کُردهای سوریه: ترکیه حمله کند، جنگِ تمام عیار رخ می‌دهد | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

کُردهای سوریه: ترکیه حمله کند، جنگِ تمام عیار رخ می‌دهد

 

«مصطفی بالی»، سخنگوی نیروهای «دموکراتیک سوریه»، قسد در پاسخ به سخنانِ روز شنبه (13 مهر 1398) «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه در خصوصِ بروز یک جنگ فراگیر در شمال سوریه هشدار داد.

وی اعلام کرد: «نیروهای قَسَد به مکانیسمِ امنیتی ملزم و گام‌هایِ لازم برایِ حفظ ثبات منطقه را بر می‌دارند، اما با این وجود در دفاع از خود و تبدیلِ هرگونه حملۀ ترکیه به یک جنگ فراگیر در مرزها تردید نمی‌کنیم.»

مکانیسم امنیتی نامی است که آمریکا به اقدامات مشترکِ خود با ترکیه در شمال سوریه نهاده است. هرچند ترکیه به کمتر از ایجادِ منطقۀ امن در این خطه راضی نمی‌شود.

رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه تهدید کرد که ارتش این کشور به زودی عملیاتِ زمینی و هواییِ همزمانی را برایِ استقرار صلح و ثبات در مناطقِ شرقیِ رودخانه فرات در سوریه اجرا می‌کند.

آمریکا و ترکیه اخیراً به توافق رسیده‌اند تا برایِ محقق کردن درخواست‌هایِ آنکارا برای دور کردنِ تهدید‌های تروریستی از مرزهایِ جنوبی خود، منطقۀ امنی در امتدادِ این مرزها با سوریه و به عمقِ ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر ایجاد شود و شبه‌نظامیانِ کرد از مرز دور شوند. «حلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه نیز چندی پیش از آغاز به کار مرکزِ عملیات مشترک با آمریکا دربارۀ منطقۀ امن در شمال سوریه خبر داد.

منبع خبر: شبکۀ الکوثر

کُردهای سوریه: ترکیه حمله کند، جنگِ تمام عیار رخ می‌دهد

49