وضعیت آوارگان افغانستانی نیازمند اهتمام و مشارکت جدی جهانی است

۰۹ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۴ کد : ۵۷۲۸ اخبار سیاسی اخبار بین المللی اخبار اصلی
تعداد بازدید:۱۲۳۰
وضعیت آوارگان افغانستانی نیازمند اهتمام و مشارکت جدی جهانی است

دکتر «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه کشورمان و «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه (۸ بهمن ۱۴۰۰) در خصوص تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله آخرین اوضاع در یمن و افغانستان و همچنین روند مذاکرات وین گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت در یمن و تشدید حملات به مناطق غیر نظامی، بر رویکرد مستمر جمهوری اسلامی ایران در حمایت از راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به جنگ در یمن تأکید کرد. دکتر امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به رویکرد سازمان ملل برای پایان بخشیدن به محاصرۀ انسانی، تحقق آتش‌بس و انجام گفت‌وگوهای سیاسی در یمن، خواستار ایفای نقش بیشتر دبیرکل در رفع محاصرۀ انسانی و توقف بمباران‌های گستردۀ مناطق غیر نظامی شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر ضرورت توجه خاص به بحران انسانی و وضعیت آوارگان افغانستانی تأکید کرد و خاطر نشان کرد: «جمهوری اسلامی ایران در چند ماه گذشته پذیرای حدود هشتصد هزار آوارۀ جدید از افغانستان بوده است، موضوعی که نیازمند اهتمام و مشارکت جدی جهانی است.» دکتر امیر عبداللهیان در ادامه بار دیگر بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و آمادگی جمهوری اسلامی برای تسهیل ارسال کمک‌های انسانی کشورها و مجامع بین‌المللی از طریق ایران، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها، روند مذاکرات را مثبت خواند و بار دیگر بر ارادۀ جدی جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصریح کرد. دکتر امیرعبداللهیان در ادامه با تأکید بر عدم اعتماد به حاکمان کاخ سفید، بر ضرورت انجام اقدامات عملی و ملموس و قابل راستی آزمایی طرف غربی و آمریکا برای اثبات دستیابی به توافق پایدار و قابل اتکا تأکید کرد.

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از مواضعِ سازندۀ جمهوری اسلامی ایران در حمایت از روند دستیابی به صلح، پایان حملاتِ نظامی، توجه به مباحث انسان دوستانه و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی برای حل مسائل و مشکلات در یمن قدردانی و استقبال کرد. دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین به تداوم تلاش‌ها برای تشکیل دولت فراگیر و متشکل از گروه‌ها و اقوام مختلف افغانستان و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای برخورداری همۀ شهروندان افغانستان و به خصوص زنان و کودکان از حقوق انسانی و امکان بهره‌مندی از آموزش تأکید نمود. گوترش در پایان از هرگونه پیشرفت در روند مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها در وین استقبال کرد و گفت: «سازمان ملل همواره با تمام توان و امکانات خود برای دستیابی به توافق هسته‌ای و صلح بین‌المللی حمایت کرده است.»

منبع خبر: ایرنا

کلید واژه ها: تأکید ایران اسلامی ایران جمهوری اسلامی ایران یمن اسلامی جمهوری اسلامی جمهوری انسانی


نظر شما :