همۀ مناطق تحت اشغال باید به آغوش سوریه بازگردد

۱۸ مهر ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۸ کد : ۴۸۴۷ اخبار سیاسی اخبار اصلی اخبار منطقه ای
تعداد بازدید:۱۲۸۱
همۀ مناطق تحت اشغال باید به آغوش سوریه بازگردد

دکتر «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه (۱۷ مهر ۱۴۰۰) پس از ورود به دمشق، در محل کاخ ریاست جمهوری سوریه با «بشار اسد»، رئیس‌جمهور این کشور دیدار و در خصوص گسترش روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و موضوعات بین‌المللی گفت‌وگو نمود. در این ملاقات تقویت و تعمیق هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه میان دو کشور مورد تأکید قرار گرفت. همچنین در خصوص تحولات افغانستان یمن و عراق و سوریه تبادل نظر به عمل آمد.

وزیر امور خارجه کشورمان تماس‌های گسترده میان مقامات عالی دو کشور را نشانگر عمق روابط میان ایران و سوریه خواند و پیروزی‌های سیاسی، بین‌المللی و میدانی سوریه را تبریک گفت و اظهار داشت: «فضای دیپلماتیک در نشست‌های اخیر مجمع عمومی سازمان ملل نشانگر آن بود که اوضاع به نفع سوریه تغییر کرده است.» دکتر امیرعبداللهیان ضمن تشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبالِ تحولات افغانستان اظهار داشت: «ما با همۀ طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان در ارتباط هستیم و آن‌ها را دعوت به تشکیل دولت فراگیر می‌کنیم.» وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به عملگرا بودن دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: «ما یک برنامۀ توسعه پایدار اقتصادی را در نظر داریم که حتی با فرض تداومِ تحریم‌های ظالمانه علیه ایران آن را دنبال خواهیم کرد، البته به زودی به مذاکرات وین باز می‌گردیم و موضوع راستی آزمایی و دریافت ضمانت‌های لازم برای اجرای تعهدات از سوی طرف‌های غربی را مد نظر داریم. اگر این مذاکرات به نتیجه رسید ما از آن برای تسریع در اجرای برنامۀ توسعه کشورمان بهره خواهیم گرفت ولی پیشبردِ برنامه را متوقف آن نخواهیم کرد.»

رئیس‌جمهور سوریه در این ملاقات اظهار داشت: «در مدت کمی که از دیدار قبلی ما می‌گذرد تحولات زیادی رخ داده است که به نفع همۀ ما بوده است. ما توانستیم انتخابات ریاست جمهوری را با موفقیت برگزار کنیم. خروج آمریکا از افغانستان نشان ظهورِ محورهای جدید و افول و زوال محور غربی می‌باشد. کشورهای منطقه و همسایۀ افغانستان می‌دانند که آمریکا مسئولیتِ اعمال و سیاست‌هایش در افغانستان را نمی‌پذیرد.» وی افزود: «جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد و باید برای به موفقیت رسیدن تحولات افغانستان، با کشورهای همسایۀ آن و سایر کشورهای صاحب نقش وارد مذاکره شود چرا که آمریکایی‌ها می‌خواهند بین کشورهای همسایۀ افغانستان اختلاف ایجاد کنند.»

بشار اسد همچنین بیان نمود: «ما در چارچوب منافعِ ملی سوریه با کمیتۀ قانون اساسی تعامل می‌کنیم و نه با مداخله و تحمیل نقطۀ نظرات خارجی.» وی در خصوص تحولات ادلب بر خاتمۀ اشغالگری و بازگشت همۀ مناطق تحت اشغال به آغوش سوریه تأکید کرد.

منبع خبر: خبرگزاری تسنیم

کلید واژه ها: سوریه افغانستان تحولات افغانستان تحولات جمهوری جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی ایران ایران اسلامی ایران کشورمان


نظر شما :