گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه دربارۀ یک توافق هسته‌ای سه‌جانبه | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی

شما اینجا هستید

گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه دربارۀ یک توافق هسته‌ای سه‌جانبه

 

منابع خبری از گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهوری آمریکا و همتای روس وی خبر دادند؛ گفتگویی که محوریت آن، تحولات بین‌المللی و همچنین امکان دستیابی به توافق هسته‌ای میان مسکو، واشنگتن و پکن بوده است.

«دمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین اعلام کرد، تماس تلفنی بین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی حدود یک ساعت و نیم طول کشید. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر مطبوعاتی کاخ سفید نیز اعلام کرد که پوتین و ترامپ با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند.

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید گفت که طرفین در مورد وضعیت موجود در کرۀ‌شمالی و ونزوئلا، امکان توافق جدید هسته‌ای بین روسیه، ایالات متحده و چین و همچنین گزارش مولر، مذاکره و گفتگو کرده‌اند.

سندرز با اشاره به بررسی امکان دستیابی به توافق هسته‌ای میان مسکو، واشنگتن و پکن در گفتگوی ترامپ و پوتین، اظهار کرد: «ممکن است این توافق به شکل تمدید توافق جاری میان روسیه و آمریکا در زمینۀ راهبردهای هسته‌ای باشد.»

ترامپ پس از گفتگوی تلفنی با پوتین، در توئیتر خود نوشت که مکالمۀ طولانی و بسیار خوب و مفیدی با رئیس‌جمهوری روسیه داشته و این که کنار آمدن با روسیه و چین از نظر او «چیز خوبی» است. رئیس‌جمهوری آمریکا محورهای این گفتگو را تجارت، اوکراین، کرۀ‌شمالی، کنترل تسلیحات اتمی و ماجرای مداخلۀ روسیه در انتخابات آمریکا اعلام کرد.

منبع خبر: ایسنا

گفتگوی تلفنی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه دربارۀ یک توافق هسته‌ای سه‌جانبه

49