مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح | پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه عالی دفاع ملی

شما اینجا هستید

مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح

مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح

 

 

 

 مقدمه

 

 

دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و نظر سردار ریاست محترم ستاد کل نیروهای مسلح در جهت استفاده بهنه از توانایی علمی نخبگان وظیفه و استعدادهای برتر، اقدام به راه اندازی مرکز راهبردی نخبگان راهبردی نیروهای مسلح نموده است. لذا هماهنگی های لازم با سازمان های لشکری و کشوری که کاربر این مهم می باشند صورت پذیرفته و این مرکز از روز شنبه مورخه 17 تیر 1396 از طریق راه های ارتباطی ذیل پذیرای جذب و بکارگیری نخبگان و استعدادهای برتر همکار دفاعی می باشد.

 

راه های ارتباطی :

رایانامه :Samna@sndu.ac.ir

کانال مرکز در پیام رسان سروش :@Nokhbegan_Sndu

لینک دانلود پیام رسان سروش :http://android.sapp.ir/

تلفن : 3 -27353380  و 22951973

آدرس : تهران اتوبان شهید بابایی بعد از خروجی هنگام ضلع شمال اتوبان دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح

 

 

 

فرایند همکاری با نخبگان وظیفه و دانشجویان کسر خدمت

 

 

مسیر الف- اولین مراجعه نخبگان وظیفه (برای ورود به فرایند هدایت و جذب):

۱. به آدرس سایت دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات کاربردی (داعا) به آدرس www.sndu.ac.ir و یا کانال سروش @nokhbegan_sndu مراجعه و سپس فایل اطلاعات اوليه همكاري علمي را دانلود کنید.

۲. در کانال سروش یکی از دو شماره تلفن همراه کاربر مندرج در را نیز یادداشت کرده و در گوشی خود ذخیره کنید.

۳. اطلاعات اولیه خود را در فرم وارد و به یکی از ۲ طریق زیر فایل Word آن را برای ما ارسال نمایید.

                ۱. در کانال سروش به یکی از دو تلفن همراه ارسال کنید.

                ۲. به آدرس رایانه ما (samna@sndu.ac.ir) بفرستید.

۴. از طریق تلفن همراه و کانال سروش یک پیغام و کد پیگیری دریافت خواهید کرد.

۵. برای جایابی و بررسی همکاری با لحاظ پیشنهاد خودتان و براساس اعلام نیاز سازمان نیروهای مسلح، ظرف حداکثر یک هفته، شما بطور کتبی به یکی از سازمان‌های دفاعی معرفی می‌شوید و نتیجه و چگونگی ارتباط با آن سازمان از طریق پیامک تلفن همراه به شما اطلاع داده می‌شود.

۶. لازم است در مهلت مقرر به سازمان تعیین شده بصورت حضوری مراجعه نمایید و بهتر است که قبلاً گزارشی از سوابق علمی خودتان را تهیه کرده باشید. سفارش ما این است که شما توانمندی‌های فعلی و تجربیات گذشته خود را برای مسئولان دفاعی بیان کنید، ولی تأکید نداشته باشید که فقط در همان راستا و مسیر تجربیات قبلی خودتان، طرح دفاعی به شما واگذار شود، بلکه اجازه دهید که کارشناسان دفاعی با توجه به سابقۀ علمی، شما را به مسیرهای جدیدی برای حل مسائل خودشان راهنمایی کنند و شما نیز ورود به حل مسائلی که بظاهر برای شما تازگی دارد را شجاعانه بپذیرید.

۷. پیش‌بینی ما این است که فرایند توافق برای موضوع همکاری و تهیۀ یک پیشنهاده (Proposal) و اخذ نامۀ موافقت از سازمان دفاعی حدوداً ۲ هفته زمان می‌برد. مدارک لازم در این مرحله: ۲ قطعه عکس 4×3، تصویر شناسنامه و کارت ملی، تکمیل فرم همکاران، گواهی وضعیت تحصیلی از دانشگاه مربوط و یک نسخه از پیشنهاده می‌باشد.

۸. نامۀ موافقت سازمان همراه با متن پیشنهاده از طریق درگاه داخلی نیروهای مسلح برای ما ارسال می‌شود و به شما از طریق پیامک تلفن همراه اطلاع داده می‌شود.

۹. پس از دریافت موافقت سازمان دفاعی و انجام پاره‌ای ملاحظات و بررسی‌های مدیریت دانشی توسط کارشناسان مرکز نخبگان راهبردی نیروهای مسلح (داعا)، در صورت بلااشکال و مثبت بودن، نامۀ موافقت و شروع بکار به سازمان دفاعی اعلام می‌شود و از طریق پیامک تلفن همراه به آگاهی شما خواهد رسید. در صورت مثبت بودن نتیجه، تاریخ شروع بکار نخبه وظیفه، همان تاریخ موافقت سازمان خواهد بود. درصورت منفی بودن نتیجۀ بررسی، نخبه وظیفه به سازمان دفاعی دیگری معرفی خواهد شد.

۱۰. طول خدمت و همکاری علمی نخبه وظیفه ۱۴ ماه می‌باشد و پس ارزیابی مدیریت دانشی آن توسط مرکز نخبگان، نخبه وظیفه برای انجام دورۀ آموزشی ویژه معرفی می‌شود. پس از گذراندن این دوره، خاتمۀ خدمت نخبه وظیفه به سازمان نظام وظیفه برای صدور کارت پایان خدمت معرفی می‌شود. (البته انجام دورۀ آموزشی ویژه تحت شرایطی در زمان‌های دیگری نیز امکان‌پذیر است.)

۱۱. لازم است سازمان دفاعی در طول ۱۴ ماه همکاری نخبه وظیفه با ایشان، حداقل ۵ گزارش دوره‌ای از پیشرفت همکاری را برای مرکز نخبگان راهبردی نیروهای مسلح (داعا) ارسال نماید. (همکاری نخبه وظیفه در این زمینه می‌تواند تسهیل‌گر و بسیار مفید باشد.)

۱۲. مرکز نخبگان راهبردی نیروهای مسلح (داعا) در حال گردآوری نیازهای سازمان‌های دفاعی به رشته‌ها و گرایشات علمی دانشگاهی و همچنین عناوین پژوهشی مورد نیاز می‌باشد که پس از آماده شدن در همین سایت باطلاع می‌رسد تا جایابی و همکاری نخیگان وظیفه بهتر و سریعتر صورت گیرد.

مسیر ب مراجعۀ دوم و بیشتر نخبگان وظیفه برای پیگیری بکارگیری و یا امور اداری:    

نخبگان وظیفه پس از شروع همکاری با سازمان‌های دفاعی ممکن است به برخی پشتیبانی‌ها در حیطۀ قانون از مرکز راهبردی نخبگان دفاعی نیاز داشته باشند، کانال ارتباطی سروش @nokhbegan_sndu و رایانامه samna@sndu.ac.ir مخصوص این امر می‌باشد. در صورت تشخیص کارشناس مرکز، امکان مراجعۀ حضوری نیز فراهم خواهد شد.

مسیر ج اولین مراجعۀ متقاضیان کسر خدمت:

برابر نظر و موافقت مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا، از ابتدای سال ۱‍۳۹۴ استفاده از فرصت در حین تحصیل دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و بالاتر برای اجرای طرح‌های پژوهشی دفاعی و معادلسازی آن‌ها با کسری از خدمت نظام وظیفۀ آنان، بمدت ۵ سال تمدید شده است.

۱. اگر دانشجویان عزیز در کلیۀ رشته‌ها بموقع به سازمان‌های نیروهای مسلح مراجعه نمایند، می‌توانند با هماهنگی با نیازهای علمی این سازمان‌ها، حتی محتوای علمی ۲ واحد درسی سمینار و ۶ واحد درسی پایان‌نامه‌های خود را برابر و یا در مسیر طرح‌های تحقیقاتی دفاعی انجام دهند و با ارائۀ نتایج آن‌ها به سازمان مربوط، بهرۀ مظاعف معادل کسر خدمت هم دریافت نمایند.

۲. علاوه بر استفاده از این نوع همکاری علمی دانشجویان بعنوان کسری از خدمت، این فرایند بویژه با هماهنگی بیشتر بین دانشگاه و سازمان دفاعی ذینفع و انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری ساده، می‌تواند به حمایت مالی از پایان‌نامه‌های دانشجویان این مقاطع از طرف دفاع نیز منجر شود و جزو کارنامۀ پایان‌نامۀ کاربردی اساتید و دانشجویان محترم قرار گیرد.

۳. قرار است که مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح (داعا) از مرداد ماه ۱۳۹۶ با مدیریت دانش فرایند همکاری دانشجویان بصورت نخبه وظیفه و یا کسر خدمت، به دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه‌ها کمک نماید تا بموقع بسمت نیازهای دانشی و سازمان‌های دفاعی مربوط برای همکاری هدایت شوند و فرایند جذب و همکاری زودتر و مفیدتر انجام شود. این نیازهای دانشی و سازمان‌های دفاعی بزودی در همین سایت به آگاهی می‌رسد.

۴. دانشجویان محترم با آشنا شدن به نیازهای علمی گفته شده از ۲ مسیر زیر آمادگی خود را برای همکاری بصورت کسر خدمت اعلام می‌نماید:

·         تکمیل فرم اطلاعات اولیه از طریق اتصال به سامانه @nokhbegan_sndu و ارسال فرم تکمیل شده از طریق همان سامانه و یا رایانامه samna@sndu.ac.ir به مرکز راهبردی نخبگان نیروهای مسلح (داعا). همکاران دفاعی در این مرکز به محض دریافت اطلاعات و درخواست دانشجویان برای همکاری، ایشان را به واحدهای علمی دانشگاه عالی دفاع ملی و یا با ملاحظۀ پیشنهاد وی در آن فرم، به سازمان‌های نیروهای مسلح مربوط معرفی می‌نمایند و مراتب را به اطلاع دانشجویان خواهند رساند. این مرکز از طریق سامانه مدیریت دانش دفاعی داخلی، مراتب هدایت، جذب، مدیریت دانشی و اعلام مجاز بودن عنوان طرح، مسیر همکاری دانشجویان و نتایج انجام طرح‌های کسر خدمت را پیگیری خواهد کرد و تا پایان مدت همکاری دانشجویان آمادگی دارد که در حل مشکلات احتمالی با دانشجویان و سازمان دفاعی مربوط همکاری داشته باشد.

·         مراجعه مستقیم به سازمان‌های دفاعی و طی کردن مسیر توافق و همکاری با آن سازمان. این مرکز از طریق سامانه مدیریت دانش دفاعی داخلی از موافقت اولیۀ دانشجویان با سازمان‌های دفاعی آگاهی می‌یابد و پس از تأیید مدیریت دانشی آن و اعلام مجاز بودن عنوان طرح، همکاری با سازمان دفاعی آغاز گردیده و این مرکز از طریق همان سامانه مدیریت دانش دفاعی داخلی، مراتب هدایت، جذب، مسیر همکاری دانشجویان و نتایج انجام طرح‌های کسر خدمت را پیگیری خواهد کرد و تا پایان مدت همکاری دانشجویان آمادگی دارد که در حل مشکلات احتمالی با دانشجویان و سازمان دفاعی مربوط همکاری داشته باشد.

 

پاسخ به برخی سؤال‌های متداول مرتبط با کسر خدمت

 

 

سؤال ۱.  هر دانشجو چند طرح کسر خدمت می‌تواند داشته باشد؟

جواب ۱.هر دانشجو در طول همکاری خود با سازمان‌های دفاعی می‌تواند بطور غیرهمزمان مجری حداکثر ۲ طرح تحقیقاتی باشد. ولی امکان دریافت طرح دوم، منوط به اتمام طرح اول و اعلام رسمی خاتمۀ آن می‌باشد. ضمناً طرح دوم می‌تواند از سازمان دفاعی دیگری باشد.

سؤال ۲.آیا با یک طرح می‌توان معادل ۱۹ ماه کسر خدمت گرفت؟

جواب ۲.بله امکان‌پذیر است. هم اکنون طبق آئین‌نامه، اگر رسالۀ دکتری دانشجویان به سفارش سازمان‌های نیروهای مسلح تعریف و اجرا شود، معادل ۱۹ ماه کسر خدمت محسوب می‌شود و حتی نیاز به ارزیابی مجدد توسط دفاع ندارد. در اغلب موارد امکان تعریف و تکمیل پیشنهاده (Proposal) برای موضوعی ۱۹ ماهه بسیار دشوار خواهد بود و یا وقت دانشجویان اجازه نمی‌دهد. در موضوعات فنی که منتهی به ساخت نمونۀ محصول، تست، بهینه‌سازی و یا بکارگیری می‌شود، امکان تعریف طرحی ۱۹ ماهه وجود دارد، هرچند که حتی در این مواقع هم بهتر است که کل طرح به ۲ پروژۀ کوچکتر تقسیم شود.

سؤال ۳.آیا سربازان با مدرک کارشناسی‌ارشد و یا دکتری می‌توانند در حین خدمت سربازی طرح کسر خدمت دریافت کنند؟

جواب ۳.بلی، ولی فقط از همان یگان خدمت خود. مثلاً  اگر فردی در ارتش خدمت می‌کند، فقط می‌تواند از یگان‌های ارتش طرح کسر خدمت دریافت کند و برای اخذ طرح کسر خدمت مثلاً از سازمان‌های وزارت دفاع، منوط به ارائۀ مجوز کتبی از بالاترین یگان خدمتی مربوط خود در ارتش می‌باشد. این نکات شامل سربازان امریه نیز می‌شود.

سؤال ۴.آیا پایان‌نامه (ارشد یا دکترا) می‌تواند طرح کسر خدمت محسوب و ارزیابی شود؟

جواب ۴.بله ولی منوط به آن است که عنوان پایان‌نامه به سفارش و درخواست سازمان دفاعی تصویب و با هماهنگی و نظارت آن سازمان دفاعی اجراء شده باشد. (ضمناً به جواب ۲ نیز توجه شود).

سؤال ۵.آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشتۀ تحصیلی خودشان پژوهش کسر خدمت انجام دهند؟

جواب ۵.این امر بطور کلی مورد پذیرش سازمان‌های دفاعی نیست، ولی در شرایطی خاص و پس از احراز توانمندی فرد متقاضی در انجام پژوهش، امکان‌پذیر است.

سؤال ۶.آیا استفاده از مزایای طرح کسر خدمت برای دانشجویان با اعتقادات مذهبی متفاوت، یکسان است؟

جواب ۶.هیچ محدودیتی در استفاده از این طرح برای کلیۀ افراد دارای فرق و ادیان رسمی کشور وجود ندارد.

سؤال ۷.آیا پس از تصویب طرح کسر خدمت، امکان انصراف و یا تغییر عنوان وجود دارد؟

جواب ۷.بطور کلی برای هیچ سازمان دفاعی رویۀ خوشایندی نیست و چه بسا چنانچه بدلیل این انصراف، سازمان دفاعی دچار خسارت شود و با انصراف موافقت ننماید. ولی در هر صورت، اعلام انصراف باید کتبی بوده و پذیرش آن از طرف سازمان، تابع شرایط هر طرح می‌باشد.

سؤال ۸.آیا برای انجام طرح کسر خدمت حضور مستمر در سازمان‌ دفاعی ضروری است؟

جواب ۸.جواب این سؤال بطور کلی منفی است. ولی بنابر نوع طرح، لزوم مشاوره با ناظر، استفاده از امکانات پژوهشی و مانند این موارد، ممکن است حضور فیزیکی افراد لازم باشد. سفارش کلی در این زمینه، ارائۀ گزارشات دوره‌ای و ارتباط با مشاور و ناظر طرح (مثلاً ۵ بار در طول انجام کسر خدمت) می‌باشد وموجب می شود که ارزیابی و نظارت سازمان از انجام طرح بخوبی صورت‌ گیرد و تأیید نهایی بهتر و راحت‌تر انجام شود.

سؤال ۹.آیا تدوین و چاپ مقاله از نتایج طرح تحقیقاتی کسر خدمت مجاز است و به مدت کسر خدمت اضافه می‌شود؟

جواب ۹.چاپ مقاله و بطور کلی نشر نتایج در خارج از حوزۀ دفاع با هماهنگی و کسب مجوز از سازمان دفاعی مربوط امکان‌پذیر است، اما طبق آئین‌نامه‌های فعلی داشتن مقاله از نتایج طرح انجام شده، امتیاز مجزایی برای کسر خدمت ندارد. ولی بدیهی است که تدوین مقالۀ فاخر و چاپ در نشریات معتبر، حاکی از بالا بودن کیفیت طرح انجام شده دارد و سازمان‌های دفاعی مربوط در ارزیابی نهایی و تعیین میزان کسر خدمت، این موضوع را در نظر خواهند گرفت.

سؤال ۱۰.آیا استفاده از امتیاز طرح‌های کسر خدمت برای دانشجویان خارج از کشور هم امکان دارد؟

جواب ۱۰.پاسخ این سؤال بطور کلی مثبت است و بستگی به شرایط سازمان و فرد دارد و تا کنون مواردی هم بوده است.

سؤال ۱۱.آیا ترجمه می‌تواند بعنوان طرح کسر خدمت محسوب شود؟

جواب ۱۱.برابر آئین‌نامه‌های موجود، ترجمۀ آثار دفاعی فاخر از زبان فارسی به زبان‌های زندۀ دنیا می‌تواند بعنوان طرح کسر خدمت محسوب شود. ترجمۀ متون مورد نیاز دفاع از دیگر زبان‌ها به فارسی، فقط برای دانشجویان زبان‌های خارجی مورد قبول می‌باشد. لیکن ترجمۀ متون علمی توسط دیگر دانشجویان بشرطی مورد پذیرش است که در راستای طرح تحقیقاتی ایشان باشد.

سؤال ۱۲.آیا وجود استاد راهنمای دانشگاهی خارج از حوزۀ دفاع برای تصویب طرح کسر خدمت ضروری است؟

جواب ۱۲.بصورت کامل ضرورت ندارد، ولی از طرف سازمان‌های دفاعی بسیار مورد تأکید است و در پذیرش عنوان و پیشنهاده طرح (Proposal) تأثیر بالایی دارد. آشنا شدن اساتید محترم با نیازهای پژوهشی و علمی حوزۀ دفاع که در مسیر اجرای طرح‌های کسر خدمت حاصل می‌شود، بسیار در توسعه و مدیریت دانش سازمان‌های دفاعی اهمیت دارد، صرف نظر از این که راهنمایی و نظارت علمی اساتید محترم در ارتقاء کمی و کیفیت انجام طرح‌های کسر خدمت تأثیر بسزایی دارد و به پذیریش نتایج طرح، ارزیابی‌‌های دوره‌ای و نهایی و تأیید خاتمه‌یافتگی این طرح‌ها توسط سازمان دفاعی مربوط بسیار کمک می‌نماید.

 

از طریق کانال سروش @nokhbegan_sndu و یا آدرس رایانامه (samna@sndu.ac.ir)، آمادگی پاسخ به سؤالات و ابهامت دانشجویان عزیز هستیم.

 

49