گزارش همایش «پاسداشت روز ملی خلیج فارس» | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

همايش پاسداشت روز «ملي خليج فارس» به همت گروه ژئوپليتيك پژوهشكده امنيت ملي دانشگاه در دهم ارديبهشت ماه 1397 با حضور جمعي از اساتيد، انديشمندان و كارشناسان علوم راهبردي مرتبط و همچنين مسولان و مقامات عالي رتبه كشوري و لشگري و با هدف تحليل علمي جايگاه راهبردي حوزه ژئوپليتيك خليج فارس و تبيين اقتدار تاريخي ايران بر اين پهنه آبي استراتژيك و ارسال پيامي قاطع به بدخواهان، در سالن همايش هاي دانشگاه برگزار گرديد.

در آغاز همايش، سردار سرتيپ پاسدار حسين سلامي، جانشين محترم فرماندهي كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به ايراد سخن پرداخته و با تشريح پيشينه و مستندات تاريخي غير قابل انكار تعلق اين آبراهه راهبردي به ايران، جايگاه حياتي حوزه ژئوپليتيكي خليج فارس در راهبردهاي ج.ا.ايران را تشريح كرده و بر اقدام قاطع ايران در برابر هر گونه تلاش براي تحريف تاريخ تأكيد نمودند.

ايشان در بخش بعدي سخنان خود با اشاره به موضوعات و مسائل راهبردي امنيت منطقه، بر حفظ اقتدار سرزميني ج.ا.ايران و مقابله با هر گونه دسيسه و جنگ رواني براي كاهش نفوذ ايران در منطقه تصريح نموده و از آمريكا، اروپا و برخي دول مرتجع منطقه خواستند اشتباهات راهبردي خود در قبال ايران را تكرار نكنند.

دومين بخش از برنامه همايش به مراسم تجليل از اقدام شجاعانه سر كار خانم دكتر مريم رزاقي آذر در همايش علمي برگزار شده در يكي از كشورهاي عربي منطقه در برابر جعل عنوان خليج فارس اختصاص داشت. ايشان پس از دريافت لوح تقدير و نماد دانشگاه از سردار سلامي، سردار حيات مقدم و حجت الاسلام و المسلمين دهقاني در سخنان كوتاهي به تشريح اين اقدام ارزشمند خود پرداختند.

سخنران پاياني همايش نيز امير سرتيپ محمد حسن نامي (رييس گروه ژئوپليتيك پژوهشكده امنيت ملي) بود كه در سخنان خود به تشريح نظريه هاي علمي مرتبط با اين منطقه حياتي پرداخته و پيشنهادهاي راهبردي براي بهره برداري هر چه شايسته تر از اين پهنه آبي ارايه نمودند.

اهم محورهای سخنان سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی، جانشین محترم فرماندهی کل سپاه در همایش «پاسداشت روز ملی خلیج فارس» در دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

 • این پهنه آبی، محل تلاقی تمدن های شرق باستان بوده و در تمام کتب تاریخی لاتین از این خلیج به عنوان «خلیج فارس» نام برده شده و در کتیبه ای که از داریوش در کانال سوئز نیز یافت شده، از این دریا به عنوان «دریای پارس» یاد شده است. در تمامی معاهدات بین‌المللی، از جمله معاهده استقلال کویت (میان امیر کویت و نماینده بریتانیا) از آن به عنوان خلیج فارس نام برده و در سازمان ملل نیز واژه «خلیج فارس» عنوان اصلی این آبراهه معرفی شده است. همچنین، در مدارک و معاهدات مختلف، از جمله معاهدات میان ایران و پرتغال، آلمان، انگلیس، فرانسه و هلند، همه جا در بخش لاتین آن از «پرشین گلف» و در بخش فارسی آن از «خلیج فارس» یا «خلیج پارس» نام برده شده و اسناد و مدارک تاریخی متعددی در این رابطه وجود دارد. بنابراین، هیچ سند معتبر تاریخی یافت نمی شود که از واژه‌ای به جز خلیج فارس یا معادل لاتین آن نامبرده باشد. در معتبرترین دایره المعارف عربی به نام «المنجد» نیز از نام خلیج فارس استفاده شده است. کشورهای جنوبی خلیج فارس دارای تاریخ و پیشینه اندکی هستند و حداکثر بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفته‌اند، در حالیکه ایران قدمتی چند هزار ساله با تمدنی با شکوه دارد؛ لذا، استفاده از نام‌های جعلی برای خلیج فارس در تعارض با مستندات تاریخی است.
 • امروز خلیج فارس دارای یک اهمیت جهانی است و بیش از 50 درصد ذخایر انرژی جهان در این منطقه نهفته است. دلیل اینکه از 40 سال گذشته تمام جنگ‌های منطقه‌ای و جهانی در این نقطه اتفاق افتاده، نمایانگر اهمیت این منطقه است.
 • اهبرد آمریکایی‌ها در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس، ایجاد «معمای امنیت» و «موازنه قدرت» است. آمریکا برای اینکه سیطره خود را بر دولت‌های عربی دائمی کند و برای حضور خود در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و غرب آسیا یک نیاز همیشگی ایجاد کند، معمای امنیت را تولید کرده است. در فرمول معمای امنیت، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک تهدید تلقی می‌کند و به دروغ ایران را حامی تروریسم می‌خواند، این در حالی است که همه جهان می‌دانند امروز ایران در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.
 • آمریکا می‌خواهد از ایران در برابر کشورهای عربی یک عنصر تهدیدکننده بسازد و فلسفه‌ای برای حضور خود در منطقه ایجاد کند تا بر اساس آن بتواند «برتری» قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به یک «موازنه» تبدیل کند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، طبیعتا آمریکایی‌ها می‌توانند سلاح‌های بی‌شماری به کشورهای عربی بفروشند و در ازای آن صدها میلیارد دلار را جهت جبران رکود اقتصادی‌شان به دست آورند. آمریکایی‌ها برای استمرار تسلط خود بر مناطق استراتژیک جهان از چنین سیاست‌هایی بهره می‌برند، در حالیکه افکار عمومی جهان حقیقت و ماهیت هویت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را می‌شناسند.
 • نظام جمهوری اسلامی ایران توانسته با تدبیر و تفکر و همچنین با حمایت از سوریه و عراق، بر سیطره داعش در این منطقه خاتمه دهد؛ این در حالی است که ترامپ اعلام کرده داعش توسط دولت اوباما به وجود آمده و هیلاری کلینتون و همچنین سایر مقامات رسمی آمریکا هم به این موضوع اعتراف کرده‌اند. با تلاش‌های ایران برای مقابله با تروریسم بود که پرونده تروریسم در منطقه بسته شده است.
 • ما همواره مقابله کننده با تروریسم بوده‌ایم؛ هرگز هیچ کشوری را تهدید نکردیم و به حاکمیت ارضی همه کشورها هم احترام گذاشته‌ و استقلال آنها را به رسمیت شناخته ایم. ما همواره حامی مظلومانی بودیم که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. اگر ما از انصارالله و مردم یمن در مقابل حمله عربستان حمایت می‌کنیم، به این دلیل است که اینها مظلوم واقع شده‌اند. اگر از مردم سوریه در مقابل تروریسم حمایت می‌کنیم به خاطر درخواست رسمی دولت مستقر و رسمی سوریه است.
 • امنیت آمریکا و به خصوص رژیم صهیونیستی در این منطقه اهمیت حیاتی برای آمریکایی‌ها دارد. اینکه آنها از هزاران مایل آن سوتر در اینجا حضور مستقیم نظامی دارند و بیشترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در این منطقه گسترش پیدا کرده؛ یا حمایت سیاسی و اقتصادی آمریکا از صدام در زمان جنگ با ایران و حضور گسترده آمریکا در این منطقه نشان از اهمیت این منطقه دارد. ایران بازیگری قدرتمند این منطقه است.
 • در تمام مجموعه‌های امنیتی منطقه د‌و بازیگر مهم وجود دارد: یکی ایران و‌ دیگری آمریکا. سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران همه جا بر مبنای از بین بردن ناامنی و ایجاد ثبات است.
 • در منطقه خلیج فارس بخش مهمی از ایجاد امنیت منابع انرژی جهان بر عهده ایران است و اقتدار امنیتی ایران است که امنیت انرژی در جهان را تأمین کرده است. اروپا باید بداند ایران بر صد در صد منابع انرژی این منطقه سیطره دارد و نباید با اقتدار انرژی ایران دست و پنجه نرم کند. ما یک کشور آفرینشگر نا امنی نیستیم و اگر اینطور بود امروز نباید از خلیج فارس یک‌قطره نفت خارج می شد. در مقابل، این آمریکاست که خالق نا امنی است. اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها باید بدانند که ایران هرگز خود را خلع سلاح نمی‌کند و آن‌ها باید سپاسگزار نقش ایران در تأمین امنیت انرژی جهان باشند. ما هستیم که انرژی را برای آنها امن کرده‌ایم وآنها نباید با قدرت ما بازی کنند.
 • ما با هیچ یک از کشورهای منطقه مشکل نداشته‌ایم و آنها را تهدید نکرده‌ایم، مگر اینکه آنها شروع کننده مشکل برای ما باشند. آمریکا همواره یک‌کشور قدرتمند را به عنوان تهدید معرفی کرده که  «ایران هراسی» در منطقه نیز در همین راستا و مقابله با اقتدار جمهوری اسلامی است.
 • ایران آنقدر قدرتمند شده که در هر نقطه‌ای بتواند شرافتمندانه از خود دفاع کند. امروز‌جنگ یمن هیچ فایده راهبردی برای عربستان ندارد. آنها از داعش حمایت می‌کنند، ما با داعش می‌جنگیم! کدام یک‌منطقی است؟ آنها نخست وزیر یک‌کشور مانند لبنان را گروگان می‌گیرند و ما از لبنان حمایت می کنیم!، کدام یک‌منطقی است؟
 • وقتی کشوری اشتباه تاکتیکی می کند قابل جبران است، اما اشتباه راهبردی قابل جبران نیست. با حمله موشکی آمریکا به سوریه چیزی تغییر نکرد و آمریکایی‌ها باید در راهبرد‌های خود در منطقه بازنگری کنند، زیرا «ساختار‌های قدرت» در «جهان اسلام» شکل گرفته و ساختار‌های قدرتی که انقلاب اسلامی شکل داده، آمریکایی‌ها را در هرجایی دچار مشکل کرده است. امروز تنها راهبردی که آمریکا پیش گرفته بحث خروج از برجام است، اما تحریم‌ها بر ما اثری ندارد و ایران شبیه یک کشور تحریم شده نیست، بلکه تحریم، ظرفیت‌های ما را شکوفا کرده است.
 • به دلیل آنکه ما با ساختار منطقه هماهنگ هستیم، با حضور اندک و صرف انرژی کم کاملا بر منطقه مسلط هستیم، اما آمریکایی ها با هزینه های هنگفت، در «حاشیه» مسائل منطقه هستند. آمریکا تنها در بخشی از منطقه کردستان سوریه تسلط دارد، اما نفوذ ایران در سوریه بسیار گسترده است. امروز آمریکا نمی تواند «هزینه‌های نظامی» را به «منفعت سیاسی» تبدیل کند و این نشان دهنده آن است که آنها باید در نوع نگرششان به منطقه تغییر ایجاد کنند.
 • امروز ملت ایران قادر است از منافع خود در هر نقطه دفاع کند. ما تا فتح قله‌های بزرگ راهی نداریم و قدرت خود را تا حدود زیادی در برابر آسیب‌ها مقاوم کرده‌ایم.
 • همه اعمال جمهوری اسلامی ایران تحت ضوابط قانون بین‌المللی است و هیچگونه تخطی از قوانین وجود ندارد. دشمن می‌خواهد که ما خودمان را خلع سلاح کنیم، این درخواست غیراخلاقی، غیرعقلانی و بلندپروازانه است. «موشک‌»ها سرمایه‌های دفاعی و عناصر اصلی قدرت بازدارندگی ما هستند و ما هرگز نمی‌توانیم بپذیریم که خودمان را از توانمندی بازدارنده محروم سازیم.

برای دریافت گالری تصاویر بر روی لینک تصاویر کلیک نمایید.

گزارش همایش «پاسداشت روز ملی خلیج فارس»

49