ایران و تلاش بنت برای فریب و به دام انداختن بایدن

ایران و تلاش بنت برای فریب و به دام انداختن بایدن

۱۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۰ کد : ۴۴۹۵ تحلیل راهبردی
تعداد بازدید:۱۰۰۵
با اشاره به حق قانونی ایران برای دفاع و اقدام متقابل در برابر هر نوع تهدید؛ پیش از این، مقامات آمریکا به رژیم صهیونیستی هشدار داده‌اند که مشارکت آمریکا در هر نوع اقدام خرابکارانۀ رژیم صهیونیستی علیه ایران به نفع آمریکا نیست و ممکن است پایگاه‌ها و سربازان آمریکایی در منطقه مورد هدف قرار گیرند
ایران و تلاش بنت برای فریب و به دام انداختن بایدن

«رحمن قهرمان‌پور»، کارشناس مسائل بین‌الملل، نخستین دیدار «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا و «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را بیش از آنچه به لحاظ خارجی برای رژیم صهیونیستی مهم باشد، دارای اهمیت داخلی برای این رژیم ارزیابی و خاطرنشان کرد: «دولت ائتلافی بنت و یائیر لاپید، دولتی شکننده است و نتانیاهو بارها تأکید کرده عمر این دولت به شش ماه هم نخواهد رسید. در این شرایط از ابتدای روی کار آمدن بنت، در محافل سیاسی رژیم صهیونیستی، گمانه‌زنی‌هایی مطرح بود که دولت بایدن تا چه میزان از آن حمایت خواهد کرد.»

وی دریافت یک میلیارد دلار کمک مالی از آمریکا برای تقویت گنبد آهنین و همچنین مسئلۀ تعلیق ویزا میان دو طرف را از جمله موضوعات مورد اختلافی و بحث شده در این دیدار عنوان کرد و ادامه داد: «مهم‌ترین مسئلۀ مورد اختلاف که البته دو طرف در رابطه با آن توافقاتی هم دارند، موضوع ایران بود. قبلاً در دیداری که رئیس موساد و نهادهای اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی با «جک سولیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا، داشتند او به صراحت اعلام کرده بود که سیاست دولت بایدن این است که مذاکرات با ایران را پیش ببرد و در آن دیدار مقامات صهیونیست مخالفت شدید خود را اعلام کرده بودند.»

قهرمان‌پور یادآور شد: در آن دیدار بر سر دو مسئله توافق شده بود، اول اینکه اگر قرار باشد احیاناً رژیم صهیونیستی اقدامی علیه ایران انجام دهد آمریکا در جریان باشد و غافلگیر نشود و دیگر اینکه اقدامات این رژیم پیش از انجام، توسط آمریکا افشا نشود و همین‌طور، اگر احیاناً آمریکا به دنبال اقدامی باشد، رژیم صهیونیستی آن را لو ندهد. این توافق انجام شده بود و بنت امیدوار بود در این سفر بتواند، با توجه به توقف مذاکرات وین، فشار بیشتری به واشنگتن بیاورد که امتیازات بیشتری به تل‌آویو بدهد.

وی با بیان اینکه موضوع ایران، همچنان موضوع اختلافی میان تل‌آویو و واشنگتن است، اضافه کرد: «با اینکه عمدۀ یهودی‌ها به بایدن رأی داده‌اند و گفته می‌شود آن‌ها عموماً مخالف نتانیاهو بودند؛ اما آمریکا هم سیاست خود را قبلاً اعلام کرده و رژیم صهیونیستی تنها یکی از موضوعات آن است و چون عزم آمریکا این است که حضور خود را در منطقه کاهش دهد، رژیم صهیونیستی همۀ تلاش خود را به کار گرفته و خواهد گرفت که آمریکا از منطقه خارج نشود؛ چرا که مهم‌ترین حامی و متحد راهبردی آن است.» قهرمان‌پور به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای همراه کردن بایدن با خود علیه ایران اشاره کرد و افزود: «با این حال تاکنون آمریکایی‌ها به این درخواست پاسخ مثبت نداده‌اند و مسئلۀ کاهش حضور نیروهای نظامی آمریکا در منطقه و خروج نظامیان، مسئله‌ای فراتر از روابط ویژه و راهبردی تل‌آویو و واشنگتن است. با اینکه در کشور ما و برخی کشورهای دیگر برخی معتقدند واشنگتن را تل‌آویو اداره می‌کند، اما واقعیت این است که قدرت نفوذ رژیم صهیونیستی در واشنگتن محدود است.»

وی با اشاره به اظهارات بایدن در دیدار با بنت مبنی بر اینکه در صورت شکست دیپلماسی دربارۀ ایران، گزینه‌های دیگری وجود دارند، به حق قانونی ایران برای دفاع و اقدام متقابل در برابر هر نوع تهدید پرداخت و ادامه داد: «آمریکا درگذشته نیز این‌گونه اظهارات را مطرح کرده است، اما در کنار آن این هشدار را هم داده‌اند که مشارکت آمریکا در هر نوع اقدام خرابکارانۀ رژیم صهیونیستی علیه ایران به نفع آمریکا نیست و ممکن است پایگاه‌ها و سربازان آمریکایی در منطقه مورد هدف قرار گیرند. اکنون هم آمریکا نسبت به پیامدهای این تهدیدات توجه دارد.» قهرمان‌پور گفت: «هر چند رژیم صهیونیستی یکی از عوامل مهم در محاسبات آمریکا است؛ اما باید در نظر داشت، این رژیم تنها یکی از این عوامل است! کشورهایی مانند عربستان، امارات، قطر و دیگر کشورها هم برای آمریکا اهمیت دارند؛ بنابراین تنها به راضی کردن رژیم صهیونیستی فکر نمی‌کند.»

به گفتۀ این کارشناس مسائل بین‌الملل، رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند به دنیا بگوید همچنان روابطش با آمریکا ویژه است و نفوذ بالایی دارند؛ اما دلایل و شواهد متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد حتی در خود واشنگتن اعتراضات و انتقادات نسبت به امتیازگیری‌های رژیم صهیونیستی از آمریکا بیشتر شده است. چندی پیش نشریۀ «هیل» در مقالۀ مفصلی نوشت که رژیم صهیونیستی مشکل امنیتی ندارد و تنها با بزرگ‌نمایی و ادعای ناامنی در منطقه به دنبال پول گرفتن از آمریکا است. رژیم صهیونیستی علاوه بر چهار میلیارد دلاری که سالانه از آمریکا دریافت می‌کند، سالانه انواع کمک‌های نظامی هم می‌گیرد؛ اگر آمریکا حضورش را در منطقه کاهش دهد، این درآمدها را از دست می‌دهد. واقعیت این است که نفوذ رژیم صهیونیستی در قیاس با گذشته در حال کاهش است.

این تحلیلگر به برخی گزارش‌ها در خصوص جزئیات نقشۀ راهبردی صهیونیست‌ها علیه ایران با عنوان راهبرد مرگ با هزاران بریدگی و اقدامات کوچک در جبهه‌های متعدد پرداخت و گفت: «رژیم صهیونیستی همواره چنین طرح‌هایی را علیه ایران در دستور کار داشته است. در واقع آن‌ها به آمریکا گفته‌اند اگر نتوانید از طریق مذاکره برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنید، ما از طریق خرابکاری آن را متوقف می‌کنیم. آن‌ها مدعی هستند که خرابکاری‌هایشان علیه برنامه هسته‌ای ایران، مؤثر بوده است اما دربارۀ آن اجماع نظر وجود ندارد. حتی در آمریکا هم نمی‌پذیرند که این خرابکاری‌ها باعث کند شدن برنامه هسته‌ای ایران شده باشد.»

قهرمان‌پور در خصوص ضرورت پیگیری حقوقی این تهدیدها علیه کشورمان و همچنین حق دفاع از خود، تصریح کرد: «اگرچه ما می‌توانیم علیه تهدیدات رژیم صهیونیستی به مراجع بین‌المللی شکایت کنیم، لیکن با توجه به ناکارآمدی آن‌ها از یک طرف و عدم پایبندی این رژیم به حقوق و قواعد بین‌المللی از طرف دیگر، محفوظ دانستن حق پاسخگویی، دفاع و اقدام متقابل گزینه کاراتری خواهد بود.»

منبع تحلیل: شورای راهبردی روابط خارجی

توضیح: «گزارشات و تحلیل‌های راهبردی ارائه شده از منابع معتبر داخلی و خارجی صرفاً برای آشنایی و تنویر افکار نخبگان و مدیران راهبردی کشور با تحلیل‌های راهبردی روزآمد بوده و لزوماً منطبق با دیدگاه‌ها و نظرات دانشگاه عالی دفاع ملی نمی‌باشد.»

کلید واژه ها: رژیم رژیم صهیونیستی آمریکا صهیونیستی ایران علیه ایران برنامه هسته ایران هسته ایران علیه راهبردی


نظر شما :