ساخت ناو اطلاعاتی اقیانوس‌پیما در آینده نزدیک

۲۱ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۰ کد : ۴۰۲۶ اخبار دفاعی اخبار ملی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۴۴۷
ساخت ناو اطلاعاتی اقیانوس‌پیما در آینده نزدیک

امیر دریادار «حسین خانزادی»، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه (۱۹ تیر ۱۴۰۰) با حضور در برنامۀ نگاه یک طی سخنانی اظهار داشت: «اقیانوس هند به عنوان سومین اقیانوس بزرگ جهان در سال‌های اخیر با دزدی دریایی مواجه شد و کانون‌های ناامنی در خلیج عدن شکل گرفت و این باعث شد کشورهای منطقه هوشیاری بهتری پیدا کنند.»

وی افزود: «نیروهای دریایی معنادار در شرق و شمال اقیانوس هند حضور دارند، نیروی دریایی ایران هم در شمال اقیانوس هند به عنوان یک نیروی دریایی که قدرت اقیانوس‌پیمایی دارد مطرح است.» فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: «میزبانی دورۀ ششم اجلاس آیونز در سال ۱۳۹۷ به عهدۀ ایران گذاشته شد و در همان اجلاس کشور فرانسه به عنوان میزبان بعدی مطرح شد. در همان اجلاس به فرانسوی‌ها گفتیم که قرار است کجا اجلاس بعدی را برگزار کنید؟ گفتند در پاریس و ما گفتیم که شما به دلیل حضور در جزیرۀ ریونیون در این اجلاس حضور دارید و باید اجلاس بعدی را در این جزیره برگزار کنید.»

دریادار خانزادی تصریح کرد: «در حاشیۀ این اجلاس با فرماندهان نیروهای دریایی آلمان و هلند و فرانسه ملاقات داشتیم و مواضع قاطع جمهوری اسلامی ایران را در مورد ائتلاف‌های منطقه‌ای که آن‌ها هم عضو آن هستند مطرح کردیم و آن‌ها هم گفتند که این مواضع را به کشورهای خود منتقل می‌کنند و به نظر می‌رسد اروپایی‌ها قصد دارند راه خود را از آمریکایی‌ها جدا کنند.» وی ابراز کرد: «در دیدار با فرماندۀ نیروی دریایی فرانسه نقشه‌ای از خلیج فارس را پهن کردیم و موقعیت ناوهای کشورهای مختلف را نشان دادیم. در این دیدار مطرح کردم که چه معنی دارد وقتی ناامنی در خلیج عدن وجود دارد شما در منطقه خلیج فارس ائتلاف تشکیل می‌دهید؟ فرمانده نیروی دریایی فرانسه گفت که نظر شخصی من هم با شما موافق است.»

دریادار خانزادی مطرح کرد: «به نظر می‌رسد اروپایی‌ها تحت فشار آمریکایی‌ها هستند و این آمریکا است که در این میان شیطنت می‌کند.» فرمانده نیروی دریایی ارتش دربارۀ مرکز هماهنگی امنیت دریایی عنوان کرد: «مدت زیادی بود به فکر تشکیل مرکزی بودیم تا تلاش‌های امنیت‌آفرین دریایی در اجلاس آیونز را هدایت کند. این مرکز برای اولین بار در منطقه آزاد چابهار در حال تأسیس است. تلاش اصلی این مرکز جمع‌آوری داده‌های سفید و تسلط و اشراف بر منطقه شمال اقیانوس هند است. این اطلاعات باید بین کشورها به اشتراک گذاشته شود و جلوی هرگونه فعالیتی که مخل امنیت دریاست گرفته شود. این مرکز همچنین می‌تواند عملیات‌های دریایی را نیز هدایت کند.» وی ادامه داد: «همین الان نیروی دریایی ارتش با تمام کشورهای عضو آیونز به صورت برخط ارتباط دارد.»

دریادار خانزادی دربارۀ اعزام ناوگروه ارتش به اقیانوس اطلس عنوان کرد: «ناو مکران یک بندر متحرک دریایی است و این ناو می‌تواند ظرفیت خوبی برای حضور ناو گروه‌های ما در دریاهای آزاد باشد. ناو سهند نیز از روزی که ساخته شده است ۴۰۰ روز دریانوردی کرده است و این گویای این است که یک ظرفیت بزرگ دانشی در جوانان این کشور وجود دارد.» فرمانده نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: «امروز در منطقه اقیانوس اطلس این ما هستیم که در حال تولید روند هستیم، البته بخشی از این حضور هم دلیلش این است که آمریکایی‌ها می‌گفتند ایرانی‌ها قادر به حضور در اقیانوس اطلس نیستند. وقتی ناوگروهی از جمهوری اسلامی در محدودۀ دماغه امید نیک و اقیانوس اطلس حضور پیدا می‌کند دارای پیام خاصی است. ما اصلاً برنامه‌ای برای حضور در خلیج مکزیک نداشتیم. نگرانی‌های آمریکا از این است که امروز برای اولین بار در تاریخ ایران دروازه‌های اقیانوس اطلس به روی ما گشوده است.»

وی ادامه داد: «رهبر معظم انقلاب روزی به ما گفتند برنامه‌ریزی کنید تا در کشوری مانند گامبیا که آمریکایی‌ها از آنجا برده‌داری را شروع کردند بروید. حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی که نماینده کشوری است که حامی مستضعفان است نیز دارای پیام خاصی است. اتفاقاً هفتۀ گذشته ناوگروه ما در این کشور حضور داشت.» فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: «آمریکایی‌ها طی سالیان گذشته در اطراف ما پایگاه ایجاد کردند و امروز وقتی ما در فاصله پنج هزار کیلومتری از آن‌ها حضور داریم به وحشت افتاده‌اند، این وحشت به دلیل آن است که حضور ایران هیمنه آمریکا را می‌شکند.» امیر خانزادی اظهار داشت: «امروز اقدامات تروریستی دریایی در دریای سرخ در حال اجراست و در شرایطی که فروش نفت ایران تحریم است آن‌ها به دنبال ضربه زدن به نفتکش‌های ما هستند و ما حدود دو سال است که از ابتدای دریای سرخ تا کانال سوئز و به عکس نفتکش‌ها را اسکورت می‌کنیم.» وی دربارۀ ارتباط نیروی دریایی ارتش با شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: «یک شرکت دانش‌بنیان داخلی موفق شده است طی شش ماه یک موتور دیزل دریایی را طراحی کند و بسازد. ما در نیروی دریایی یک مرکز نوآوری دریایی هم در دست احداث داریم. همین جوانان به ما قول ساخت یک ناوشکن سنگین را نیز داده‌اند، بر همین اساس ما پیشنهاد ایجاد یک کارخانۀ نوآوری‌های صنعت دریایی داده‌ایم تا در اختیار این جوانان قرار دهیم. در دیدار با فرمانده نیروی دریایی ارتش آلمان از دستیابی به موتورهای MTU آلمانی صحبت کردم و او گفت که از این موتورها غفلت نکنید. پس از اینکه از اجلاس آیونز برگشتیم جوانان آمدند و گفتند که این موتور را داخل کشور ساخته‌اند و نام آن را MAC گذاشته‌اند.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش دربارۀ وضعیت امنیت مرزهای آبی کشور مطرح کرد: «امنیت مرزهای آبی ما بسیار بالاست و امکان ندارد شناوری قصد تقرب به این منطقه را داشته باشد و لحظه به لحظه مورد رصد و پایش قرار نگیرد. پهپادهای نیروهای دریایی و هوایی ظرفیت خوبی را ایجاد کرده‌اند و مناطقی که در محدوده مأموریت ارتش است و حتی مناطقی که در محدوده مأموریت سپاه است در امنیت کامل قرار دارد.» امیر خانزادی عنوان کرد: «اینکه رژیم صهیونیستی در جغرافیای ما حضور پیدا کند مانند یک خواب و سراب است.» وی دربارۀ ساخت هواناو بومی گفت: «طرح ساخت این هواناو را گام به گام دنبال کرده‌ام و وزارت دفاع وعده داده است که این هواناو را که مجهز به موشک است در آذر ماه به نیروی دریایی تحویل دهد. در ایام سالگرد دفاع مقدس پیش‌بینی الحاق ناوشکن دماوند و ناو کنارک به نیروی دریایی را کرده‌ایم. در آینده‌ای نه چندان دور اولین شناور اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش که یک شناور اقیانوس‌پیما است به نیروی دریایی ارتش ملحق می‌شود.»

منبع خبر: پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران

کلید واژه ها: دریایی نیروی دریایی فرمانده نیروی دریایی نیروهای دریایی دریایی ارتش نیروی فرمانده نیروی نیروی دریایی ارتش ارتش فرمانده نیروی دریایی ارتش


( ۱ )

نظر شما :