث از آنها با عنوان بیداری یاد می‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: به نتیجه رسیدن بیداری اسلامی نیازمند مدت زمان طولانی بوده تا مردم به بلوغ سیاسی و پختگی برسند و در مدت زمان کوتاه نباید منتظر نتیجه باشیم.
کوشکی با بیان اینکه ما در جهان مسلمین هستیم و جهان اسلام هنوز تحقق نیافته است، گفت: جهان اسلام هنوز تحقق نیافته و در واقع جهان اسلام نمونه خودآگاهی یافته جهان مسلمین است.
این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: اگر مسلمانان از ظرفیت‌های عظیم ملل اسلامی استفاده کرده و جهان اسلام محقق شود، آن زمان می‌تواند قطب موثر و تعیین کننده در معادلات جهانی باشند.
وی برگزاری همایش‌هایی با موضوع بیداری اسلامی و توجه به هندسه جدید جهانی را امری موثر در اعتلا و تحقق اهداف تحول قدرت جهانی با محوریت اسلام دانست و افزود: باید در مسیر استفاده از ظرفیت‌های اسلامی برای تحول قدرت جهانی از این بخش ظرفیت‌های فرهنگی استفاده کرد.

کوشکی مطرح کرد: ضرورت توجه جهان اسلام به هندسه جدید قدرت جهانی

49